מודעת אבל או פרסומת? |

"אוי לנו כי כבה האור הגדול": קופות החולים נפרדות מהרב עובדיה במודעות ענק

קופות החולים פירסמו מודעות ענק בעיתונות החרדית באופן המנוגד לכאורה לתקנות המגבילות את הפרסומים לנושאים הקשורים לבריאות בלבד ■ למרות זאת, במשרד הבריאות סירבו להגיב לדברים

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

"כבה המאור הגדול", "אוי לנו כי כבה האור הגדול אשר האיר במשך עשרות רבות בשנים לכל בית ישראל", "גדול השבר ואין לו מרפא", וגם: "יו"ר הדירקטוריון, חברי הדירקטוריון, העובדים וכל בית מאוחדת מתעטפים ביגון קודר על הסתלקותו של גדול הדור" - אלה הם רק חלק מהסופרלטיבים שהרעיפו קופות החולים במודעות ענק שפירסמו בעיתונות החרדית בעקבות מותו של הרב עובדיה יוסף בשבוע שעבר. המודעות כולן מנוסחות בז'רגון החרדי וחתומות על ידי הנהלות הקופה.

העיתונאי לשעבר אסף כרמל הבחין במודעת רבע עמוד של שירותי בריאות כללית בעיתון "המודיע" תחת הכותרת "שר וגדול נפל בישראל", והעלה אותה לחשבון הטוויטר שלו, בתוספת הכיתוב "עיין ערך ציניות". לדבריו, "מה שמקומם כאן זו הציניות של קופות החולים. אין כאן אבל אותנטי והשתתפות אמיתית בצער, רק פרסומת מחושבת היטב בכסות של מודעת אבל".

בדיקה שערך TheMarker העלתה כי גם הקופות האחרות פירסמו מודעות אבל ענקיות בעלות המוערכת בעשרות אלפי שקלים בסך הכל. קופות החולים הן כמובן לא הגופים היחידים שפרסמו מודעות אבל גדולות בעקבות מותו של הרב עובדיה יוסף, אולם הן שונות מגופים עסקיים אחרים: מלבד העובדה כי כולן ללא יוצא מן הכלל נמצאות בגירעון עמוק של מאות מיליוני שקלים, תקציבי הפרסום והשיווק שלהן, שמקורם בכספי ציבור, מוגבלים בתקנות חוק ביטוח בריאות ממלכתי. התקנות קובעות במפורש כי תקציבי הפרסום והשיווק ישמשו רק למטרות החוק, כלומר: מתן שירותי בריאות, קידום בריאות ומחקר בתחום הבריאות.

לדברי בכיר במערכת הבריאות, "משרד הבריאות קבע כללים מאוד ברורים מה ייחשב לפרסום ומה לקידום בריאות. לקופות מותר לפרסם למשל מודעות אבל סטנדרטיות בעיתונים לעובדים שלהן, אך השימוש בכספי מבוטחים לפרסם מודעות שאין להן נגיעה לתחום הבריאות אסור בהחלט. זו גם הסיבה שמשרד הבריאות אסר בעבר על מתן חסויות של קופות חולים לאירועים של חסידויות ואדמו"רים" ועל שיתופי פעולה מסחריים בין קופות לעמותות חרדיות". לדברי הבכיר, "לא זכורות לי מודעות אבל בגדלים כאלה גם כשבכירים ביותר בקופות והמייסדים שלהן נפטרו".

ברקע הדברים המאבק רב השנים בין קופות החולים על הקהל החרדי שנחשב לבבת עינן של הקופות: המגזר החרדי מתאפיין במשפחות צעירות ומרובות ילדים, ואילו קופות החולים מתוגמלות "לפי ראש".

במשרד הבריאות סירבו להגיב לפניית TheMarker ואף לא השיבו לשאלה האם אין מדובר בהפרה של תקנות הפרסום והשיווק של חוק ביטוח בריאות ממלכתי.

מקופת חולים מאוחדת נמסר בתגובה כי "הקופות בהחלט רשאיות לפרסם לצורך גיוס לקוחות ושמירת הקשר עמהם – ולא רק לשם 'קידום בריאות'. ובאשר למודעה האמורה:
המודעה פורסמה הן מתוך כבוד לרב שפסיקותיו האמיצות בענייני רפואה, הטמיעו עמדותיהם המקצועיות של רופאים באמירה ההלכתית - והביאו בכך להצלת חייהם של רבים, והן מתוך הזדהותה של הקופה עם אבלם של רבבות מלקוחותיה ועשרות מעובדיה.

מקופ"ח מכבי נמסר בתגובה: "מכבי שמה דגש על התאמה תרבותית ולשונית למגזרים השונים ובמסגרת זו פורסמה המודעה". בכללית סירבו להגיב לדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט