הערכות: היקף המשכנתאות באוגוסט - 5 מיליארד שקל

אם יימשך קצב נטילת המשכנתאות בחודשים הקרובים, תהיה 2013 שנת שיא בהיקף המשכנתאות, שיגיע ל-53 מיליארד ש' ■ יתרת המשכנתאות במאזני הבנקים הוכפלה בשש שנים והגיעה ל-252 מיליארד ש' - 30% מהאשראי של הבנקים

סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו

קצב הפעילות הגבוה בשוק הדיור נמשך גם באוגוסט. על פי קצב נטילת המשכנתאות מתחילת החודש, מעריכים במערכת הבנקאות כי היקף המשכנתאות החדשות יסתכם באוגוסט ב–4.8–5 מיליארד שקל. מדובר בקצב גבוה ודומה לממוצע שנרשם בשלושת החודשים הקודמים ‏(מאי עד יולי‏), שבהם היה ממוצע נטילת המשכנתאות 4.95 מיליארד שקל בחודש.

חלק מפעילות המשכנתאות באוגוסט קשורה בעונתיות, שכן משפחות רבות בוחרות לעבור דירה במהלך החופש הגדול, כדי להימנע ממצב שבו הילדים נדרשים להחליף בית ספר באמצע שנת לימודים. ואולם במקביל, במערכת הבנקאות מציינים גם כי הם מזהים גידול במכירת דירות על ידי משקי בית המחזיקים ביותר מדירה אחת, עקב הרצון לנצל את הגאות במחירי הדיור ולממש רווחים שנוצרו בשנים האחרונות בהשקעה בנדל"ן.

לכתבות אחרות ב-TheMarker:

התל אביבים גילו איפה הכסף: השכרת דירות לתיירים זינקה ב-400% בשנה

36 מיליון דולר בלוטו? זה לא מספיק

זוגות בייעוץ משכנתאות

על פי קצב נטילת המשכנתאות עד כה, מסתמן כי 2013 תהיה שנת שיא בנטילת המשכנתאות ממערכת הבנקאות, עם היקף פעילות של כ–53 מיליארד שקל. השיא הקודם נרשם ב–2010, אז נטל הציבור משכנתאות בהיקף של 47.2 מיליארד שקל.

ב–2011 נרשמה האטה מסוימת בפעילות המשכנתאות, שהסתכמה ב–44.7 מיליארד שקל, כאשר הירידה נבעה בעיקר מהמחאה החברתית שפרצה בקיץ 2011, ולאחריה רוכשי הדירות, ובמיוחד רוכשי הדירות להשקעה, ישבו על הגדר בהמתנה דרוכה להתבהרות המצב. השפעות המחאה החברתית הובילו להאטה בפעילות המשכנתאות גם במחצית הראשונה של 2012, אך בסופה הסתכם היקף נטילת המשכנתאות החדשות בכ–46.6 מיליארד שקל.

הרקע לעלייה בהיקפי המשכנתאות בשנים האחרונות הוא שילוב של סביבת הריבית הנמוכה השוררת במשק מאז המשבר הפיננסי של 2008, יחד עם היצע מצומצם של דירות לאור הקשיים הביורוקרטיים הכרוכים בבנייה בישראל. על פי נתוני בנק ישראל, יתרת המשכנתאות במאזני הבנקים הכפילה את עצמה בתוך שש שנים, ובסוף מאי הגיעה ל–252 מיליארד שקל - סכום המהווה 30% מהאשראי של הבנקים בישראל. זהו שיעור שיא של חשיפת הבנקים לתחום המשכנתאות, לאחר שעד 2008 היוו המשכנתאות כ–20% מהמאזן של הבנקים, ומאז מטפס שיעורן במאזן בכ–2% בשנה.

בחודש שעבר, בראיון ל–TheMarker, אמר המפקח על הבנקים דודו זקן: "אני מוטרד מאוד מפעילות המשכנתאות, אבל אני לא קורא לזה בועה, אלא בעיה. אני חושב שזהו גורם סיכון שצריך לטפל בו ואנחנו מטפלים בו. הצעדים שעשינו ועושים הם די מקבילים או אפילו יותר שמרניים לצעדים שנעשו במדינות אחרות. אם יהיה צורך לנקוט עוד פעולות - ננקוט עוד פעולות.

"נחליט על הצורך בצעדים נוספים בהתאם להתפתחויות במספר המשכנתאות, קצב נטילת המשכנתאות, איכותן ומחירי הנדל"ן". היקף הפעילות הגבוה כיום בתחום הדיור מייצג למעשה חוסר אמון של רוכשי הדירות בכוונה או ביכולת של הממשלה לפעול להגדלת היצע הדירות בטווח הנראה לעין. עם זאת, משרד השיכון פירסם השבוע הודעה לעיתונות שבה בישר על ירידת מחירי הדירות ביחס לרבעון הראשון של השנה, ועל יציבות מחירי ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. בהודעת המשרד נכתב כי "מחירי הדירות החדשות ירדו בכ–10.5% ריאלית, ומחירי דירות יד שנייה ירדו בכ–1.5% ריאלית בין הרבעון הראשון של 2013 לרבעון השני של 2013. יציבות נרשמה לעומת הרבעון המקביל אשתקד, כאשר הדירות החדשות עלו בכ–1% ריאלית ודירות יד שנייה בכ–2%".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו