אורי יוגב, המועמד לתפקיד מנהל רשות החברות, הופיע בפני ועדת האיתור; שני אזרחים הגישו הסתייגות

הוועדה אמורה להגיש כבר בימים הקרובים את המלצותיה לשר האוצר, יאיר לפיד, והיא רשאית להמליץ לשר על שם אחד או יותר

מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק

אורי יוגב, המועמד המוביל לתפקיד המנהל הבא של רשות החברות הממשלתיות, נפגש שלשום עם ועדת שריג - ועדת האיתור לבחירת מנהל הרשות - ופרש בפניה את האני מאמין שלו כמנהל הרשות אם ימונה לתפקיד. הוועדה אמורה להגיש כבר בימים הקרובים את המלצותיה לשר האוצר, יאיר לפיד, והיא רשאית להמליץ לשר על שם אחד או יותר. השר אמור להחליט מבין כל השמות שיוגשו לו מי יהיה מנהל רשות החברות הממשלתיות.

לוועדת שריג הוגשו שתי הסתיגויות של אזרחים ממינוי יוגב - אחת מהן של בני טיש, בעל מניות מיעוט בקבוצת ווייטווטר שבשליטת יוגב. טיש הגיש לא מכבר תביעה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, שבה טען כי השקיע בוויטווטר כספים לאחר שיוגב, יו"ר ומנכ"ל החברה בפועל, התחייב שהחברה עתידה להגיע עד 2013 למחזור שנתי של 100 מיליון דולר וליהפך ל"צ'ק פוינט של המים". לדבריו, בפועל כל מה שנותר מההבטחות הוא לקיחת הצ'ק ממנו.

יוגב נחשב למקורב וליועץ כלכלי לא רשמי לראש הממשלה, בנימין נתניהו. בחודשים האחרונים נרשמה התקרבות בינו ללפיד. יוגב הוא שהמליץ ללפיד למנות את יעל אנדורן למנכ"לית האוצר.

אורי יוגב

ועדת האיתור בראשות פרופ' עודד שריג, ראש אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר, מונתה על ידי שר האוצר הקודם, יובל שטייניץ. לוועדה הוגשו עוד לפני הבחירות לכנסת הנוכחית שמות של 49 מועמדים. היא בחרה תחילה את עשרת המועמדים המובילים ובהמשך את שלושת המועמדים הבכירים. לדעת שטייניץ, כל השלושה לא היו מספיק טובים. נראה כי גם לפיד הגיע למסקנה דומה. לאחרונה פירסמה הוועדה פנייה למועמדים נוספים להגיש את מועמדותם תוך כשבוע. בין האישים שנענו לאתגר, וכנראה שעבורם נפתח חלון ההזדמנויות הקצר, היה יוגב.

תפקיד מנהל רשות החברות הממשלתיות פנוי מזה למעלה משנה וחצי, מאז מונה המנהל הקודם של הרשות, דורון כהן, למנכ"ל האוצר. בשנה וחצי האחרונות שימש רוני פרידמן, סמנכ"ל באוצר, כממלא מקום מנהל הרשות. יוגב אמר כמה פעמים כי ייטול על עצמו את התפקיד רק אם יקבל יד חופשית לבצע מהפך במבנה, דרך הפעולה ותפישת העולם של רשות החברות.

רשות החברות הממשלתיות חולשת על 98 חברות ועמותות ממשלתיות, שהעסיקו ב–2012 כ–60 אלף עובדים - 1.8% מכלל המועסקים במשק. משקל החברות הממשלתיות בתוצר המשק היה 2.8% בשנה שעברה. החברות פועלות בעיקר בענפי התשתיות - חשמל, גז ודלק, תשתיות תחבורה, כבישים, רכבות, נמלים ותעשיות ביטחוניות. משקל החברות הממשלתיות בסך כול ההשקעות הפיתוח במשק היה 6.1% ב–2012.

יוגב, 53, תומך בצמצום נרחב של המגזר הציבורי והפרטתו. ב–2002–2004 היה ראש אגף תקציבים באוצר, בתקופת כהונתו של נתניהו כשר אוצר. לפני שנתיים מונה יוגב ליו"ר חברת הרכבת, ובהמשך הועבר מהתפקיד. לאחרונה מונה לעמוד בראש החברה הציבורית לקידום הרפורמה בחברת החשמל.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"