החפיפניקיות של נתניהו ולפיד עולה לנו ביוקר

מי צריך חוק משילות כשהשניים לא יודעים לקבל החלטות וכשיכולת המנהיגות בשפל

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

יעקב פרנקל

ביום שישי פירט נחמיה שטרסלר ב"הארץ" את הגרסה הסופית לפרשת התיק של מי שהיה עד לפני שבוע הנגיד המיועד, יעקב פרנקל. במשפט אחד אפשר לספר שהטענה היא שפרנקל פשוט לא רצה לעמוד בתור הארוך, ולכן הרים תיק מערמה של תיקים ‏(במבצע‏), ולפני שפנה ללאונג' ביקש מקולגה שלו לשלם. מכיוון שבסופו של דבר הקולגה לא שילמה ‏(התור הארוך עיצבן גם אותה‏), נוצרה בעיה שנפתרה בסיוע עורכת דין יקרה ושגרירות ישראל.

גם אם נרצה להאמין לגרסה הזאת, וזה בכלל לא קל, נראה שפרנקל עדיין חושב שמגיע לו יותר מלאחרים, ממש כמו מה שקראנו עליו בדו"ח החמור של מבקר המדינה מלפני עשור. שכן, מי מאתנו מעלה בכלל על דעתו לקחת מוצר מחנות ולצאת בלי לשלם בגלל תור? ומי מאתנו ‏(שאינו נושא בתפקיד ציבורי רציני‏) יכול להשתמש בשירותיו הטובים של משרד החוץ הישראלי כדי להיחלץ מציפורני הצדק ההונג קונגי? המסקנה מהגרסה הזאת דומה למסקנה מהגרסאות הקודמות: פרנקל לא ראוי להיות נגיד בנק ישראל.
ליידרמן

ה"קולגה" של פרנקל פינתה את מקומה בצהרי יום שישי ל"קולגה" של ליאו ליידרמן. בניגוד לפרנקל, שפרש חמישה שבועות אחרי שאמר "כן", ליידרמן פרש אחרי יומיים. בניגוד לפרנקל, שלאחר פרישתו ביקרו ראש הממשלה ושר האוצר את "האווירה הציבורית" שדוחקת אנשים החוצה מהשירות הציבורי, כאן הם החרישו.

כתבות נוספות באתר TheMarker

נתניהו יצטרך להתפשר על נגיד שחושב אחרת ממנו

תפסו אירופה // כיצד זכתה קבוצת מדענים ישראלים ב-48 מיליון יורו מהאיחוד האירופי

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפידצילום: אורן נחשון

כנראה שהשניים שמינו את ליידרמן באופן מחופף למדי מבינים שהפרישה של ליידרמן מוצדקת. במשך שנים חלם ליידרמן לקבל מראש הממשלה טלפון כזה - והנה הוא הגיע. עד ליום שישי בשעות הצהריים, ליידרמן עדיין ניהל שיחות תדרוך עם עיתונאים, ואף הסביר שאת שמו צריך לבטא בצירה ‏(כמו ארגנטינאי אחר שמבקר כעת בישראל - לאו מסי‏), ולא בחיריק. ולכן ברור שהוא לא פרש סתם. כמו פרנקל, גם ליידרמן לא פרש בגלל שתיים וחצי כותרות שאינן מחמיאות או פופוליזם שמתדלקים אינטרסנטים. הוא גם לא פרש בגלל הסיפור הפיקנטי על האסטרולוג ‏(המדור הכי נקרא בעיתון של שישי, שהרחיב את סיפור האסטרולוג של ערוץ 10, הוא מדור האסטרולוגיה‏).

ואם הוא כן פרש בגלל כל אלה, אז טוב שפרש. שכן אנחנו לא רוצים נגיד חלש שפוחד מכל שאלה קשה או מכותרת בעיתון. איך הוא היה עומד בלחצים הגדולים שעמם מתמודד כל מי שמכהן בתפקיד בכיר בישראל, ובעיקר נגיד בנק מרכזי בתקופה כלכלית מאתגרת כל כך? איך הוא היה דופק על השולחן במשרד ראש הממשלה? איך הוא היה מסרב לדרישת משרד האוצר להפחתת הריבית? איך הוא היה מתפקד תחת הפגנות, דולר צונח, מחירים עולים, לחצי העובדים?

נראה שליידרמן פרש בגלל האירועים שעליהם כתב אמיר אורן ביום שישי ב"הארץ", ובראשם טענה לכאורה שהגיעה לוועדת טירקל על הטרדה מינית. ממש כמו פרנקל, גם פרישתו מוצדקת, שכן בין שהיה משהו שנסגר והוסתר ובין שהיה משהו משמעותי יותר, נגיד שמסתיר ולא חושב שני צעדים קדימה אינו רצוי, וודאי גם לא כזה שיש לגביו תלונות חמורות שלא טופלו.

ההודעה שפורסמה עם פרישתו של ליידרמן - שבהתייעצות עם משפחתו הוא החליט שמוטב לו לחזור לבנק הפועלים ולאוניברסיטה - היא בכלל עבודה בעיניים. חלום של שנים נשטף בשניות? נו באמת. ולכן, אם במקרה של פרנקל נראה שאפשר להסתפק בפרישה בלבד, כאן ראוי שנדע על מה מדובר. ליידרמן חייב לתת תשובות אמיתיות כדי שנדע אם כמעט מונה לתפקיד אדם לא ראוי, או שבסך הכל מדובר בפחד קהל כלשהו.

יאיר לפיד

כמו ליידרמן, גם שר האוצר, יאיר לפיד, היה בבנק הפועלים ‏(כפרזנטור‏) כאשר חולקו מאות מיליונים למקורבים. ביום שישי כתב לפיד פוסט, אולי המעצבן ביותר מאז "ריקי כהן מחדרה". ואין הכוונה לתיאור הילדותי המופרך על סיומה של פרשת עדי קול - "שתינו יין אדום ודיאט ספרייט ‏(...‏) עדי הסבירה מה קרה לה ‏(...‏) ובסוף התחבקנו". הכוונה היא להתייחסות של לפיד ל"פרשת הנגיד 2", כמו שהוא קרא לה.

"מתברר שפרופסורים לכלכלה הם חבורה מאוד צבעונית ופרועה", כתב לפיד. למה זה מעצבן? כי אי אפשר להגדיר חשדות לגניבה ואי דיווח של האחד, וטענה על הטרדה מינית לכאורה של השני, כצבעוניים או פרועים. מדובר בדברים חמורים בהרבה, שמעלים אף ריח פלילי. הפרופסורים האלה אינם ילדים, ושר האוצר של ישראל, עם כל ההבנה לרצון שלו לייצר בדיחה, לא יכול להקל ראש בכך, ובטח לא כשהוא האיש שאמור היה למנות את השניים. לפיד היה צריך להסתייג מאירועים מסוג זה, אם התרחשו, ולהזכיר עד כמה חשוב ניקיון כפיים כשממנים אדם לתפקיד ציבורי בכיר.

מנואל טרכטנברג

ייתכן שהפרופסור לכלכלה מנואל טרכטנברג יכול לחיות בשלום עם התואר "צבעוני", אך הוא בוודאי לא היה נקלע לפארסה כזאת. טרכטנברג הוזכר פה ושם כמועמד לנגיד, אך בינתיים נראה שלא הוא יהיה זה שיתיישב במשרד שברחוב קפלן בירושלים. אבל זה לא מונע ממנו כמי שיושב במועצה להשכלה גבוהה - הגוף המפקח על האוניברסיטאות בישראל - לשאול שאלות. ליידרמן כתב שהוא מעוניין להמשיך באוניברסיטת תל אביב, אבל לא בטוח שצריך לאפשר לו - אם יתברר שיש נגדו תלונות על מעשים חמורים והתשובות שלו לא מספיק טובות.

יאיר סרוסי

גם יו"ר בנק הפועלים, יאיר סרוסי, צריך לשאול את ליידמן שאלות בנוגע לתלונות נגדו, ולא לאפשר לו לחזור לתפקידו כאילו לא קרה כלום.

יוג'ין קנדל

יוג'ין קנדל, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, הסיר את מועמדותו כבר לפני חודש. אלא שעכשיו הוא הדמות המועדפת על נתניהו להתמנות לנגיד בנק ישראל, ויהיה מעניין לראות אם יעמוד בפיתוי. מה שברור הוא שבמשימה שהטיל עליו נתניהו בשבוע שעבר - קנדל נשלח על ידי נתניהו לוודא שאין שלדים בארון של ליידרמן וחזר עם תשובה שלילית - הוא לא עמד בכבוד.

בנימין נתניהו

פרשות הנגיד 1 ו-2 מעלות כל כך הרבה שאלות קשות בנוגע לתפקודם של לפיד ונתניהו, בנוגע לאופן שבו ממנים אצלנו פקידים בכירים, ובכלל בנוגע למשילות בישראל - עד שכמעט נשכחה העובדה שהתפקיד המרכזי של כל המעורבים, כולל הנגיד החדש, הוא לנהל כאן כלכלה מודרנית, להוביל רפורמות, לדאוג לצמיחה וליציבות מחירים בתקופה כלכלית אולי הקשה ביותר שהיתה כאן אי פעם. השבוע העבירו נתניהו ‏(ש"רק נגרר"‏) ולפיד את חוק המשילות, שלכאורה אמור להקל עליהם למשול. אבל מי צריך חוק משילות כשלא יודעים לקבל החלטות, כשלא מבררים עובדות פשוטות וכשהוואקום המנהיגותי גדול ומאיים מתמיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו