המועמדים של נתניהו: גברים עם אג'נדה שמרנית - והשכלה אמריקאית

אין זה מקרה שהמועמדים שלו לתפקיד עשו את הדוקטורט באוניברסיטת שיקגו

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

1. הגחמה של ראש הממשלה

אם לא יקרה שוב מקרה יעקב פרנקל, או מקרה ליאו ליידרמן, עד לסוף השבוע הקרוב נתבשר על ידי ועדת השופט בדימוס יעקב טירקל, למינויים בכירים בשירות הציבורי, כי הפרופ' היהודי־ארגנטינאי אמריקאי־ישראלי מריו בלכר, הוא הנגיד התשיעי של בנק ישראל.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, העביר לוועדת טירקל ביום חמישי שמות של ארבעה מועמדים לתפקיד הנגיד הבא: פרופ' בלכר, פרופ' צבי אקשטיין, ויקטור מדינה והחשבת הכללית מיכל עבאדי־בויאנג'ו - אבל מראש הוא כיוון לבלכר.

כתבות נוספות באתר TheMarker

נוחי דנקנר: לא עשיתי שום דבר שלא היה נכון; פה ושם נעשו טעויות עסקיות

לא בקצב // כאבי הגדילה של מגדלי הצעירים של חג'ג' ואור

מריו בלכרצילום: בלומברג

אקשטיין, שלא מונה על ידי פרופ' סטנלי פישר לקדנציה שנייה כמשנה לנגיד, נחשב על ידי נתניהו למחליף למקרה ששוב תהיה תקלה עם המועמד המועדף עליו. רו"ח ועו"ד עבאדי־בויאנג'ו, שאינה כלכלנית, נכנסה לרשימה כמייצגת הנשים.

ביום חמישי בלילה אמרה ל-TheMarker כי לא עודכנה כלל שהיא מועמדת. מדינה נועד להשלים את הרשימה, ואיש לא סבר בסוף השבוע שעבר שיש לו איזה שהוא סיכוי לקבל את הנגידות.

בלכר, על פניו, נראה כמינוי ראוי לתפקיד הנגיד. על־אף שיש בישראל שורה לא קצרה של כלכלנים מהמעלה הראשונה, שראויים לתפקיד, הם לא נבחרו בגלל גחמה של ראש הממשלה. נתניהו לא מאמין בכלכלנים שלמדו בישראל את כל שלושת התארים, והקדישו את חייהם לכלכלה המקומית.

בלכר, כמו חבריו הפרופסורים ליידרמן ומנואל טרכטנברג, נולד בעיר קורדובה, העיר השנייה בגדולה בארגנטינה. הוא נולד ב-1948: טרכטנברג מבוגר ממנו בשנתיים וליידרמן בשלוש שנים. שלושתם קיבלו חינוך ציוני וידעו עברית כשעלו לישראל.

טרכטנברג הגיע לישראל ראשון, ב-1966, בלכר וליידרמן עלו אחרי מלחמת ששת הימים - ב-1968 וב-1969 בהתאמה - שעוררה התרגשות רבה מאוד בקרב יהודי דרום אמריקה והביאה לעלייה גדולה מאוד של צעירים יהודים מכל מדינות היבשת, בעיקר לאוניברסיטה העברית בירושלים.

עובדה מעניינת נוספת, ואף מהותית יותר, היא שכל המועמדים של נתניהו לתפקיד הנגיד - פרנקל, ליידרמן ובלכר - עשו את הדוקטורט שלהם באוניברסיטת שיקגו. גם פרופ' יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, ויד ימינו הכלכלית של נתניהו, עשה את הדוקטורט שלו בשיקגו.

זוהי אינה יד המקרה - אוניברסיטת שיקגו היא לא סתם עוד אוניברסיטה מצוינת בארה"ב לכלכלה. נתניהו הוא חסיד מובהק של האסכולה הכלכלית הידועה כ"אסכולת שיקגו" (האסכולה המוניטריסטית), שצמחה, התפתחה והגיעה בשנות ה-70 לשיא כוחה והשפעתה באוניברסיטת שיקגו.

פרופ' ליאו ליידרמןצילום: עופר וקנין

המפורסם מבין נושאי הדגל של אסכולת שיקגו היה חתן פרס נובל לכלכלה, פרופ' מילטון פרידמן. אסכולת שיקגו רואה בהתערבות ממשלתית במשק תופעה מזיקה, פסולה, מגונה. האסכולה מקדשת את כוחות השוק ומאמינה כי "היד הנעלמה" תפתור את כל הבעיות הכלכליות של ארה"ב, כמו גם של ישראל, והתערבות המדינה רק תזיק.

במקום התערבות פיסקלית של הממשלה, האסכולה דוגלת בפיקוח הדוק על היצע הכסף מצדו של הבנק המרכזי, כדי להשיג יציבות מחירים, וכתוצאה מכך שגשוג כלכלי. בשנים האחרונות, ובעיקר לאחר המשברים בכלכלה העולמית, הועם זוהרה של אסכולת שיקגו - אבל לא בלשכתו של נתניהו.

הנגיד היוצא פישר, שגם הוא יובא לישראל על ידי נתניהו, כשהיה שר אוצר, עשה אמנם דוקטורט ב-MIT היוקרתית בבוסטון, אבל מאז שסיים את התואר, ב-1969, לימד בשיקגו ארבע שנים, עד 1973, ונחשב למייצג בולט של האסכולה המוניטריסטית. השתייכותו לאסכולה אף הורגשה בשמונה שנות פעילותו בישראל, אם כי בצורה מרוסנת משהו.

2.ימשיך את דרכו של פישר

יש בישראל שורה ארוכה של פרופסורים לכלכלה בעלי שם, גם ברמה הבינלאומית. נתניהו לא רצה בהם מאחר שאינם חולקים את אהדתו לאסכולת שיקגו, או במלותיו שלו, הם "שלי יחימוביץ'", או "סוציאליסטים".

כך ירדו מעל הפרק מועמדים מצוינים שכל ראש ממשלה אחר היה בוחר, כמו ד"ר קרנית פלוג, פרופ' אבי בן בסט, טרכטנברג, פרופ' דני צידון, והרשימה עוד ארוכה. בלכר היה ישראלי מסוף שנות ה-60 עד תחילת שנות ה-70, ובהמשך בסוף שנות ה-80. הוא שולט בעברית, ואשתו הראשונה היתה גם היא ילידת ארגנטינה.

פרופ' יעקב פרנקל, בספטמבר 2012צילום: בלומברג

בשנים הראשונות לעלייתו ארצה, כסטודנט, גר בשכונת שמואל הנביא בירושלים, שהיתה ב-1967 אזור גבול ואוכלסה על ידי עולים רבים ויהודים קשיי יום יוצאי עדות המזרח. ב-2002 , כשהיה נגיד הבנק המרכזי של ארגנטינה, נתן הרצאה כלכלית מרתקת בבנק ישראל, והתקבל בחמימות על ידי בכירי הבנק.

בלכר, אם ייבחר, ימשיך במדיניות של פישר, עם הדגשים שונים. הוא היה לא מכבר יועץ כלכלי לבנק המרכזי של אנגליה, והוא מתמצא בנבכי הבנקאות הבינלאומית הנוכחית, שעברה שינויים דרמטיים בעקבות המשבר הכלכלי של 2008. בלכר גם יוכל להיות שר החוץ של כלכלת ישראל, עם יתרון על פני פישר במדינות אמריקה הלטינית וגם במדינות המתפתחות.

בלכר ידאג בראש ובראשונה ליציבות הפיננסית וליציבות מערכת הבנקאות. יש להניח שיהיה מעורב, כמו פישר, בשוק המט"ח. באיזו מידה - את זה נלמד כבר בחודשים הראשונים לכהונתו. שאלה מרכזית היא מה תהיה תרומת בנק ישראל, אם בלכר ישמש נגיד, בנושאים משניים מבחינת סדרי העדיפויות של בנק ישראל, כמו צמיחה, תעסוקה, עוני, צמצום הפערים החברתיים, הגדלת השקעות המדינה בחינוך, בריאות ותשתיות.

שאלה חשובה אחרת היא איך הוא יטפל בבועת הנדל"ן. חלק מנושאים אלה פישר הזניח, וחלק מהם טופלו על ידיו בצורה שמקובלת על נתניהו - ואינה מקובלת, למשל, על ידי יחימוביץ'. כרגע לא ברור כיצד יטפל בהם בלכר, אם ימונה לנגיד, ואם הגישה שלו תהיה קפיטליסטית, או יותר סוציאל־דמוקרטית.

שאלה חשובה אחרת שאין לה כרגע תשובה היא יכולתו של בלכר להתמודד עם הדרג הפוליטי, עם הממשלה, עם ראש הממשלה שמינה אותו, עם האוצר, משרד הכלכלה, עם התקשורת, ועם דעת הקהל. האם כפי שעשה בארגנטינה הוא יקום ויעזוב אותנו אחרי חצי שנה?

3.זה שמחליט וזה שמהנהן

ובשולי הבחירה של הנגיד, מה קורה באוצר? שר האוצר, יאיר לפיד, נהג לומר בחודשים האחרונים: "נתניהו ואני נבחר את הנגיד הבא". אז נתניהו בחר את פרנקל, ולפיד אישר את המינוי. נתניהו בחר את ליידרמן ולפיד אישר את המינוי. ונתניהו בחר את בלכר, אקשטיין, עבאדי־בויאנג'ו ומדינה, ולפיד אישר את הבחירה.

נתניהו גם קבע, מקרו־כלכלית, את תקציב המדינה. ללפיד היו כמה החלטות מיקרו־כלכליות ותו לא. נתניהו יקבע בקרוב את תקציב הביטחון, לפיד יהנהן בראשו. יעל אנדורן, מנכ"לית האוצר, היא בחירה של נתניהו, גם אם האקט הפורמלי נעשה על ידי לפיד.

גם אורי יוגב, שצפוי להיבחר בקרוב למנהל רשות החברות הממשלתיות באוצר, הוא איש של נתניהו, לא של לפיד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"