הפתעה נוספת במירוץ לנגידות: קרנית פלוג חוזרת לתמונה

ראש הממשלה ושר האוצר צפויים להודיע מחר על בחירתו של נגיד בנק ישראל הבא ■ פלוג - הנגידה בפועל מאז פרישתו של סטנלי פישר - נפגשה במהלך סוף השבוע עם בנימין נתניהו

סמי פרץ
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סמי פרץ
מוטי בסוק

המירוץ לבחירת נגיד בנק ישראל אמור להסתיים מחר בבוקר, כשברגע האחרון יש תפנית מפתיעה, עוד אחת משלל התפניות במירוץ המשוגע הזה: קרנית פלוג, ממלאת מקום הנגיד חוזרת למירוץ, ובגדול. ראש הממשלה בנימין נתניהו לא רצה בה תחילה, אך בחודשים האחרונים חל שינוי בעמדתו כלפיה.

השינוי חל מכמה סיבות: ראשית, נתניהו התרשם מהתפקוד של פלוג כממלאת מקום. שנית, מליץ היושר של פלוג, הנגיד לשעבר סטנלי פישר, המשיך בכל החודשים האחרונים להביע בה תמיכה, גם כשצצו שלושה מועמדים חדשים שמועמדותם הוגשה לוועדת טירקל.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

"כשנוחי דנקנר הגיע לאודסה בשביל המו"מ, קודם הוא נפגש איתי"

"מחירי הדירות חייבים לרדת - כוחות השוק חזקים יותר מכל האינטרסנטים"

קרנית פלוג

המועמדים האחרים לתפקיד - פרופ' צבי אקשטיין, ויקטור מדינה ופרופ' מריו בלכר- כבר עברו אמנם את אישורה של ועדת טירקל, אך ראש הממשלה ושר האוצר יאיר לפיד לא הצליחו להגיע להסכמה בנוגע למועמד שיהיה על דעת שניהם. עושה רושם שלפיד ונתניהו לא מרוצים מאוד מאף אחד מהמועמדים האלה - וגם זה מסייע להחזרתה של קרנית פלוג להתמודדות.

בשבועות האחרונים נעשתה בדיקה בקרב גורמים פוליטיים, שניסו לבדוק אם פלוג בכלל מוכנה לקבל על עצמה את הנגידות, לאחר שפעמיים הועדפו אחרים - פרופ' יעקב פרנקל וליאו ליידרמן - על פניה. בסוף השבוע אף נפגש ראש הממשלה עם פלוג, למה שהוגדר כ"פגישת עבודה".

נתניהו ניסה להציע בשבועות האחרונים ללארי סאמרס, מי שהיה שר האוצר בארה"ב ומועמד לנגיד הבנק הפדרלי האמריקאי - להתמנות לנגיד, בניסיון להביא מישהו מ"ליגת העל" של הכלכלנים בעולם. סאמרס סירב, וכך נסללה דרכה של פלוג חזרה למירוץ. ההחלטה תתקבל ככל הנראה מחר בבוקר, לאחר ישיבת הממשלה, בפגישתם של נתניהו ולפיד.

הירושה של פישר

סטנלי פישר הוריש לנגיד שיבוא אחריו בנק ישראל חדש שעובד אחרת: לא עוד נגיד אחד שמקבל החלטות לבד, אלא ועדה מוניטרית בת חמישה חברים, שקובעת יחד את גובה הריבית - אם כי לנגיד יש עדיין קול כפול. זה יחייב את הנגיד הנכנס לא רק לגבש עמדה בנוגע לגובה הריבית, אלא גם לשכנע את חברי הוועדה ולהציג בפניהם נימוקים משכנעים לעמדתו.

פלוג, ממלאת מקום הנגיד בשלושת החודשים האחרונים, נתקלה במשוכה הזו בהחלטת הריבית האחרונה, כאשר שניים מחברי הוועדה חשבו אחרת ממנה. למרות ההתנגדות, עמדתה ניצחה - והריבית ירדה ברבע אחוז.

פישר קורא להחלטה הקשה הזו "מנהיגות". הוא עדיין מקווה שפלוג, שהראתה כושר מנהיגות, תחליף אותו בתפקיד.

מבחן המנהיגות שמצפה לנגיד הנבחר יכלול לא רק החלטות ריבית קשות וועדה מוניטרית שחלקה מורכב מחברים שחושבים אחרת ממנו. המבחן יכלול חבילת החלטות רחבה בהרבה. הריבית היא אמנם כלי עבודה מרכזי בארסנל של הנגיד - אבל לא הכלי היחיד.

הנגיד (או הנגידה) החדש ייבחן בשלוש חזיתות נוספות לפחות: ביכולת להתמודד בשוק המט"ח ולדאוג לרווחיות היצוא הישראלי; ביכולת למנוע בועת נדל"ן ¬ שייתכן שכבר קיימת; וביכולת להפעיל את השפעתו על הממשלה, כדי שזו תפעל במשמעת פיסקלית ותתקן כמה מחוליי המשק הישראלי בשוק ההון, בשוק העבודה ובפערים המתרחבים בין עשירים לעניים.

פישר הוריש למחליפו לא רק ועדה מוניטרית שיש להתחשב בה, אלא גם שוק נדל"ן רותח - שזינק בשש השנים האחרונות ב 70% ועדיין לא רואים בו רגיעה. פישר ניסה אמנם לקרר בדרכים רבות את השוק, כשהטיל מגבלות על גובה המימון, על קבוצות רכישה ועל הרכב המימון של הלוואות המשכנתא - אך ללא הועיל.

הריבית הנמוכה שהוא ונגידים אחרים הנהיגו בשנים האחרונות פעלה בצורה חזקה הרבה יותר, ודירבנה את המשקיעים לשים את כספם על דירות. דעתם של המשקיעים הישראלים נטרפה מריבית כה נמוכה ¬ והם נהרו בהמוניהם לשוק הדיור בשנים האחרונות. הנגיד החדש יהיה זה שיצטרך להתמודד עם מחירי נדל"ן גבוהים, שמהווים איום על הלווים וגם על מערכת הבנקאות.

הנגיד החדש יצטרך להיות גם זה שיקבע אסטרטגיית יציאה ממעורבות בשוק המט"ח. לישראל יש יתרות מט"ח אדירות, והיכולת של הנגיד לשמור על שער חליפין "נכון" לאורך זמן נתונה בספק גדול.

שאלת המנהיגות של הנגיד החדש תיבחן מהר מאוד כבר בהחלטות הריבית הקרובות ובטיפול בשוק המט"ח והנדל"ן, אבל המבחן שבאמת יכול להפוך אותו למנהיג הוא היכולת לעבוד עם הממשלה ולהוביל אותה לטיפול בבעיות שמאיימות על החברה הישראלית: ריבוי עניים, פערים בין עשירים לעניים ויוקר המחיה. הטיפול באלה עובר דרך רפורמות מבניות ומאבקים עם קבוצות לחץ חזקות.

בישראל, מנהיגות עוברת דרך התמודדות עם קבוצות לחץ חזקות. האם לנגיד החדש יש את זה, או שמא הוא יעדיף לצמצם את תפקידו?

תהליך הבחירה של הנגיד גוזר עליו כבר בנקודת הפתיחה התמודדות עם ראש ממשלה שמצוי במאבק עם שר האוצר שלו - וזו אחת הסיבות לתהליך הממושך לבחירת נגיד. קשה מאוד לפתח מנהיגות עצמאית בסיטואציה כזו, וזה יחייב את הנגיד החדש לא רק במומחיות מוניטרית וכלכלית - אלא גם במיומנות פוליטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה