לפיד: אם לא ישתנו התנאים - לא תהיה העלאת מסים ב-2015

במסיבת עתונאים עם מנכ"ל ה-OECD, אמר שר האוצר כי "בנק ישראל וארגון ה-OECD אמרו שאם לא ינקטו צעדים, יצטרכו להעלות מסים ב-2015; אנחנו נשנה את כלל ההוצאה ונטפל בזה כדי להימנע מהעלאת מסים"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

שר האוצר, יאיר לפיד, אמר היום (א') כי אם לא ישתנו התנאים בצורה קיצונית, לא תהיה העלאת מסים ב-2015. במסיבת עתונאים עם מנכ"ל ה-OECD, אמר לפיד כי "בנק ישראל וארגון ה-OECD אמרו שאם לא ינקטו צעדים, יצטרכו להעלות מסים ב-2015. אנחנו נשנה את כלל ההוצאה ונטפל בזה כדי להימנע מהעלאת מסים ב-2015. בהינתן שהתנאים לא משתנים, אנחנו מאמינים שלא יהיה צורך להעלות מסים".

לפני כחודש הודיע שר האוצר על ביטול העלאת מס ההכנסה בכל מדרגות המס ב-2014. עלות ההחלטה לקופת המדינה - כ-3.6 מיליארד שקל בשנה. ההחלטה, לדברי לפיד, באה על רקע הגדלת הכנסות המדינה ממסים.

גוריה: יש לכם כלכלה נהדרת - חסר לכם הדבק החברתי

מנכ"ל ארגון ה-OECD שיבח היום את כלכלת ישראל, אולם ציין כי חסר לה הדבק שיחבר את כל המרקם החברתי ויצמצם פערים כלכליים. במסיבת עתונאים עם שר האוצר, יאיר לפיד לרגל פרסום הדו"ח השנתי על כלכלת ישראל, אמר גוריה כי "צמיחה כלכלית היא אמצעי, לא מטרה. היא צריכה להיות כמו דבק שיעזור לחברה להתלכד, לא פילטר שמפריד בין עשירים לעניים", הוסיף.

גוריה התייחס לכותרות בתקשורת המציגות את כלכלת ישראל באור חיובי, במיוחד ביחס לכלכלות מערביות אחרות, ואמר: אל תאמינו לכל הדברים הטובים שכותבים עליכם. אתם טובים בהיי טק ובסייבר, אבל חסר לכם הדבק, שיחזיק את כלל האוכלוסיה".

יאיר לפיד ואנחל גוריה

לדבריו, תגליות הגז צפויות להוסיף 1% לתמ"ג כבר ב-2014, וכ-0.7%-0.8% ב-2015. "אתם צריכים להימנע מהמלחה ההולנדית, הזהיר והוסיף כי עדיף לישראל להשקיע את הכנסות הגז מחוץ לגבולותיה, כדי למתן השפעות פיננסיות, ואל לה למשכן את הטווח הארוך לטובת הטווח הקצר. "הגז הוא עניין בין דורי", אמר. לדבריו, לגז פוטנציאל להזניק את הכלכלה בשנים הבאות ולשחרר את ישראל במידה מסויימת מהתלות באנרגיה חיצונית.

לדבריו, המשבר העולמי ממשיך לעכב צמיחה בהרבה מדינות, ועל רקע זה נתוני המאקרו וההיי טק בישראל הם מושא להערצה בעולם. עם זאת, היעד של ישראל צריך להיות להביא את הצמיחה והשיפור ברמת החיים לכמה שיותר אנשים. "ישראל יכולה לעשות יותר. יש לכם צמיחה חזקה, אבל צריך להפוך אותה יותר כוללת, להילחם בעוני", אמר. לדבריו, אחד מכל חמישה משקי בית נמצא מתחת לקו העוני והיחס בין המיגזר היהודי לערבי הוא 1:2.

חינוך וחדשנות הם חלק מהמנועים שהמשק הישראלי נדרש להם. לדבריו, תלמידים ישראלים משתפרים אבל לא מספיק ולא במהירות הנדרשת, ותלמידים ממדינות אחרות עוקפים אותם. גוריה אמר, שהחינוך צריך להיות מתועל לצרכי הכלכלה, כיוון שבעולם ישנם מיליארדי מובטלים, אך גם תעשיינים שטוענים, שחסר להם כח עבודה מיומן.

הארגון החל לעבוד על מחקר שצפוי להסתיים באמצע 2014, שיסכם את נתוני איכות החיים בישראל, בנוסף למעקב אחר נתוני המאקרו. "נבדוק מה גורם לישראלים לא לישון בלילה ומה גורם להם להיות מרוצים. אנחנו יודעים שהישראלי חי יותר מהממוצע ב-OECD, אך גם עובד יותר והיעילות בישראל אינה הגבוהה ביותר". הארגון יכלול במחקר גם נתוני סביבה, כמו איכות מים ואוויר.

גוריה אמר כי המטרה היא לשלב את הממצאים בדיונים בכנסת על תקציב 2015, כדי לשים יותר דגש על רווחת הפרט. לדבריו, הוועדה למאבק בעוני שהוקמה בראשות אלי ללוף היא צעד בכיוון, אולם השאלה היא אם היא תהיה יעילה או תישאר סתם עוד ועדה. "אנחנו מצפים למסקנותיה וללוח הזמנים לביצוען", אמר.

בנושא שימוש במיסוי להגדלת הכנסות אמר כי המע"מ צריך להיות אחיד, זה מונע ניצול לרעה ומגביר יעילות גביה. אם רוצים לסייע לעניים, יש לעשות זאת בצד ההוצאה בתקציב. "צדק חברתי לא עושים עם מסים", אמר.

"הלב הפועם של הכלכלה הוא המגזר העסקי", אמר גוריה. לכן, לדבריו, אם יידרשו יותר הכנסות, ניתן יהיה לבחון את בסיס המס, אבל לפני העלאת מסים וקיצוצים צריך לוודא, שהמיגזר העסקי ממצה את הפוטנציאל שלו, וזה עדיין לא המצב בישראל. יש צורך בשיפור התחרות במשק וברפורמות שיובילו יחד להורדת מחירים והזדמנויות רבות יותר לעסקים קטנים ובינוניים. ישנם מגזרים שהם עדיין לא תחרותיים, אמר מבלי לפרט. "הכלה של כולם וצמיחה הולכות יחד, הן צריכות זו את זו", סיכם. לפיד אמר על כך שהממשלה תפעל להמשך שיפור מערכות החינוך והבריאות ולצמצום פערים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב