רשות המסים: גביית מסים השנה - ב-4.5 מיליארד שקל מעבר ליעד

ההערכה מבוססת על בסיס גביית המסים בחודשים האחרונים והערכות לגבי הגבייה בחודשים הקרובים ■ ברשות מתכוונים להגביר את הגביה בשנים הקרובות תוך שימת דגש מיוחד למלחמה בהון השחור ■ הרשות קיבלה לשם כך תוספת של יותר מ-1,000 עובדים

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

באוצר וברשות המסים מעריכים, על בסיס נתוני גביית המסים בתשעת החודשים הראשונים של 2013, כי סך כל גביית המסים השנה תהייה גבוהה ב-4.5 מיליארד שקל מיעד הגבייה של הממשלה לשנה זו - 234.5 מיליארד שקל, ותסתכם בסך כולל של 239.0 מיליארד שקל ואולי אף יותר.

ההערכה מבוססת על בסיס גביית המסים בחודשים האחרונים והערכות לגבי הגבייה בחודשים הקרובים. סך כל גבית המסים ב-2012 היה 218.1 מיליארד שקל. יעד גביית המסים ל-2014 הוא 257.6 מיליארד שקל.

בנושא אחד הישגי רשות המסים מאכזבים - גביית מסים מהרווחים הכלואים. לרשות נקבע יעד גבייה נמוך מאוד בכל הקשור לרווחים אלו ל-2013, 3 מיליארד שקל, יעד שעורר ביקורת ציבורית רבה. למרות היעד הנמוך, עד כה נגבו 750 מיליון שקל, והערכה כי בקרוב יגדל הסכום למיליארד שקל.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

הסוללה נגמרת? מדענים הצליחו להטעין סמארטפון עם כוח נורת חשמל

לפיד יכול להיות רגוע: מספר המהגרים מישראל - מהנמוכים ב-OECD

משה אשר, יו"ר רשות המיסיםצילום: אמיל סלמן

ברשות המסים מתכוונים להגביר את הגביה בשנים הקרובות בצורה משמעותית תוך שימת דגש מיוחד למלחמה בהון השחור. הרשות קיבלה לשם כך תוספת עובדים גדולה מאוד, יותר מ-1,000 עובדים, באישור משרד האוצר, כחלק מהערכה אסטרטגית של המשרד שיש לחזק את רשות המסים, כדי להגיע להישגים טובים יותר בתחום גביית המסים, וגם כדי לפעול להצערת הגיל הממוצע הגבוה של רשות המסים.

כ-750 עובדים חדשים התקבלו ברשות המסים לפני כשנה, כאשר חלק גדול מהם סטודנטים המיועדים לתפקידי עזר. כ-260 עובדים התקבלו בתקנים של עובדים מקצועיים למערכות הגבייה והאכיפה. 50 מהם סיימו לאחרונה קורסים של מבקרי חשבונות במע"מ ובקרוב כ-100 נוספים יסיימו קורסים של מפקחי מס הכנסה. הכוונה לשלב את העובדים המקצועיים במערכת, כלומר עבודה עם לקוחות, כולל מדידת תפוקות, וציפיות לתשואה כספית גבוהה מהם למערכת.

לאחרונה אישר האוצר לרשות המסים תוספת של עוד 300 איש. מדובר בתוספת עובדים מקצועיים ברמות גבוהות, חלק מהם עובדי מחשוב, כדי להתחרות עם התחכום של עבריני המס השחור. בד בבד הרשות עומדת לרכוש ציוד מחשבים מתקדם, עם תוכנות חדישות בתחום המלחמה בהעלמות המס, כדי לחדור למקומות חדשים, וכדי להעמיק את הגבייה וגם את ההרתעה.

חלק מ-300 העובדים החדשים מיועדים לשע"מ (שירות עיבודים ממוכן), מערכת המחשוב של רשות המסים. הציוד של שע"מ יוחלף בחלקו בציוד מודרני מתקדם. חלקו ציוד שהוכיח את עצמו ברשויות מס בחו"ל. בין העובדים החדשים יהיו מומחי הייטק, שבעזרת הטכנולוגיה החדישה יצטרכו להתמודד עם העבריינות הכבדה של ההון השחור.

הגבלת השימוש במזומן

במסגרת המלחמה בהון השחור הוקמה לאחרונה ועדה בינממשלתית, בראשות מנכ"ל משרד רה"מ, הראל לוקר, ובהשתתפות מנהל רשות המסים, משה אשר, להגבלת השימוש בכסף המזומן. הערכה היא כי שימוש בכסף מזומן מאפשר למעלימי המס הכבד, להתחמק מתשלום מסים כחוק. במסגרת הוועדה תיבחן האפשרות להגביל את השימוש בצ'קים בחוק, שכן כיום במקרים מסוימים, צ'קים הם בבחינת כסף מזומן לכול דבר. למשל, צ'קים הניתנים ללא תאריך וללא שם מקבל השק, או צ'קים המועברים מאדם לאדם.

באמצע ספטמבר קיבלו פקידי השומה מכתב מהנהלת רשות המסים המכריז מלחמה על עסקים העלולים להיות מעורבים בהפצת חשבוניות פיקטיביות או בשימוש בהן. במכתב מצוין כי המלחמה היא חלק מהמאבק בהון השחור בכלל, ובתופעת החשבוניות הפיקטיביות בפרט. במסגרת המהלך ישללו אישורים על פטור/הקטנה מניכוי מס במקור מעסקים העלולים להיות מעורבים בהפצת חשבוניות פיקטיביות או בשימוש בהן.

במכתב נאמר כי ועדה שמונתה כדי לבחון את תופעת החשבוניות הפיקטיביות ולהציע פתרונות, ניתחה את כלל הנתונים המצויים במאגרי רשות המסים, והצליבה אותם עם נתוני העסקים בשטח. הדבר נעשה באמצעות הרצות במחשב. הועדה גיבשה קריטריונים לפיהם ניתן לזהות עסקים שקיימת סבירות גבוהה כי הם עושים שימוש בחשבוניות פיקטיביות. עוד מצאה הועדה כי השימוש בחשבוניות הפיקטיביות אינו כדאי במקרים בהם אין אישור על פטור מניכוי במקור, או אישור ניכוי במקור בשיעור נמוך.

בעקבות עבודת הועדה הוחלט לבצע, כחלק משגרת ההרתעה של הרשות, מהלכים לשלילת אישורים מנישומים שקיימת סבירות גבוהה שהם משתמשים בחשבוניות פיקטיביות או מעורבים בהפצתן. המהלך הראשון יבוצע בתחילת אוקטובר 2013. במסגרת המהלך יבוטלו אישורים לנישומים בענפים מסוימים. מדובר בנישומים שסגרו את התיק שלהם במע"מ בעוד התיק שלהם במס הכנסה פתוח. נישומים אלה, יקבלו מכתב המיידע אותם על שלילת האישורים.

בנוסף, נישומים בענפים מסוימים שאין להם תיק ניכויים שמתאים לעיסוקם כפי שהוא מדווח לרשות המסים (תיק ניכויים סגור, תיק ניכויים בלתי פעיל, או עסק ללא תיק ניכויים), יקבלו מכתב התראה ויינתן להם פרק זמן של כחודש להסדיר את עניינם מול משרד השומה. במידה והחריגות שיפורטו במכתב ההתראה לא יוסדרו, יבוטלו האישורים. הפקת אישורים חדשים לאחר השלילה תהיה בסמכותו של פקיד השומה או סגנו. לפני כל החלטה האם להפיק אישור חדש לנישום שנכלל במהלך, תיבדק בקפדנות השאלה אם קיימים ליקויים נוספים בתיק שלו.

מנהל רשות המסים, משה אשר, אמר בתגובה ל-TheMarker כי, "תופעת השימוש בחשבוניות פיקטיביות תפסה בשנים האחרונות תאוצה, והערכה היא כי מדובר במיליארדי שקלים בשנה. לכן, כחלק מהמאבק העיקש בשוק השחור רשות המסים מקדישה מאמץ מיוחד לנושא זה, הן באמצעות חוקרים בתחום הפלילי, הן באמצעות מבקרי חשבונות בתחום האזרחי, תוך שלילת אישורים על פטור מניכוי מס במקור באותם מקרים מובהקים החשודים כמקורות הפצה של חשבוניות פיקטיביות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו