קומבינת לפיד: מנהל רשות החברות יסדר למקורבו אורי שני חברה ממשלתית

באגף התקציבים מתנגדים להקמת חברה ממשלתית שתיישם את תוכנית הדיור של שר האוצר, שבראשה צפוי לעמוד שני ■ נציב שירות המדינה מנע לאחרונה מלפיד וסגנו למנות את שני לתפקידים בכירים באוצר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לפיד מתכנן להודיע בקרוב, כנראה עד סוף השבוע, על מינויו של אורי יוגב למנהל רשות החברות הממשלתיות. זאת, לאחר שביום ראשון הופיעו בפני ועדת האיתור לתפקיד שני המועמדים המועדפים עליה, יוגב ודורון ארבלי. הוועדה העדיפה את יוגב על פני ארבלי, מי שהיה עד מארס מנהל רשות המסים, ועומד כיום בראש אגף המכס ברשות המסים - והודיעה על כך ללפיד.

בראש ועדת האיתור למינוי מנהל חדש לרשות החברות הממשלתיות, שמונתה על ידי שר האוצר הקודם, יובל שטייניץ, עמד פרופ' עודד שריג, ראש אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר. לוועדה הוגשו, עוד לפני הבחירות לכנסת, שמות של 49 מועמדים, אך הוועדה דחתה את ההכרעה בנושא בשל הקדמת הבחירות. רק באחרונה פירסמה הוועדה פנייה למועמדים נוספים להגיש את מועמדותם בתוך כשבוע. בין האישים שנענו לאתגר, וכנראה עבורם נפתח חלון ההזדמנויות הקצר, היה יוגב.

כתבות נוספות ב-TheMarker

יבמ קונה את טראסטיר הישראלית - שלמה קרמר יגרוף לכיס כמיליארד שקל

לעבוד יותר משלוש דקות ברציפות: איך מוצאים זמן שקט כדי לעבוד

אורי שני

"זה מקומם שחברת ענק משלמת מס כמו מורה בפנסיה"

בכירים באוצר אומרים כי בין לפיד ליוגב קיימת הבנה כי האחרון, לאחר שייכנס לתפקידו, יקדם במהירות הקמת חברה חדשה ברשות החברות הממשלתיות, לקידום פרויקטים של נדל"ן ובינוי, לבקשת שר האוצר. בראש החברה החדשה אמור לעמוד מקורבו של לפיד, אורי שני.

יועץ לא פורמלי 
לראש הממשלה

באגף התקציבים באוצר ובמשרדי ממשלה אחרים ישנה התנגדות עזה להקמת החברה החדשה. נציב שירות המדינה, משה דיין, מנע לאחרונה כמה ניסיונות של לפיד ושל סגנו, מיקי לוי, למנות את שני לתפקידים בכירים באוצר, הקשורים בנושא הדיור.

יוגב נחשב מקורב ויועץ כלכלי לא פורמלי לראש הממשלה, בנימין נתניהו. בחודשים האחרונים נרשמה התקרבות בינו לבין לפיד. יוגב הוא שהמליץ ללפיד למנות את יעל אנדורן למנכ"לית האוצר. עכשיו, עם מינויו הצפוי לתפקיד מנהל רשות החברות הממשלתיות, הוא צפוי לשבת עם אנדורן בישיבות הנהלת האוצר.

על מינויו האפשרי של יוגב נמתחת ביקורת גם מצד דן תיכון, לשעבר יו"ר הכנסת מסיעת הליכוד, שסבור כי אסור למנות את יוגב לכל תפקיד ציבורי. תיכון טוען כי המינוי הצפוי של יוגב לתפקיד מנהל רשות החברות הממשלתיות הוא פגיעה בכל אושיות המינהל הציבורי.

תיכון היה לאחר פרישתו מהכנסת, ב–2003–2006, יו"ר רשות הנמלים. באותה תקופה היה יוגב מנהל אגף התקציבים באוצר וניסה להעביר רפורמה בנמלי הים. לדברי תיכון, "יוגב שפך 3–5 מיליארד שקל מכספי המדינה על הרפורמה, עובדי הנמלים קיבלו את הכספים, אבל מהרפורמה ההזויה של יוגב לא יצא דבר וחצי דבר, מלבד הכספים שנשפכו לריק. אדם כזה פסול לכל תפקיד ציבורי. הוא סכסכן, משסע איש ברעהו. ניסה לקנות בכסף את שתיקת ראשי העובדים. הוא היה תקופה קצרה ממלא מקום יו"ר הרכבת וגם שם דפוסי ההתנהגות שלו ברשות הנמלים חזרו על עצמם. כמנהל רשות החברות הממשלתיות הוא יבעיר את השטח, דבר טוב לא ייצא מהמינוי".

שר האוצר יאיר לפיד, השבועצילום: עופר וקנין

יוגב סירב להתייחס לדברים.

לוועדת שריג הוגשו שתי הסתייגויות של אזרחים ממינוי יוגב, אחת מהן של בני טיש, בעל מניות מיעוט בקבוצת וויטווטר שבשליטת יוגב. טיש מסוכסך עם יוגב. לא מכבר הגיש טיש תביעה לבית המשפט המחוזי בתל אביב שבה טען כי השקיע בוויטווטר כספים לאחר שיוגב, יו"ר ומנכ"ל החברה בפועל, התחייב כי החברה עתידה להגיע עד 2013 למחזור שנתי של 100 מיליון דולר ולהפוך לצ'ק פוינט של המים. לדבריו, "בפועל כל מה שנותר מההבטחות הוא לקיחת הצ'ק ממני".

גם טיוטה לדו"ח מבקר המדינה שנמצא בהכנה, על מעורבותו של יוגב בגיבוש עסקת רכש קרונות הרכבת מחברת בומברדייה, מותחת ביקורת חריפה על התנהלות יוגב, כשהיה דירקטור בחברת הרכבת ‏(הוא מונה לתפקיד ביוני 2010‏) ובהמשך כשנבחר ליו"ר הדירקטוריון ‏(במארס 2011‏).

דו"ח המבקר עדיין לא פורסם, אך ל–TheMarker נודע כי מבקר המדינה החליט שלא לפרסם בדו"ח את הקטעים המתייחסים ליוגב.

עם זאת, כל התלונות נגד יוגב, כולל זו של מבקר המדינה, הונחו לפני ועדת האיתור של פרופ' שריג ונבחנו על ידי הוועדה שבראשה עמד ביסודיות רבה ביותר. בדיוני ועדת האיתור השתתפה כמשקיפה עורכת הדין דינה זילבר, המשנה ליועמ"ש.

תפקיד מנהל רשות החברות הממשלתיות, אגף באוצר, פנוי זה יותר משנה וחצי, מאז שמונה המנהל הקודם של הרשות, דורון כהן, לתפקיד מנכ"ל האוצר. בשנה וחצי האחרונות משמש רוני פרידמן, סמנכ"ל באוצר, כממלא מקום מנהל רשות החברות הממשלתיות.

רשות החברות הממשלתיות חולשת על 98 חברות ועמותות ממשלתיות. הן העסיקו ב–2012 כ–58.8 אלף עובדים, 1.8% מכלל המועסקים במשק. משקל החברות הממשלתיות בתוצר המשק היה בשנה שעברה 2.8%. החברות פועלות בעיקר בענפי התשתיות: חשמל, גז ודלק, כבישים, רכבות, נמלים ותעשיות ביטחוניות. משקל החברות הממשלתיות בסך כל השקעות הפיתוח במשק ב–2012 היה 6.1%.

יוגב תומך בצמצום נרחב של המגזר הציבורי והפרטתו. הוא מונה לאחרונה לעמוד בראש החברה הציבורית לקידום הרפורמה בחברת החשמל. קרוב לוודאי כי ינסה לבצע רפורמות בשורה ארוכה של חברות ממשלתיות הנחשבות לבעייתיות, כולל רשות הנמלים, חברת החשמל וחברת הרכבת.

אורי יוגבצילום: עופר וקנין

יוגב, 53, היה ראש אגף תקציבים באוצר ב–2002–2004, כשנתניהו היה שר אוצר. אז נוצרו בין השנים יחסי קירבה והערכה הדדית. עם בחירתו של נתניהו לראש ממשלה, ב–2009, נהפך יוגב ליד ימינו ויועצו הכלכלי הקרוב ביותר. הוא היה פעיל מאוד בהכנת התקציב הדו־שנתי הראשון ‏(2009–2010‏).

בהמשך ייעץ יוגב לנתניהו בנושאי תקציב, משק וכלכלה לאומית. ביולי 2010 התפטר מתפקיד יו"ר הוועדה המייעצת למועצה הלאומית לכלכלה שבמשרד ראש הממשלה, בשל רצונו להתמקד בחברת המים וייטווטר שבבעלותו. יוגב המשיך לייעץ לראש הממשלה בנושאי כלכלה לאומית.

במשרד האוצר סירבו להתייחס לדברים.

שני הורשע בעבירות "בעלות גוון של שחיתות"
 בזמן כהונתו כיו"ר עמידר

אורי שני, מועמדו של לפיד לראשות החברה הממשלתית שאמורה ליישם את "תוכנית הדיור הלאומית", עבר עשיר בעולם העסקי והפוליטי, וניסיון במגוון תפקידי ניהול. עם זאת, בפעם היחידה שבה עמד בראשות חברה ממשלתית, הסתיימה כהונתו בדו"ח חמור במיוחד של מבקרת המדינה לשעבר מרים בן פורת, ובהרשעה בעבירות "בעלות גוון של שחיתות" שבגינן נגזר עליו קנס ומאסר על תנאי.

בדו"ח שפירסמה ב–1992, בדקה בן פורת את התנהלותו של שני כיו"ר דירקטוריון עמידר בשכר, תפקיד שבו החל לכהן ב–1990, בזמן שאריק שרון היה שר השיכון. המכנה המשותף למרבית אי־הסדרים בהתנהלות שני שנמצאו בדו"ח, הוא שימוש שביצע שני במשאבי החברה לצרכיו האישיים או לצורכי הקרובים לו.

כך למשל, בשנה אחת נרשמו על שמו של שני 116 לינות בבתי מלון בעלות של כ–13.8 אלף דולר, בלא ידיעה, אישור ובקרה של אגף כוח האדם וגזברות החברה כפי שחייבו הנהלים. כן נמצא כי שני הגיש חשבוניות של בתי עסק שונים, לרבות מסעדות, שלא כללו כל פרטים שמהם ניתן לדעת על מה יצא הכסף והאם קשורה ההוצאה למילוי תפקידו. עוד נמצא כי לנהגו האישי של שני שולמו מדי חודש בין 100 ל–218 שעות נוספות, בלי אישור של מנכ"ל עמידר כנדרש, וכי במהלך הכהונה הועלה שכר הנהג ב–50%, לפי הוראת שני. לאחר תום הכהונה הורשע שני בכך ש"העסיק" את הנהג בהסעת בנותיו.

בשני מקרים שולמו סכומים מה"קופה הקטנה" של לשכת היו"ר עבור הוצאות פרטיות של אשתו של שני, ואלה הוחזרו לאחר חשיפת העניין בתקשורת. במקרים אחרים שילמה אשתו של שני בעצמה, אך קיבלה החזר מהקופה הקטנה. מקרה נוסף הקשור לאשתו של שני אירע כאשר השתתפה בדיון עם אנשי עמידר כנציגת חברה ללימודי הכשרה וניהול, לקראת התקשרות של עמידר עם החברה שאותה ייצגה.

לבסוף מצאה בן פורת פגם בכך שבעוד שעמידר עוסקת בסיוע לאוכלוסיות נזקקות, קיים דירקטוריון החברה ישיבה במהלך סוף שבוע באילת, בהשתתפות חברי הדירקטוריון ועובדים בכירים בחברה ובני משפחותיהם, בהוצאה כוללת של 30 אלף דולר.

את הפרק העוסק בשני סיימה בן פורת בנימה שלא הותירה מקום לספק באשר לדעתה על כשירותו להמשיך לעמוד בראש הדירקטוריון. היא קבעה כי במעשיו "חרג יו"ר הדירקטוריון חריגה חמורה מסדרי מינהל ובקרה תקינים, לעתים עד כדי פגיעה בטוהר המידות ‏(...‏) לדעת מבקר המדינה יש לתמוה כיצד ממשיך יו"ר הדירקטוריון של החברה בתפקידו, תפקיד החולש על משאבים רבי היקף המיועדים לעולים ולאוכלוסיות במצוקה, נוכח מעורבותו בפעולות החריגות בעמידר ובעיקר נוכח הפגיעה בטוהר המידות שמעלות פעולותיו הכספיות".

ההסתבכות של יוגב ברכבת: המשנה ליועמ"ש 
מתח ביקורת חריפה - וחזר בו

על מינויו המתוכנן של אורי יוגב לתפקיד מנהל רשות החברות הממשלתיות מעיב צל כבד - זכר לכהונתו כיו"ר בפועל של דירקטוריון רכבת ישראל. בחוות דעת חריפה קבעה ב–2008 לשכת היועץ המשפטי לממשלה כי שתי פרשות שבהן נקשר שמו של יוגב מעלות חשש להתנהלות בלתי תקינה ולפגיעה לכאורה בטוהר המידות.

שנה לפני כן חשף TheMarker כי סגן נשיא סלקום לשעבר, אורן מוסט, שהתמודד במכרז לתפקיד מנכ"ל רכבת ישראל, טען כי התבקש לכאורה בידי יוגב להגיע לפגישה לילית בביתו. בפגישה, כך נטען, נדרש להסיר את מועמדותו לתפקיד, משום ששר התחבורה ישראל כ"ץ,אינו מעוניין בו - ולא יחתום על מינויו. יוגב אישר כי נפגש עם מוסט בביתו, אך הכחיש את תוכן הדברים.

חצי שנה לאחר מכן, נחשף כי יוגב השתתף בדיון עסקי שקיים צוות המשא ומתן של הרכבת לרכישת 150 קרונות ב–1.25 מיליארד שקל מבומברדייה, בבית מלון בגרמניה. יוגב טען כי שהה במקום במקרה במסגרת ביקור פרטי, ולא התערב במשא ומתן. ואולם שמו של יוגב הופיע בפרוטוקול הדיון שערכה בומברדייה, ולא הופיע בפרוטוקול המקביל שערכה רכבת ישראל.

בהמשך, נודע כי מנכ"ל בומברדייה ישראל, יוסי דסקל, שימש חבר מועצה מייעצת לחברת טכנולוגיות המים ווייטווטר, שעל בעליה נמנה יוגב, אשר היה גם פקודו של דסקל בעת שירותם הצבאי. יוגב לא דיווח על קשרים אלה לפני מינויו לתפקיד.

"הרושם העולה ממכלול ההתנהלות של יוגב מטיל צל על התאמתו לתפקיד יו"ר דירקטוריון חברת הרכבת", נכתב בחוות דעת משפטית שהגיש המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט, לוועדה לבחינת המינויים במגזר הציבורי. עו"ד יהושע למברגר, המשנה לפרקליט המדינה לענייני פלילים, אף הוסיף כי "הקו המשותף העולה מהפרשות, המאפיין כנראה את התנהלות יוגב, הוא של חוסר התחשבות בכללי מינהל תקין, תכונות, ואף הליכה בפועל, מעבר לקווים מקובלים, אף כדי הגעה למצבים קיצוניים".

ואולם יוגב סירב להשלים עם הדברים, בטענה כי העובדות ששימשו בסיס לחוות הדעת אינן נכונות, וכי גורמים אינטרסנטיים ניסו לפגוע בו על רקע הרפורמה שביקש ליישם ברכבת. לאחר סדרת פגישות בין באי כוחו עם אנשי משרד המשפטים, ולאחר שנבדק בפוליגרף, פירסם ליכט חוות דעת שנייה ומרוככת על יוגב, שלא מנעה את מינויו ליו"ר.

"יוגב העלה גרסה עובדתית שונה מזו שהוצגה על ידו בהליכים שקדמו להוצאת המכתב הראשון, שחלקה נתמך גם במסמכים שהגיש. שבתי ובחנתי את התשתית העובדתית שעליה התבסס המכתב הראשון ולאור בחינה זו אני סבור כי יש לתקן המסקנה של המכתב הראשון ולעדן אותה", כתב ליכט.

"אין כל ראיה שיוגב היה מעורב בהליכי שינוי פרטי העסקה שגובשה עם בומברדיה ‏(...‏) בתקופה הרלוונטית, עוצמת הקשר האישי בין דסקל ליוגב לא היתה משמעותית והקשר העסקי ביניהם נותק. על יוגב היה לדווח על היכרות זו אולם לא מדובר בהתנהלות המונעת את מינויו", קבע ליכט, אך סייג בסיכום דבריו: "בראייה כוללת אכן נפלו פגמים בהתנהלותו של יוגב, אולם אין לראות בהם מסכת אחת של מעידה עקבית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר