החור השחור של משרד החינוך

למשרד החינוך אין עדיין מושג ירוק כמה כסף מקבל כל בית ספר בישראל ממקורות שונים

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

נו, אז אתם בעד צמצום מספר בחינות הבגרות לארבע בלבד, או נגד? הוויכוח הפדגוגי הלוהט הזה חוצה מחנות חינוכיים ומעסיק מאוד את משרד החינוך ואת ראשיו, וכך גם את ראש הממשלה, שכבר הביע התנגדות לביטול בחינת הבגרות בהיסטוריה. לא מפתיע אפוא שלמשרד החינוך לא נותר זמן לעסוק בזוטות, כגון מה לעשות בתקציב הענק שלו, כ–42 מיליארד שקל, ואיך - או האם בכלל - לנהל אותו.

החשד שמשרד החינוך עוסק בסוגיות חינוכיות נכבדות אבל שוכח לספור את הכסף שהוא מוציא עליהן מקבל אישוש ככל שיורדים לחקרו של תקציב משרד החינוך, הפיקוח עליו ואופן הסדרתו. עִקבו למשל אחר הוויכוח ארוך השנים בין אגף התקציבים במשרד האוצר למשרד החינוך על הצורך במערכת מחשב מרכזית במשרד החינוך, שתאגור את כל הנתונים על ההעברות הכספיות לבתי הספר ברחבי הארץ.

אל תתבלבלו, בוויכוח הזה משרד האוצר היה זה שניסה במשך שנים ללחוץ על משרד החינוך להקים מערכת איסוף נתונים מרכזית - בשלב מסוים האוצר אף איים לכלול החלטה להקים מערכת כזאת בחוק ההסדרים - ומשרד החינוך היה זה שהתנגד. רק בשנה האחרונה הושגה הסכמה על הקמת מערכת איסוף נתונים כזאת, וזו נמצאת בימים אלה בבנייה.

בית ספר בתל אביב

בפועל, אם כן, למשרד החינוך אין עדיין מושג ירוק כמה כסף מקבל כל בית ספר בישראל ממקורות שונים ‏(משרד החינוך, רשויות מקומיות, קרנות, תשלומי הורים וכך הלאה‏), מה שאומר שאיש בישראל אינו יודע בדיוק כמה כסף מקבל כל בית ספר. מגוחך? אכן כך.

מי גונב את משרד החינוך?

אבל זאת רק תחילתה של הבדיחה. לפני כמה חודשים שלח לנו כלכלן צעיר, ד”ר יניב ריינגוורץ, מייל מסקרן. במסגרת עבודתו האקדמית בדק ריינגוורץ את הדיווחים הכספיים של הרשויות המקומיות בישראל. בדיווחים גילה תופעה מעניינת: עשרות רשויות מקומיות, כולן ‏(למעט אחת‏) ערביות, מוציאות במשך שנים על חינוך פחות מהתקציב שהן מקבלות ממשרד החינוך. התופעה הזאת הדליקה נורה אדומה אצל ריינגוורץ, שהעלה חשד להונאה שיטתית מצד הרשויות הערביות - הן מקבלות כספים ממשרד החינוך, אבל עושות בהם שימוש נוסף מלבד חינוך. בקיצור, הרשויות הערביות גונבות את משרד החינוך.

הרגענו את ריינגוורץ והודענו לו בביטחון מלא שהוא טועה. התופעה של שימוש שלא לשמו בכספי תקציב החינוך ברשויות המקומיות נחשפה בשנות ה–90, ומאז תקציבי החינוך מועברים לרשויות במסגרת חשבונות סגורים שלא ניתן לעשות בהם כל שימוש אחר. “חייב להיות הסבר חלופי לנתונים שלך”, כתבנו אז לריינגוורץ, “תכף ומיד אנחנו מעבירים אותם לבדיקת משרד החינוך, כדי שיעמיד אותך על טעותך”.

נו, קוראינו הנאמנים כבר בוודאי מבינים שהעניינים לא התפתחו כפי שציפינו. למעשה, משרד החינוך העביר לנו בתחילה את התגובה המדהימה שהוא אינו אחראי על הפיקוח על תקציבים המועברים לרשויות המקומיות, ושנפנה בבקשה למפקח על הרשויות - קרי, משרד הפנים. במשרד הפנים לא הבינו, כמובן, מה אנחנו רוצים מחייהם, והודיעו לנו שהגוף היחיד שעוסק בתקציבי משרד החינוך הוא משרד החינוך. בשלב הזה חזרנו למשרד החינוך, רק כדי לגלות שפשוט אין תשובה בשבילנו.

אז האם עשרות רשויות ערביות בישראל גונבות בשיטתיות את תקציבי משרד החינוך? לצערנו, אין לנו תשובה לכך, מאחר שהמפקחים הממשלתיים כשלו בבדיקה ולא השיבו לנו. המסקנה העצובה הראשונה היא שמשרד הפנים הוא משרד כושל, שלא מצליח לפקח כראוי על הרשויות בישראל ולהביא לשיפור התפקוד הבעייתי במיוחד של הרשויות הערביות. המסקנה העצובה הנוספת היא שמשרד החינוך מעביר מיליארדי שקלים לרשויות המקומיות מבלי לפקח עליהם ומבלי שיש לו מושג מה לאן הם הולכים.

ואולם, המסקנה עצובה ביותר היא שלא מדובר בכשל ניהולי נקודתי, אלא במה שמצטייר ככשל אופייני לדרך שבה משרד החינוך מנהל את עצמו ואת תקציבו.

מחר: היועץ הפרטי 
של מנהלי בתי הספר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"