מודעת אבל או פרסומת? |

"אוי לנו כי כבה האור הגדול": קופות החולים נפרדות מהרב עובדיה במודעות ענק

קופות החולים פירסמו מודעות ענק בעיתונות החרדית באופן המנוגד לכאורה לתקנות המגבילות את הפרסומים לנושאים הקשורים לבריאות בלבד ■ למרות זאת, במשרד הבריאות סירבו להגיב לדברים

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

"כבה המאור הגדול", "אוי לנו כי כבה האור הגדול אשר האיר במשך עשרות רבות בשנים לכל בית ישראל", "גדול השבר ואין לו מרפא", וגם: "יו"ר הדירקטוריון, חברי הדירקטוריון, העובדים וכל בית מאוחדת מתעטפים ביגון קודר על הסתלקותו של גדול הדור" - אלה הם רק חלק מהסופרלטיבים שהרעיפו קופות החולים במודעות ענק שפירסמו בעיתונות החרדית בעקבות מותו של הרב עובדיה יוסף בשבוע שעבר. המודעות כולן מנוסחות בז'רגון החרדי וחתומות על ידי הנהלות הקופה.

העיתונאי לשעבר אסף כרמל הבחין במודעת רבע עמוד של שירותי בריאות כללית בעיתון "המודיע" תחת הכותרת "שר וגדול נפל בישראל", והעלה אותה לחשבון הטוויטר שלו, בתוספת הכיתוב "עיין ערך ציניות". לדבריו, "מה שמקומם כאן זו הציניות של קופות החולים. אין כאן אבל אותנטי והשתתפות אמיתית בצער, רק פרסומת מחושבת היטב בכסות של מודעת אבל".

בדיקה שערך TheMarker העלתה כי גם הקופות האחרות פירסמו מודעות אבל ענקיות בעלות המוערכת בעשרות אלפי שקלים בסך הכל. קופות החולים הן כמובן לא הגופים היחידים שפרסמו מודעות אבל גדולות בעקבות מותו של הרב עובדיה יוסף, אולם הן שונות מגופים עסקיים אחרים: מלבד העובדה כי כולן ללא יוצא מן הכלל נמצאות בגירעון עמוק של מאות מיליוני שקלים, תקציבי הפרסום והשיווק שלהן, שמקורם בכספי ציבור, מוגבלים בתקנות חוק ביטוח בריאות ממלכתי. התקנות קובעות במפורש כי תקציבי הפרסום והשיווק ישמשו רק למטרות החוק, כלומר: מתן שירותי בריאות, קידום בריאות ומחקר בתחום הבריאות.

לדברי בכיר במערכת הבריאות, "משרד הבריאות קבע כללים מאוד ברורים מה ייחשב לפרסום ומה לקידום בריאות. לקופות מותר לפרסם למשל מודעות אבל סטנדרטיות בעיתונים לעובדים שלהן, אך השימוש בכספי מבוטחים לפרסם מודעות שאין להן נגיעה לתחום הבריאות אסור בהחלט. זו גם הסיבה שמשרד הבריאות אסר בעבר על מתן חסויות של קופות חולים לאירועים של חסידויות ואדמו"רים" ועל שיתופי פעולה מסחריים בין קופות לעמותות חרדיות". לדברי הבכיר, "לא זכורות לי מודעות אבל בגדלים כאלה גם כשבכירים ביותר בקופות והמייסדים שלהן נפטרו".

ברקע הדברים המאבק רב השנים בין קופות החולים על הקהל החרדי שנחשב לבבת עינן של הקופות: המגזר החרדי מתאפיין במשפחות צעירות ומרובות ילדים, ואילו קופות החולים מתוגמלות "לפי ראש".

במשרד הבריאות סירבו להגיב לפניית TheMarker ואף לא השיבו לשאלה האם אין מדובר בהפרה של תקנות הפרסום והשיווק של חוק ביטוח בריאות ממלכתי.

מקופת חולים מאוחדת נמסר בתגובה כי "הקופות בהחלט רשאיות לפרסם לצורך גיוס לקוחות ושמירת הקשר עמהם – ולא רק לשם 'קידום בריאות'. ובאשר למודעה האמורה:
המודעה פורסמה הן מתוך כבוד לרב שפסיקותיו האמיצות בענייני רפואה, הטמיעו עמדותיהם המקצועיות של רופאים באמירה ההלכתית - והביאו בכך להצלת חייהם של רבים, והן מתוך הזדהותה של הקופה עם אבלם של רבבות מלקוחותיה ועשרות מעובדיה.

מקופ"ח מכבי נמסר בתגובה: "מכבי שמה דגש על התאמה תרבותית ולשונית למגזרים השונים ובמסגרת זו פורסמה המודעה". בכללית סירבו להגיב לדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"