לפיד מרח אתכם בפריים טיים

כל מה שהכריז עליו שר האוצר הוא ביטול העלאת המס המתוכננת - שהוא עצמו רקח

שחר רן, פרשנות
שחר רן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שחר רן, פרשנות
שחר רן

"המעשה האחראי הוא לא רק להעלות מסים כשאין ברירה, אלא גם להוריד אותם"; "במקביל להורדת המס, אנחנו נייעל את ההוצאה הממשלתית ב-2014"; "להבטיח שההורדה הזו במס הכנסה לא תפגע ביציבות הכלכלית של המדינה". שלוש פעמים בתוך 3.5 דקות חזר אתמול שר האוצר, יאיר לפיד, במסיבת העיתונאים שכינס על צירוף הקסם "הורדת מסים". זוהי שגיאה, כמובן. מס ההכנסה שיישלמו אזרחי ישראל ב-2014 לא יופחת אפילו באגורה אחת. כל מה שהכריז עליו לפיד אמש הוא למעשה ביטול העלאת המס המתוכננת שהוא עצמו רקח.

שר האוצר הוא איש המלה הכתובה, שהוציא ממקלדתו מאות רבות של טורים וכמה ספרים. בעבר אף תיאר טקס קטן, הכולל גילוח, שהוא ממלא לפני תחילתה של מלאכת הכתיבה הנשגבת. את הנאום שנשא אתמול קרא מן הכתב. קשה שלא לתמוה איך קורה שמנסח מיומן כלפיד עושה שימוש בטרמינולוגיה כה מטעה (ושחלק מאמצעי התקשורת מיהרו לאמץ). ייתכן שזו השתרבבה לנאומו בתום לב - במהלך מסיבת העיתונאים הוא אכן הבהיר גם כי מדובר למעשה בביטול ההעלאה המתוכננת. ייתכן גם כי זו שגיאה המודעת לעצמה היטב, שנודעה לזרות כמה גרגירי חול בעיני מי שלא מתמצא או מתעניין.

יאיר לפידצילום: אורן נחשון

לא יהיה זה הימור פרוע להניח כי תוכן הנאום חובר תוך מחשבה תחילה. ברוב המקרים שר בכיר לא מתייצב לנאום בפני אזרחי ישראל ומאלתר. אפשר אפילו לנחש שהיו שם כמה טיוטות, ואולי שינויים שהוכנסו בעצת יועצים ומקורבים כדי להגדיל את הקופון שעתיד להיגזר. ההתנסחות השגויה הזו, בשידור חי בשמונה בערב, עלולה היתה לגרום לחלק מהצופים לטעות ולחשוב כי סעיף הנטו בתלוש השכר שלהם עומד לצמוח. זוהי לא בחירת מלים של שר אוצר אחראי, אלא של פוליטיקאי חדש - שמבקש לקושש בחזרה כמה מהנקודות הרבות שאיבד מאהדת הציבור באמצעות טכניקות ישנות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"