אחרי 112 יום |

נתניהו ולפיד קבעו: קרנית פלוג היא נגידת בנק ישראל

מה הביא להחלטת נתניהו לבטל את הווטו שהטיל? חוסר שביעות רצון מהמועמדים שהוא עצמו הציע ■ נתניהו ולפיד: "התרשמנו מתפקודה בחודשים האחרונים" ■ פלוג: "עדות למצוינות המקצועית של עובדי הבנק, שמתוכם נבחר הנגיד הבא"

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

112 יום לאחר עזיבתו של סטנלי פישר, החליטו היום ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, יאיר לפיד, כי ד"ר קרנית פלוג, תהיה הנגידה הבאה, התשיעית, של בנק ישראל. נתניהו ולפיד קיימו ישיבה ממושכת ובסופה החליט כי פלוג תהיה נגידת בנק ישראל בחמש השנים הקרובות.

בהודעת המינוי, אמרו נתניהו ולפיד: "התרשמנו מתפקודה של ד"ר פלוג בחודשים האחרונים בראשות בנק ישראל. אנחנו בטוחים שהיא תמשיך לסייע בהצעדת בנק ישראל להישגים נוספים מול הטלטלה הכלכלית העולמית".

ביום רביעי האחרון אמר לפיד בראיון לערוץ 2 כי "אף אחד לא ממש מתנגד למינוי קרנית פלוג, היא אישה מצוינת. היא אדם ראוי. יש הרבה אנשים שלא יהיו נגיד. הנגיד יהיה אחד משלושת המועמדים שהוגשו לוועדת טירקל: צבי אקשטיין, ויקטור מדינה או מריו בלכר".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

איך הפכו צמד מתקני גגות למיליארדים הצעירים ברוסיה?

חלום האקזיט: "פעם היה צריך מיליונים - היום 300 אלף דולר"

10 המלצות לצעירים בתחילת דרכים

ד"ר קרנית פלוג, ממלאת מקום הנגיד

פלוג הודתה לראש הממשלה ולשר האוצר ואמרה כי "בפני הבנק והמשק ניצבים אתגרים משמעותיים. אני מצפה לעבוד בשיתוף פעולה מלא עם צוות העובדים והמנהלים המקצועי והמסור של הבנק, כמו גם עם גורמים ממשלתיים שונים, על מנת לעמוד באתגרים הללו".

הנגידה המיועדת גם שלחה מכתב לעובדי בנק ישראל. "המינוי טעון את אישורה של ועדת טירקל, כשם שנעשה בעת שמוניתי למשנה לנגיד, ואת אישור הממשלה", כתבה פלוג. "המינוי הצפוי שלי הוא בראש ובראשונה תעודת כבוד לכל אחד ואחת מכם, והוא מהווה עדות למצוינות המקצועית של עובדי הבנק, שמתוכם נבחר הנגיד הבא. כפי שהייתי חלק מצוות רחב של עובדים ומנהלים שתרמו להצלחת הבנק והמשק במשך כ-25 שנים, כך אני מצפה להמשיך ולעבוד אתכם בשיתוף פעולה מלא, בעיקר לנוכח האתגרים המשמעותיים שניצבים בפנינו. אני מודה לכם על האמון והתמיכה ומאחלת לכולנו בהצלחה רבה".

מהפך בעמדת נתניהו

המינוי של פלוג מסמן מהפך בעמדתו העיקשת של ראש הממשלה, שהתנגד במשך כל החודשים האחרונים למועמדותה של פלוג. נתניהו המליץ תחילה על מועמדותם של הפרופסורים יעקב פרנקל וליאו ליידרמן לתפקיד הנגיד, וכאשר מועמדותם נפלה, הוא המליץ על מועמדותם של אחד מהשלושה: הפרופסורים מריו בלכר וצבי אקשטיין וכן ויקטור מדינה. בסופו של דבר שינה נתניהו את דעתו בשבוע שעבר, לא ברור מה גרם לשינוי, והיום הביא לבחירת פלוג.

מי שהמליץ וסימן את פלוג כנגידה של בנק ישראל, עוד לפני כחצי שנה, היה הנגיד הקודם, סטנלי פישר. ראש הממשלה נתניהו הטיל וטו על המינוי. במשך 111 יום החזיק הווטו מעמד. אתמול הוא נשבר.

נתניהו לא הסביר מעולם את הסיבות להתנגדותו לפלוג. ההערכה המקובלת היא כי הוא מסתייג מעמדותיה הכלכליות-חברתיות של פלוג, שהן לכאורה, רק לכאורה, פחות ימניות (קפיטליסטיות) מעמדותיו, וכי נפגע בעבר מפרסומיה. הערכה אחרת גורסת כי בין נתניהו ובין פישר עבר חתול שחור גדול בחודשים האחרונים לכהונתו של פישר, ולפיכך החליט נתניהו לפסול את מי שנחשבה לכלכלנית המקורבת ביותר לפישר בישראל.

סטנלי פישר, יאיר לפיד, בנימין נתניהו ויעקב פרנקל, הנגיד הנכנסצילום: קובי גדעון / לע"מ

מאז שסיים פישר את תפקידו כנגיד בנק ישראל ב-30 ביוני 2013, לא היה לישראל נגיד נבחר. זאת למרות שפישר הכין את נתניהו מבעוד מועד (בינואר השנה) לפרישתו. בהעדר נגיד, מילאה המשנה לנגיד, קרנית פלוג, את תפקיד הנגיד ללא דופי. כולל נסיעות לבירת ארה"ב ובירת רוסיה.

מה הביא להחלטת נתניהו לבטל את הווטו שהוא עצמו הטיל על מועמדות פלוג? חוסר שביעות הרצון שלו משלושת המועמדים שהוא עצמו הציע לתפקיד: בלכר, אקשטיין ומדינה. ביום חמישי נפגש נתניהו עם פלוג בלשכת ראש הממשלה בירושלים. בשיחה זו יושרו, פורמאלית לפחות, ההדורים בני שני הצדדים, ונוקה הדם הרע שביניהם. כך נסללה הדרך להכתרתה של פלוג.

ראש הממשלה ושר האוצר יביאו את החלטתם למנות את פלוג לנגידה הבאה של מדינת ישראל לאישור הממשלה בישיבתה הבאה, ביום ראשון הקרוב. קרוב לוודאי שאיש מהשרים לא ימתח ביקורת על התהליך לבחירת הנגיד התשיעי של בנק ישראל. לאחר שהמינוי יאושר בממשלה תמונה פלוג, בקרוב, לנגידת בנק ישראל - האישה הראשונה בתולדות הבנק - על ידי נשיא המדינה, שמעון פרס, בטקס חגיגי במשכן נשיאי ישראל.

פלוג (58), אם לבן ובת, נולדה בפולין. כשהייתה בת שלוש עלתה עם הוריה לארץ, לירושלים. אביה נוח פלוג ז"ל היה במשך שנים ארוכות יו"ר הארגונים של ניצולי שואה, ולוחם עקשן למען הניצולים. אמה מוכרת בשכונות הדרום-מערביות של ירושלים כרופאת ילדים מצטיינת. היא גדלה בירושלים ולמדה בתיכון היוקרתי "ליד האוניברסיטה" והייתה קצינה בצה"ל. פלוג היא היא שכנה של ראש העיר, ניר ברקת. בעלה שאול לאך, הוא פרופסור בפקולטה לכלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים.

פלוג סיימה לימודי תואר ראשון ושני בכלכלה בהצטיינות באוניברסיטה העברית בירושלים ולימודי דוקטורט בכלכלה באוניברסיטת קולומביה בניו יורק ב-1985. היא הצטרפה לבנק ישראל ב-1988, לאחר שעבדה חמש שנים בקרן המטבע הבינלאומית (IMF). בין השנים 1994-1996 הייתה כלכלנית בכירה בבנק הבין אמריקאי לפיתוח בוושינגטון. ב-1997, עם שובה לבנק ישראל, מונתה ע"י הנגיד דאז, פרופסור יעקב פרנקל, לסגנית מנהל מחלקת המחקר בבנק (המנהל אז היה פרופסור ליאו ליידרמן). ביוני 2001 מונתה ע"י הנגיד, ד"ר דוד קליין, למנהלת מחלקת המחקר וחברה בהנהלת בנק ישראל ונחשבה מאז לאחד האנשים החשובים בבנק. במאי 2005, עם מינויו של סטנלי פישר לנגיד בנק ישראל, הייתה לאדם המקורב ביותר לנגיד. ב-1 ביולי 20113 מונתה ע"י הממשלה, בהמלצת הנגיד פישר, למשנה לנגיד. היא החליפה את פרופסור צבי אקשטיין שכיהן בתפקיד המשנה קדנציה אחת. במינוי שלה פישר סימן אותה, לפני למעלה משנתיים, ליורשת שלו.

פלוג מתמחה בנושאי מקרו-כלכלה ותעסוקה. היא נחשבה לכל אורך שנות עבודתה המשותפת עם פישר, תחילת כראש חטיבת המחקר בבנק ובהמשך כמשנה לנגיד, כשותפה לדרך הכלכלית של פישר. הנגיד האמין בה ובכישוריה וסמך על שיקול דעתה. היא מצדה ייצגה את עמדות הנגיד בפורומים שונים, כולל של מקבלי החלטות. לא ידוע על מקרים בהם עמדתה הייתה שונה מעמדת פישר. פלוג הייתה שותפה לאורך שמונה השנים האחרונות לכל ההחלטות הכלכליות החשובות שקיבל בנק ישראל. מאז הקמת הוועדה המוניטארית והמועצה המנהלת בבנק ישראל, לפני כשנתיים, הייתה חברה בשני גופים אלו, המנהלים את הבנק.

במהלך שנות עבודתה בבנק שימשה פלוג כחברה בוועדות ממשלתיות וציבוריות רבות, כולל בוועדת ברודט לגיבוש תקציב ביטחון רב שנתי, בוועדות לקידום התוכנית הכלכלית-חברתית של הממשלה, בוועדה לרפורמה בשכר לימוד במוסדות ההשכלה הגבוהה, בוועדה לבחינת האיתנות הפיננסית של המוסד לביטוח לאומי, בוועדת טרכטנברג, בוועדה לעידוד התחרותיות במשק, בוועדת הריכוזיות, ובוועדה להעלאת גיל הפרישה לנשים. פלוג תמכה בהעלאת גיל הפרישה לנשים, מה שעורר כנגדה את ארגוני הנשים. באוצר מרבים להיוועץ בה בנושאי תקציב ובנושאים הקשורים לשוק העבודה.

בחודשים האחרונים נאלצה פלוג לעבור רגעים לא קלים. בתחילת יולי, רגע לפני שעמדה לשאת דברי פרידה מפישר במהלך חגיגת פרידה של הבנק מהנגיד היוצא, נודע לה מהטלוויזיה כי פרופ' יעקב פרנקל מונה לנגיד. מאוחר יותר, נודע לה כי נתניהו הטיל וטו על מינויה. בעקבות זאת, הודיעה כי לאחר שימונה נגיד חדש תפרוש מהבנק. היום הסתיימה הסאגה של בחירת הנגיד החדש לבנק ישראל, מבחינתה, בהפי אנד אמיתי. עכשיו מתחיל המבחן האמיתי שלה.

פרופ' צבי אקשטיין, שהיה אחד המועמדים לתפקיד, מסר בעקבות הבחירה בפלוג: "אני מאחל לד"ר קרנית פלוג הצלחה בתפקיד ומודה לראש הממשלה כי שקל ברצינות יתרה את מועמדותי לתפקיד הנגיד. אני שמח להמשיך בתפקידי כדיקן בית הספר לכלכלה במרכז הבינתחומי הרצליה, בהוראה ובמחקר וכן, ביתר פעילותי הציבורית".

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים