עתירה: לחשוף את משכורות עובדי וראשי השב"כ והמוסד

בניגוד לצה"ל, למשטרה ולשירות בתי הסוהר, נתוני השכר בשירותי הביון של ישראל לא שקופים ■ מגישת העתירה: "המידע רלוונטי ובעל השלכות כספיות כבדות"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

התנועה לחופש המידע הגישה היום (ד') לבית המשפט המחוזי בירושלים עתירה מינהלית בדרישה לחשוף את שכרם הממוצע של עובדי המוסד ושירות הביטחון הכללי בעשור האחרון. העתירה, שהוגשה נגד משרד ראש הממשלה, דורשת לחשוף את השכר לפי חתכי ותק ותפקיד, ואת שכרם של ראשי שני הגופים. בנוסף מבקשת התנועה לחייב את משרד ראש הממשלה בתשלום הוצאות ושכר טרחת עורכי הדין, מאחר והמשרד כלל לא השיב לבקשת המידע ולתזכורות שנשלחו אליו מהתנועה.

בניגוד לשכר בצה"ל, במשטרה ובשירות בתי הסוהר שפורסם לראשונה בדו"ח הממונה על השכר לשנת 2011, שכר העובדים במוסד ובשב"כ, תחת משרד ראש הממשלה, אינו מפורסם, וכן לא מפורסם שכרם של ראשי הגופים הללו. לטענת התנועה לחופש המידע, למרות השוני בין הגופים השונים המרכיבים את מערכות הביטחון בישראל, ראוי כי משרד ראש הממשלה יסביר "כיצד השוני בין הגופים מצדיק אי דיווח לציבור על הוצאת עשרות מיליארדי שקלים מכספו". בנוסף לזה, דורשת התנועה להבהיר "מה בדיוק ההבדל בין הרמטכ"ל לראש השב"כ או המוסד המצדיק את חשיפת שכרו של זה וחיסוי שכרו של זה".

התנועה מזכירה בעתירתה את הוויכוח הסוער בחודשים האחרונים סביב הוצאות הביטחון והשכר והפנסיה במערכת הביטחון. "תנאי העסקת בכירי מערכת הביטחון מהווה מידע רלוונטי למספר סוגיות ציבוריות כבדות משקל - שלגביהן הציבור זכאי למידע... לצורך פיקוח ובקרה...", נכתב בעתירה. "בין הסוגיות הציבוריות שלגביהן המידע רלוונטי ביותר, ניתן למצוא את הדיון הציבורי אודות היקף השכר במערכת הביטחון, (כחלק מהדיון הציבורי בדבר קיצוצי תקציבים), המהווה נתח משמעותי מתקציב המדינה".

התנועה, המיוצגת על ידי עו"ד אוריה ירקוני, מעריכה כי היקף השכר במוסד ובשב"כ בשנים 2002-2012 מגיע לעשרות מיליארדי שקלים וכי "לשכר האמור יש גם השלכות כספיות עתידיות כבדות, המגיעות אף הן למיליארדי שקלים, להערכת התנועה. כשמדובר בכספי ציבור, הציבור זכאי לקבל דין וחשבון מפורט על תשלומים שבוצעו".

ראש המוסד תמיר פרדו

מנכ"לית התנועה לחופש המידע, עו"ד אלונה וינוגרד, התייחסה לעתירה. "השאלה היחידה שצריכה להישאל בהקשר של בקשת המידע הזו היא 'למה לא?'. למה לא למסור לציבור את המידע אודות נתוני שכר בשב"כ ובמוסד". וינוגרד הוסיפה: "הדרישה לשקיפות תקציבית בסוגיות ביטחוניות אין בה כדי להמעיט בערך או לפגוע בנושאים ביטחוניים. להיפך, ההתעלמות וההתחמקות ממתן תשובות לשאלות הן אלה שפוגעות בערכי המינהל התקין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית