הערכות: הקיצוץ של 3 מיליארד שקל בביטחון - יצומצם או יבוטל לחלוטין

במערכת הפוליטית טוענים כי לאחר שיסתיים מצב החירום הנוכחי יש לערוך בחינה מחודשת של תקציב הביטחון ■ חבר הוועדה לתקציב הביטחון, רובי ריבלין: "יש להוסיף מיליארד שקל לייצור ערכות מגן לכל האוכלוסייה"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

הקיצוץ בסך 3 מיליארד שקל בתקציב הביטחון יצומצם או יבוטל לחלוטין - כך
מעריכים גורמים פוליטיים לנוכח החרפת המצב הביטחוני. לדבריהם, מוקדם עדיין להעריך את העלויות הכרוכות במוכנות צה"ל בצפון, אך לאחר שהרוחות ישככו ולנוכח חילוקי הדעות הקיימים ממילא בין משרדי האוצר והביטחון על ההקצאה לשנים הקרובות, יהיה צורך בבחינה מחודשת של תקציב הביטחון.

עוד אמרו הגורמים כי צה"ל יכול לספוג ממקורותיו חלק מעלויות ההיערכות לקראת מצב חירום, ועד כה כלל לא הוגשה בקשה לתוספת תקציבית, אבל יש לממן אספקה של ערכות מגן לכל תושבי ישראל. כל תוספת תקציבית למשרד הביטחון תחייב גריעת כספים מסעיפים אחרים בתקציב המדינה.

ביום שישי התכנסה ועדת המשנה להגנה על העורף, הפועלת מטעם ועדת חוץ וביטחון, בהשתתפות שר הביטחון משה יעלון. הדיון הוכרז כדיון סגור בשל רמת סיווג גבוהה. חבר הוועדה ח"כ רובי ריבלין (ליכוד), המשמש גם חבר הוועדה לתקציב הביטחון, אמר כי "צריך להוסיף לתקציב המשרד כמיליארד שקל על פני שנתיים-שלוש הבאות, ולאפשר יצור שוטף של ערכות מגן לכ-3 מיליון אזרחים נוספים. יש צורך למלא אחר החלטת הממשלה לתגבר את התקציב לרכישת הערכות. לא ייתכן מצב שבו לחלק מהאזרחים יהיו ערכות מגן ולאחרים לא יהיו'.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

קרוגמן: התמריצים לכלכלת ארה"ב כמעט לא השפיעו - ועכשיו הם נעלמים

היה משבר? // חגיגות השכר המטורפות של בכירי התעשייה הפיננסית נמשכות

ריבלין גם תבע ממערכת הביטחון להגביר את קצב הייצור של הערכות, ויעלון השיב כי כבר לפני הדיון הורה להגביר את קצב הייצור. בלשכתו של יעלון סירבו להתייחס לנושא. החל מ-2007 מועברת מחצית מעלות ערכות המגן מתקציב הביטחון והמחצית השנייה מתקציב המדינה. עם זאת, בתקציב המדינה ל-2014 לא מופיע כלל סעיף מימון של ערכות המגן.

גורמים באוצר אמרו אמש כי בכל מקרה יימצא מקור תקציבי לרכישת ערכות מגן ככל שיידרש, שלא מהביטחון. גורמים ביטחוניים מצדם אמרו אתמול כי "מערכת הביטחון עסוקה בהיערכות לנוכח המצב הביטחוני, ולא בנושא התקציב".

יעלון: "מצפה לחזור לתקציב רב-שנתי"

לפני כחודש וחצי אישרה הוועדה לתקציב הביטחון את תקציב המשרד בגובה 58.4 מיליארד שקל, אך תבעה מהשר הממונה להציג לה עד ה-1 בנובמבר את פירוט ההוצאות ל-2014. יעלון התריע בוועדה כי "התוכנית לשנה וחצי הקרובות לא מתאזנת מבחינה תקציבית. הסכמתי שמערכת הביטחון תשתתף בקיצוצים כי אנחנו חייבים לשאת בנטל, אבל מלכתחילה דיברנו על קיצוץ של 3 מיליארד שקל. כעת מדברים על קיצוץ של 7 מיליארד שקל בשנה וחצי הקרובות, ומבחינתנו זה ממש לא מתכנס".

יעלון הוסיף אז כי הקיצוץ החד הוא "נטילת סיכונים שלא יכולה להימשך זמן רב. צריך להחזיר את המערכת כמה שיותר מהר למחזוריות של אימונים. אני גם מצפה לחזור למתווה תקציב רב-שנתי שניתן לעבוד אתו, ולא רק לעסוק במספרים מנותקים מהמקום שבו מערכת הביטחון נמצאת, אלא בשאלה איזו רמת ביטחון אנו רוצים להעניק לאזרחי ישראל".

תקציב משרד הביטחון ל-2013 הוא 52.5 מיליארד שקל, וב-2014 הוא יורד ל-51 מיליארד שקל. בכל שנה נוספים לסכומים אלה כ-6 מיליארד שקל, הכוללים את התקציב ברוטו (הכנסה מותנית בהוצאה). כך, מסגרת התקציב שאושרה במאי בממשלה היא 58.4 מיליארד שקל ל-2013 ו-57.7 מיליארד שקל ל-2014. ב-2012 הסתכם התקציב בפועל ב-60.5 מיליארד שקל, לאחר שבספר התקציב מוצגים 55.8 מיליארד שקל.

ח"כ נחמן שי (עבודה), חבר ועדת החוץ והביטחון, פנה אתמול למבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, וביקש כי יורה על חקירה מיידית של המחסור בערכות המגן. "כיום נותרו כמה עשרות אלפי ערכות, שחלוקתן תסתיים בימים הקרובים", אמר שי. "המזרח התיכון עומד בפני התנגשות שעלולה להשפיע על ישראל. האיום הכימי הוא אמיתי ומוחשי, אבל ל-40% מהתושבים אין ערכות. כל זאת, למרות ועל אף החלטות קודמות של הממשלה לצייד את כלל האוכלוסייה".

לדבריו, "לשנה הבאה לא הוקצב אפילו שקל למטרה זו. המבקר חשף כבר בעבר את מחדלי התגוננות העורף, וראוי כי יעשה זאת תוך כדי ההערכה הנוכחית, המוכיחה כי הממשלה התעלמה מן הביקורת והותירה 4 מתוך 10 ישראלים חשופים לאיום הנשק הכימי".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה