שיפור בהכנסות ממסים צימצם הגירעון; לפיד: "נקיים הערכת מצב"

הגירעון מתחילת השנה: 12.9 מיליארד שקל ■ ההכנסות ממסים בחודשים ינואר-אוגוסט: 158.9 מיליארד שקל - גבוה ב-4.4 מיליארד שקל מהתחזיות ■ גידול של 12% בהכנסות ממסי נדל"ן ל-654 מיליון שקל

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

נתוני ביצוע תקציב המדינה ב-2013, הן בצד ההוצאות והן בצד ההכנסות, ממשיכים להיות חיוביים. לפי נתוני החשבת הכללית באוצר, באוגוסט רשמה הממשלה גירעון בפעילותה התקציבית של כ-2.5 מיליארד שקל. לעומת גירעון של 4.5 מיליארד שקל באוגוסט 2012. ב-8 החודשים הראשונים של 2013 הסתכם הגירעון בפעילות הממשלה ב-12.9 מיליארד שקל, לעומת גירעון גבוה בהרבה - 17.6 מיליארד שקל - בתקופה המקבילה אשתקד.

מנתוני האוצר עולה כי הכנסות המדינה ממסים באוגוסט השנה עמדו על 18.6 מיליארד שקל - הכנסות הגבוהות ריאלית ב-7.4% מההכנסות באוגוסט 2012. הכנסות המדינה ממסים ב-8 החודשים הראשונים של השנה - 158.9 מיליארד שקל - גבוהות ריאלית ב-6.9% מההכנסות בתקופה המקבילה בשנה שעברה. בחודשים האחרונים (מאי-אוגוסט) נרשמו הכנסות בסכום כולל של 7.8 מיליארד שקל כתוצאה מהעלאות מס יזומות ע"י הממשלה (2.8 מיליארד שקל במסים ישירים ו-4.9 מיליארד שקל במסים עקיפים). בפעילות התקציבית למימון היה באוגוסט גירעון של כ-2.2 מיליארד שקל.

בנימין נתניהו ויאיר לפידצילום: אורן נחשון

כתבות נוספות באתר TheMarker:

חברת ההיי-טק הישראלית שיוצאת להנפקה לפי שווי של כמיליארד דולר

רשות ני"ע: תשתית ראייתית לכתב אישום נגד נוחי דנקנר

יותר זול מפסיכולוג: התחביב שירגיע אתכם ויפרנס את שון זיו

צפוי עודף במסים

בחודשים ינואר-אוגוסט גביית המסים בפועל של רשות המסים היתה גבוהה מהתחזית ב-4.4 מיליארד שקל. מתוך סכום זה 3.3 מיליארד נובעים מהכנסות חד פעמיות של מספר מצומצם של עסקות גדולות (בראש ובראשונה עסקת ישקר). בניכוי סכומים אלה, הגבייה הייתה גבוהה מהתחזית ב-1.1 מיליארד שקל.

יעד גביית המסים של המדינה ל-2013 הוא 234.5 מיליארד שקל. על בסיס הגבייה ב-8 החודשים הראשונים של השנה נראה כי רשות המסים תעמוד השנה ביעד ואף מעבר לכך, ותגיע לסך הכנסות שנתי של 238.5 מיליארד שקל. חלק מהעלייה בגביית המסים הוא בשל העלאות נטל המס על פרטים וחברות (באוגוסט השנה גדלה גביית מס החברות, בהשוואה לאוגוסט שנה שעברה, ב-23.6%). בתכנון הכנסות המדינה ממסים ל-2013 כלולים 3.0 מיליארד שקל, גביית מס מהרווחים הכלואים. מאידך, התחזית לא כללה גבייה מס מעסקת ישקר מכיוון שפרטי העסקה, היקף הגבייה ועיתוי הגבייה, לא היו ידועים כמובן במועד הכנת התחזית.

ירידה בגירעון השנתי

מהאוצר נמסר אתמול כי מגמת הירידה בגירעון המצטבר בפעילות הממשלה ב-12 החודשים האחרונים נמשכה גם באוגוסט. עד אוגוסט הסתכם הגירעון המצטבר ב-34.3 מיליארד שקל, כ-3.3% מהתוצר בהגדרות המדידה החדשות של הלמ"ס. הגירעון ב-2012 עמד על 3.9% מהתמ"ג (לעומת 4.2% בשיטת המדידה הישנה). בחודשים ינואר ופברואר 2013 עלה הגירעון המצטבר, אך מאז חודש מארס הגירעון המצטבר הולך וקטן בהתמדה.

האוצר יפחית מסים?

יעד הגירעון של הממשלה ל-2013 הוא 4.65 אחוזי תוצר. יעד הגירעון ל-2014 הוא 4.0% אחוזי תוצר. שני היעדים הם לפי שיטת המדידה הישנה של הלמ"ס. נתוני ביצוע התקציב בחודשים האחרונים, ונתוני אוגוסט מחזקים את המגמה, מצביעים כי המדינה תסכם את 2013 עם גירעון שבין 3.0% ל-3.5% אחוזי תוצר לפי שיטת המדידה הישנה, ובאזור ה-3% ואולי אף מתחת לכך לפי שיטת המדידה החדשה.

נתונים אלו מצביעים כי כי ייתכן מאוד שהממשלה תוכל להקל את נטל גזרות המס ל-2014, ואולי אף לבטל את העלאת מס ההכנסה לפרטים ואת העלאת מס החברות שמתוכננות ל-1 בינואר 2014. התגובה המעורפלת שהוציאה אתמול לשכת שר האוצר בעקבות פרסום הנתונים לא שוללת אפשרות זו.

הוצאות

החל מחודש אוגוסט פועלת הממשלה על פי התקציב שאושר על ידי הכנסת בסוף יולי. סך הוצאות הממשלה באוגוסט היה 23.3 מיליארד שקל, מזה הוצאות משרדי הממשלה 20.4 מיליארד שקל, ותשלומי ריבית בסך 2.9 מיליארד שקל. באוגוסט חלה ירידה עונתית בהוצאות משרדי הממשלה בהשוואה לחודשים יוני-יולי.

מתחילת השנה הסתכמו הוצאות משרדי הממשלה ב-155.9 מיליארד שקל, עלייה של 4.8% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2012. זאת, לעומת עלייה שנתית מתוכננת של 8.8%. הוצאות המשרדים האזרחיים עלו ב-5.9% לעומת השנה שעברה והוצאות מערכת הביטחון ב-1.6%. כלל משרדי הממשלה ביצעו ב-8 החודשים הראשונים של השנה 60.0% מהתקציב השנתי המקורי שלהם. המשרדים החברתיים ביצעו 62.9% ומשרד הביטחון 73.4% מתקציבו המקורי.

הכנסות

סך גביית המסים באוגוסט הסתכמה ב-18.6 מיליארד שקלים לעומת 17.0 מיליארד באוגוסט שנה שעברה - עלייה ריאלית של 7.4%. באוגוסט הסתכם גיוס הון נטו (מקומי ובחו"ל) ב-5.0 מיליארד שקל. התקבולים ממכירת קרקע ("הפרטה") הסתכמו באוגוסט ב-0.4 מיליארד שקל.

העלייה בגביית המסים נובעת בעיקר מעלייה גדולה בגביית המסים הישירים (מס הכנסה ומסי מקרקעין). באוגוסט גבתה המדינה מסים ישירים בהיקף של 9.3 מיליארד שקל - עלייה ריאלית של 15.2% לעומת אוגוסט שנה שעברה. ב-8 החודשים הראשונים של 2013 גבתה המדינה מסים ישירים בסכום כולל של 78.4 מיליארד שקל - עלייה ריאלית של 6.2% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה.

באוגוסט גבתה המדינה מסים עקיפים (מע"מ ומכס) בסכום כולל של 8.8 מיליארד שקל - ירידה של 1.2% לעומת הגבייה באוגוסט שנה שעברה. ב-8 החודשים הראשונים של השנה גבתה המדינה מסים עקיפים בהיקף 76.8 מיליארד שקל - עלייה ריאלית של 7.4% לעומת התקופה המקבילה ב-2012.

הירידה בגביית מסים עקיפים באוגוסט חריגה שכן אוגוסט הוא החודש של לפני החגים, והוא מאופיין ביבוא גדול של מוצרים בני קיימא.

נתוני המגמה מראים מגמת עלייה בחודשים האחרונים בהכנסות במסים ישירים. במסים העקיפים ניכרת מגמת התייצבות עם נטייה קלה לירידות.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה לנתונים כי "המשמעת התקציבית מתחילה לתת אותותיה. נמשיך לנהוג באחריות". במשרד האוצר בוחנים את המשמעויות של השינוי בשיטת המדידה של התוצר ע"י הלמ"ס ואת השלכותיה.

שר האוצר, יאיר לפיד, אמר כי הוא מברך על המגמה המסתמנת של צמצום הגירעון וטיפול בירושה הקשה שקיבל, והוסיף כי יש להמשיך במדיניות של משמעת תקציבית על מנת שלא לחזור למצב הגירעוני הקשה שבו מצא את תקציב המדינה עם כניסתו לתפקיד. השר אמר כי הוא וצמרת משרדו עוקבים בקפדנות וברציפות אחר הנתונים וכי בחודשים הקרובים תתקיים הערכת מצב לגבי נתוני התקציב.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

השיפור בהכנסות הביא לצמצום הגירעון הממשלתי, שהסתכם בחודש אוגוסט ב-2.5 מיליארד שקל לעומת 4.5 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד. מתחילת השנה הסתכם הגירעון הממשלתי ב-12.9 מיליארד שקל לעומת גירעון של 17.6 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד - כך עולה מנתונים שפירסם היום משרד האוצר.

לפי נתוני האוצר, הכנסות המדינה ממסים בחודש אוגוסט הסתכמו ב-18.6 מיליארד שקל. מתחילת השנה, הסתכמו ההכנסות ב-158.9 מיליארד שקל - גבוה ב-4.4 מיליארד שקל מהתחזיות.

העלאות המסים הכניסו לקופת המדינה 7.8 מיליארד שקל - 2.8 מיליארד שקל במסים ישירים ו-4.9 מיליארד שקל במסים עקיפים.

ההכנסות ממיסוי נדל"ן גדל באוגוסט ב-12.3% ל-654 מיליון שקל. במס שבח נרשמה עלייה של 35% ובמיסי רכישה נרשמה ירידה של 5%.

הגביה ממס הכנסה הסתכמה בחודש אוגוסט ב-4.0 מיליארד שקל, גידולה של 19% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. בגבייה מעצמאים נרשמה עלייה של 2.6% ובגבייה מחברות נרשמה זינוק של 23.6%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות