עוזי דיין מנותק ומתנשא - ולציבור נמאס

לו היה ליורדים מחצית ממה שיש לדיין, הרוב הגדול היה חוזר לארץ או מבטל את תוכניתו

איתן אבריאל
איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתן אבריאל
איתן אבריאל

לפני קצת יותר משנה, הכעסתי מעט את מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו. היו אלה עדיין ימי המחאה החברתית, חלק מההפגנות היו קולניות, ודנינו תיאר את האירועים במילים אלה: "מה שראינו בסוף השבוע זו לא מחאה עממית אלא מסכת מתוכננת של הפרות חוק ואלימות". בתגובה להתבטאות זו טענתי שדנינו מנותק: הוא פשוט לא יכול, לא מסוגל, להבין את המפגינים.

מדוע? כי דנינו יושב על תלוש משכורת של 77,500 שקל לחודש, יש לו קביעות, ויש לו חבילת פנסיה בערך כלכלי של 14 מיליון שקל. לעומת זאת, משתתפי המחאה לא יודעים כיצד הם יגמרו את החודש, לא יודעים האם אי פעם יוכלו לקנות דירה (או איך ישלמו ברבעון הבא את שכר הדירה). הם לא יודעים האם יצליחו לצבור פנסיה כלשהי, ובוודאי שאינם יודעים איך יוכלו לסייע לילדיהם. עם הבדלים כאלה בנקודת המוצא הכלכלית, פשוט אי אפשר לראות את העולם באותם צבעים. בוודאי שלא את ההתנהלות של מוסדות המדינה וקברניטיה - שאליהם שייך מפכ"ל המשטרה.

עכשיו מתברר ש"מסדר המנותקים" מתרבה וגדל. לאחר שיאיר לפיד ביקר את האנשים שבוחרים להגר לברלין, אתמול הצטרף אליו למועדון המנותקים עוד חבר של כבוד: עוזי דיין, לשעבר אלוף בצה"ל והיום יו"ר מפעל הפיס.

"לעולם תהיה בעיני הירידה מהארץ בגידה ברעיון הציוני - שיבת העם היהודי למולדתו. אלה שיורדים לגרמניה גם מאוסים עלי", כתב דיין בעמוד הפייסבוק שלו, והוסיף: "לישראלים שמתרצים את ירידתם במצב החומרי אזכיר שהאנטישמיות טענה: היהודים, היכן שטוב להם, שם מולדתם".

אלא שכמו דנינו וכמו לפיד, עוזי דיין לא יכול אפילו להתחיל להבין את מה שעובר במוחם של אנשי המחאה ושל אנשים ששוקלים להגר. לעוזי דיין יש פנסיה מהצבא, יש לו הכנסה מאוד מפנקת כיו"ר מפעל הפיס, ואולי גם הכנסות נוספות. הפרטים המדויקים לא ידועים, אבל בדומה לדנינו, עוזי דיין ככל הנראה מקבל, רק בגין תפקידו במפעל הפיס, סכום של יותר ל-70 אלף שקל בחודש. האם הוא יכול להבין מה קורה בראשו של אדם שיוקר המחיה בישראל שבר אותו והחליט לנסות את מזלו בברלין?

עוזי דיין

הבדלי התנאים הללו בין בעלי הקביעות והג'וב המסודר לבין אנשי המחאה וה"יורדים" הפוטנציאלים, גם בשכר השוטף אבל עוד יותר מכך בקביעות ובתנאי הפנסיה, הופכים את ההתבטאויות של הבכירים למפגן של זחיחות והתנשאות - שהן מצדן מבוססות על תחושת כוח ובעלות על המדינה ומוסדותיה.

ההתבטאות "מאוס עלי", יחד עם חיבור לגרמניה ולשואה, עלובים במיוחד. לו היה להם מחצית ממה שיש לעוזי דיין, אנחנו מוכנים להמר שהרוב הגדול של היורדים או היורדים הפוטנציאלים היו חוזרים לארץ או מבטלים את תכניתם. לכאורה, עוזי דיין הוא דווקא בין ה"חברתיים": הוא היה בין מייסדי "כנס שדרות" שעוסק בנושאים חברתיים. אולי הוא באמת רוצה לעזור לחלשים, אבל כל מידה של רצון טוב לא מגשרת על פערי ההכנסה, הנכסים והביטחון הכלכלי.

ועוזי דיין כמובן לא לבד: יש בישראל שכבה עבה של אנשים מסודרים כמותו. את רובם אפשר לזהות דרך הקביעות שלה הם זכו, בין אם זו קביעות או פנסיה מהשירות הציבורי ובין אם זו קביעות דה-פקטו דרך השתייכות למונופול או ועד עובדים חזק. מוצאים אותם בבנקים, בפירמידות, במונופולים ואוליגופולים ממשלתיים ופרטיים, במערכות הביטחון ובתעשייה הצבאית. כל אלה, ואולי גם בני משפחותיהם, לא יכולים להבין את מי שאין לו את אותה קביעות, ואת מי שלא מצליח למצוא עבודה שהכנסתה אינה נמוכה להחריד או תלויה ב"טיפים" שהלקוחות משאירים.

אלא שהביטויים הללו של המסודרים נגד מי שאינם כאלה אינם רק טעם רע: הם גם מפוררים את הסולידריות החברתית. אנשים שמקבלים 100 אלף שקל בחודש מקופת המדינה ונוזפים ביורדים, במי שקשה להם ובמי שחרדים לעתידם - רק מחמירים את הפערים, את התסכולים, ובסופו של דבר אפילו את הרצון לעשות את המהלך הקשה ולחפש את עתידם מעבר לים.

המתקפה בטוקבקים ובתגובות נגד דבריו של עוזי דיין מלמדת שהציבור כבר לא מוכן לעבור על כך בשקט, כפי שהיה בימי "נפולת הנמושות" של יצחק רבין. הציבור עשה קפיצת דרך תודעתית גדולה מאז מחאת הקיץ ומאז המשבר הפיננסי, הוא למד והכיר ולהבין כיצד המדינה פועלת וכיצד פירות הצמיחה כאן מתחלקים - והוא כבר לא מוכן לקבל את הנזיפות ואת הדרישה לקבל את המציאות הכלכלית כמו שהיא בגלל 'ציונות' או כל סיבה אחרת. התגובות, הטוקבקים והתסיסה ברשתות החברתיות מוכיחים שהפעם הציבור דורש שינויים, ולא נתפלא אם נזיפות כאלה של עוזי דיין ומסודרים אחרים יציתו גל חדש של מחאה.

לפיד. לא מדייק בעובדות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם