"יש גבול לבורות" |

אי הדיוקים "הקלים" של יאיר לפיד

יחימוביץ' תקפה שלשום את שר האוצר שתקף את האופוזיציה שעתרה לבג"ץ נגד החלטת הממשלה בעניין הגז: "אתה לא יודע על מה אתה מדבר - יש גבול לבורות" ■ לפיד: "שטויות, אין מה לענות"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

האם שר האוצר "לא מדייק" בעובדות? יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) האשימה שלשום (יום ב' בלילה) את שר האוצר יאיר לפיד בבורות בכך שתקף את הגשת העתירה לבג"ץ על ידי האופוזיציה נגד החלטת הממשלה בנושא הגז וטען כי "אתם אלה שעלולים לגרום לסגירה של מפעל רעפי קוניאל".

העיתונאי רביב דרוקר מערוץ 10 טוען כי יש "אי דיוקים קלים" בדבריו של לפיד. לדבריו, "מנהל מפעל רעפי קוניאל אמר לי שאין שום קשר בין בעיות החיבור של המפעל שלו לגז לעתירה שהוגשה. עירבבו פה בשר וחלב, גיחך במבוכה על שר האוצר שלנו. הבעיות של המפעל נמשכות שנים, הן קשורות לרשות הגז ולזכיין ההולכה של הגז. הן ממש לא קשורות לעתירה של האופוזיציה".

עוד כותב היום דרוקר בבלוג שלו בנענע 10: "הבעיות של מפעל פניציה בירוחם כבר הסתיימו. למעשה, בסוף השבוע הקרוב מתחיל תהליך החיבור של המפעל לגז. כן, היו לו בעיות להתחבר לגז והן אכן עלו לו הרבה כסף, אבל לא היה להם שום קשר לעתירה, שהוגשה לפני פחות מארבעה חודשים (למה לפיד ׳מעגל׳ בנאומו 4 חודשים לחצי שנה?). מפעל עוגן פלסט בקיבוץ העוגן באמת רוצה להתחבר לגז וזה חשוב לו. הזכיין במקום אמר להם שזה יקרה ב 2015. לוח הזמנים הזה לא הושפע מהעתירה של האופוזיציה".

לפיד אמר בנאומו כי "חיבור מיידי לצינור הגז יביא לחיפושים של שדות גז נוספים ולכניסה של שחקנים כלכליים נוספים לשוק הגז, וזה יביא לנו עשרות מיליארדים במסים, והכסף הזה ילך לחינוך ולרווחה ולבריאות, ויאפשר לנו גם להוריד מסים, כי חיבור מיידי לצינור הגז יצמיח לא רק את המשק הישראלי אלא גם יביא את הצמיחה עד משק הבית של מעמד הביניים הישראלי. ולמה זה עדיין לא קורה? כי האופוזיציה תקעה את זה".

ח"כים בקואליציה מחו על דברי לפיד והוא הוסיף: "החלטת הממשלה באשר להסדרת השימוש בגז טבעי התקבלה ב-23 ביוני 2013, אבל במפעל רעפי קוניאל מחכים. מחכים, כי יום אחד לאחר החלטת הממשלה הוגשה עתירה לבג"ץ בדרישה להביא את החלטת הממשלה המוסמכת לקבוע בסוגיה הזו...כרשות מבצעת, להכרעת הכנסת ולהסדרת הנושא בתהליך חקיקה....התהליך המשפטי הוא מטבעו תהליך ממושך. ובמפעל "רעפי קוניאל" מחכים. מחכים כבר חצי שנה..".

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אבישי ברוורמן (העבודה), קרא: "סליחה, אדוני. אני רוצה להבין. ראש הממשלה אמר שתוך חודש אני גומר לו את הכל" (ברוורמן התכוון שוועדת הכלכלה יכולה לאשר בתוך חודש את סוגיית יצוא הגז - צ"ז).

לפיד המשיך: "אי-הוודאות עוצרת את קידום פיתוח תשתיות ההולכה, מעכבת את החיבור של מאגר לוויתן אל החוף, מטילה עננה סביב השקעות עסקיות במשק הגז הישראלי וממשיכה לעלות למעמד הביניים הישראלי ביוקר המחיה שלו.

ח"כים באופוזיציה המשיכו לתקוף וח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה על דברי לפיד כי "זה קשקוש, קשקוש".

בתום דבריו של לפיד, מסרה יחימוביץ' הודעה אישית במליאה שבה תקפה את לפיד ואמרה: "אתה עולה על הדוכן, אתה לא יודע על מה אתה מדבר. אין לך שמץ של מושג, חוץ מהמילה BCM, שנשמעת לך מוכרת מתחום הגז. באמת. הרי כל עניין הצנרת הוא בכלל בהליכי תכנון, הוא לא קשור לבג"ץ. אלה שני דברים שונים לחלוטין.יש גבול לבורות. באמת.עכשיו, 300 מיליארד שקל - זה שווי ההטבה שנתת לנובל אנרג'י ולתשובה. 300 מיליארד שקל. אתה יודע כמה מפעלים היה אפשר להציל בזה? על מה אנחנו עותרים לבג"ץ?".

יחימוביץ הוסיפה: "אתה יודע כמה מפעלים ניתן היה להציל? על מה עותרים לבג"ץ כדי שתעבירו בחקיקה (בכנסת את ההחלטה על יצוא הגז) כמו ששינסקי. נעתקו המילים מפי. שברת שיא חדש".

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון קראה כי "זה לשון הרע להאשים את האופוזיציה בסגירת מפעלים".

לפיד העיר בתום הדברים: "זה כאלה שטויות שאין מה לענות".

המטה לשמירה על הגז הישראלי: "נאום שר האוצר בסוגיית הגז - מביך"

במטה לשמירה על הגז הישראלי מבקשים להזכיר את דבריו של השר לפיד ערב הבחירות לכנסת, כי מסקנות ועדת צמח בנוגע לייצוא הגז שגויות, וכי עתודות הגז צריכות להיות "מופנות לטובת אזרחי ישראל ולא לייצוא יקר שמשרת רק כמה טייקונים". במטה הדגישו כי לפיד ערבב בנאומו בין נושאים שאינם קשורים זה בזה ואינם נוגעים כלל בסוגיית הייצוא, דוגמת הקמת רשתות ההולכה והחלוקה של הגז ברחבי המדינה, חיבורם של מפעלי התעשייה לרשת והקמת צינור להולכת הגז מעומק הים אל החוף.

"הגז הטבעי הוא המשאב החיוני ביותר כיום לכלכלה ולתעשייה בישראל", אומרים במטה, "ולמרבה המבוכה והתדהמה, דבריו של שר האוצר במליאת הכנסת מעידים כי הוא אינו מכיר כלל את הנושא. כיצד יכול לטעון השר לפיד כי קיבל את ההחלטה הנכונה בסוגיית ייצוא הגז הטבעי - או בסוגיות אחרות הנוגעות למשק הגז - כאשר הוא אינו מכיר כלל את הנתונים והעובדות? לו היה השר מקשיב לציבור ולאלפים שיצאו לרחובות במחאה כנגד ייצוא הגז, במקום לטעון שמדובר בציבור פופוליסטי, אולי היו נחסכות מהשר טעויות מביכות אלו".

בתגובה לטענותיו של לפיד בסוגיית חיבור הגז למפעלים, אומרת הגב' יעל כהן פארן, מנכ"לית הפורום הישראלי לאנרגיה, כי "הגיע הזמן שהציבור ידע שממשלת נתניהו נכשלה כישלון חרוץ בחיבור מפעלי התעשייה לגז הטבעי, וכי הדבר אינו קשור כלל לייצוא הגז. כמעט חמש שנים חלפו מאז שהתגלה הגז הטבעי בשדה תמר, אבל הממשלה טרם השלימה את פרישת רשתות ההולכה והחלוקה של הגז ברחבי המדינה. הגז הטבעי זורם מתמר עוד מחודש מרץ השנה, והעובדה שרק מפעלים בודדים מקבלים היום גז טבעי היא מחדל אדיר. כולנו ראינו איך פיניציה ומפעלים נוספים ניצבים בפני סכנת סגירה רק משום שטרם חוברו לרשת הגז".

כהן פארן מציינת כי סוגיית חיבורו לרשת הגז הטבעי של מפעל "רעפי קוניאל", אותו ציין לפיד בנאומו, הועלתה לדיון בכנסת על ידי ח"כ משה גפני עוד בשנת 2011, אולם דבר לא נעשה מאז ע"י הממשלה.

"בסוגיית ייצוא הגז", מוסיפה כהן פארן, "שר האוצר לפיד ממשיך לנופף בסיסמאות ובמספרים שאינם קשורים כלל למציאות. המשק הישראלי יפסיד קרוב ל-600 מיליארד שקל מייצוא הגז, משום שאותם מפעלים קטנים ובינוניים שלפיד כה דואג להם, וצרכני החשמל בישראל, יאלצו לרכוש דלקים יקרים במקום הגז שהוא כה נחפז לייצא. במקום לערוך חישובים מופרכים בנוגע לעיכוב באספקת הגז, מוטב שהשר לפיד יבקש ממשרדו לערוך בדיקת עלות-תועלת פשוטה שתראה לו עד כמה יפסיד המשק מן הייצוא".

נשיא התאחדות התעשיינים: "יצוא יאפשר הקמת תשתית לחיבור המשק לגז"

נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר לשכת התיאום, צביקה אורן, הגן על שר האוצר, יאיר לפיד בנושא הגז הטבעי. לדברי אורן "השר הסתמך בנאומו על נתונים מדויקים, המשקפים נכונה את הבעייתיות בעיכובים בפיתוח משק הגז הטבעי. בשנים האחרונות, המשק הישראלי כבר שילם מיליארדי שקלים בשל עיכובים באספקת הגז הטבעי, כאשר עיכובים אלו גרמו ועלולים לגרום גם בעתיד, לירידה נוספת בזמינות הגז הטבעי לתעשייה.

"הפועל היוצא של מצב זה יהיה פגיעה קשה בתעשייה הישראלית שתבוא לידי ביטוי בירידה בכושר התחרות הישראלי, ירידה ביצוא, עליית מחירים, פיטורי עובדים ועוד. על כן, לצורך המשך פיתוח התעשייה בישראל, יש לאפשר גידול בהיקף הספקת גז טבעי למפעלים במהירות האפשרית. על כן גם הצטרפנו למדינה, כמשיבים בעתירה לבג"ץ".

כמו כן, הוסיף אורן כי "מי שטוען כי אין קשר בין אישור יצוא הגז לחיבור מפעלים לאספקת גז טבעי, מתייחס לנושא באופן מוטעה ולוקה בראייה לטווח הקצר. יש להסתכל על נושא חשוב כמו יצוא הגז בראייה לטווח הארוך - יצוא גז יאפשר הקמת תשתית רחבה יותר לחיבור המשק הישראלי לגז הטבעי, מבלי שנצטרך להסתמך, כמו היום, על צינור גז אחד בלבד במשק, שנפחו מוגבל".

מנתוני התאחדות התעשיינים עולה כי כיום שיעור הוצאות האנרגיה של מפעל תעשייה יכול להגיע לכ-30% מסך הוצאות הייצור של אותו מפעל ובמקרים מסוימים אף למעלה מכך.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו