שר האוצר הפקיע את קבר הרשב"י במירון; האתר ינוהל ע"י חברה ממשלתית

בעקבות הזנחת האתר ובשל ליקויים רבים, החליט השר לפיד להפקיע את קבר רבי שמעון בר יוחאי ולהעבירו לניהולה של חברה ממשלתית ■ עם זאת, המדינה לא מתכוונת לשנות את אופיו

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

שר האוצר יאיר לפיד חתם הערב (ד') על צו המפקיע את אתר קבר רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון ומעביר אותו לאחריות חברה ממשלתית שהוקמה בשנת 2011. החברה הזו תנהל את המתחם במקום גוף שפעל במסגרת משרד הדתות וניהל את המקום עד היום.

השר חתם על הצו לאחר שקיבל את המלצת הוועדה המייעצת לשר האוצר לנושא ההפקעות, והחליט להעביר את המתחם לידי חברה ממשלתית, זאת כדי לשפר את התנאים בו ולנהלו כראוי. בדירקטוריון החברה יהיו חברים, בין היתר, נציגים שישקפו את הציבור הפוקד את המקום.

באתר קבר רבי שמעון בר יוחאי (רשב"י) שוכנים קברי רשב"י ובנו רבי אלעזר. האתר נמצא במושב מירון בגליל העליון, ומבקרים בו למעלה ממיליון וחצי בני אדם בשנה. בליל ל"ג בעומר, שבו נחגגת הילולה לציון יום פטירתו של הרשב"י, מגיעים למקום כחצי מיליון מבקרים. בית המשפט העליון נעתר בשנת 2008 לבקשת המדינה והעביר את ניהול האתר לוועדה ובה חמישה חברים: נציג המדינה, יו"ר הוועדה (כיום מר אלכס ויזניצ'ר), שני נציגי ההקדש האשכנזי ושני נציגי ההקדש הספרדי.

בחודש דצמבר 2008 פירסם מבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס חוות דעת בנושא "מצב קבר רבי שמעון בר יוחאי במירון וההיערכות לל"ג בעומר". המבקר ציין אז בחוות הדעת כי המתחם אינו ערוך כנדרש לקליטת מאות אלפי האנשים שפוקדים אותו באירועים המוניים. בנוסף לזה, ציין המבקר כי המבנה מוזנח וגורמים שונים עושים בו כבתוך שלהם.

הילולת רשב"י בל"ג בעומרצילום: ג'יני

בחודשים אוקטובר 2010 - פברואר 2011 בדק משרד מבקר המדינה כיצד תוקנו הליקויים שפורטו בחוות הדעת. המבקר מצא כי ליקויים רבים לא תוקנו וכי יש לתקנם.

לפיד הדגיש הערב הממשלה אינה מתכוונת לשנות את אופיו של המקום או לפגוע בקדושתו. המקום ימשיך להתנהל בהתאם לקביעת הרב הממונה על פי החוק ותוך שיפור התנאים בו וראיית צרכי הציבור הפוקד אותו.

משרד האוצר ומשרד התיירות יעמידו לצורך המקום תקציב, זאת כדי להתאימו לכמות המבקרים הגדולה שמגיעה אליו, במיוחד בערב ל"ג בעומר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה