פרופ' יעקב פרנקל הסיר את מועמדותו לתפקיד נגיד בנק ישראל

"מהרגע שהמינוי הוכרז, לפתע הסכר נפרץ, רעידת אדמה, ניסו לפגוע בשמי המקצועי וביושרה שלי", אמר פרנקל בראיון לערוץ 2 בו הודיע על הסרת מועמדותו ■ המועמדים המובילים: קרנית פלוג וליאו ליידרמן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פרופ' יעקב פרנקל הודיע על הסרת מועמדתו לתפקיד נגיד בנק ישראל. הסיבה המרכזית היא התנהלות שנחשפה ב"הארץ" בנמל התעופה של הונג קונג לפני 7 שנים. פרנקל כבר הודיע על הסרת המעמדות לראש הממשלה בנימין נתניהו.

בעקבות הצהרתו של פרנקל יחליט רה"מ נתניהו כבר בימים הקרובים על מועמדו לתפקיד הנגיד התשיעי של בנק ישראל במקום פרופסור פרנקל. שני המועמדים המובילים לתפקיד הם המשנה לנגיד בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג, והכלכלן הראשי של בנק הפועלים, פרופסור ליאו ליידרמן. מועמד שעשוי להפתיע הוא פרופסור אבי בן-בסט, לשעבר מספר שתיים בבנק ישראל ומנכ"ל משרד האוצר.

פרנקל התראיין הערב (ב') למהדורת החדשות של ערוץ 2. "ניסו לפגוע בשמי הטוב, הופעתי בפני הוועדה וסיפקתי את כל המסמכים הדרושים - אך הכפישו את שמי ללא הרף". עוד אמר כי "יש לאנשים כל מיני אג'נדות משלהם - אלה החיים" וכי "אני לא צריך גושפנקא של אף אחד, לכן ראש הממשלה ושר האוצר פנו אלי. הנקודה היא שהחלטתי לעבוד לפי האתיקה שלי. אתם יודעים את השקרים, שיש פה. הגרסה שלי לגבי מה שקרה בהונג קונג זהה למסמכים שהגשתי".

יעקב פרנקלצילום: Bloomberg

פרנקל אמר בראיון כי "לפני למעלה מחודשיים פנה אלי רה"מ וביקש ממני לקבל על עצמי את תפקיד הנגיד. הודעתי לו שכבר מילאתי את התפקיד פעמיים בשנות ה-90. הוא ביקש ממני לשקול זאת שוב. לבסוף הסכמתי לוותר על כל העיסוקים שלי מעבר לים".

לשאלה מה גרם לו לוותר עכשיו, ענה פרנקל כי "מהרגע שהמינוי הוכרז לפני חמישה שבועות, לפתע הסכר נפרץ, רעידת אדמה שניסו לפגוע בשמי המקצועי וביושרה שלי. אני יודע מי אני ואני יודע לאן אני הולך - הנקודה הקריטית היא שהחלטתי ללכת לפי האתיקה שלי. מעלים פה אדם למוקד".

לשאלות מה קרה בהונג קונג, ענה פרנקל: "שמעתי הרבה טענות - לי יש גרסה אחת הגרסה שנמסרה ב-2006. נמנעתי מלענות לזאת עד היום משום הכבוד לוועדת טירקל". בהמשך טען פרופ' פרנקל כי היות ועכשיו הוא אדם חופשי אין הוא מוכרח לומר דבר כעת.

"בבוא היום תקבלו את הגרסא שלי. כשהייתי בהונג קונג עצרתי בדיוטי פרי, הייתה שם אי הבנה עם תוצאה מביכה כשחשבו שאני יוצא משם עם חליפון גדול. זו היתה תקרית מביכה. לקחתי תיק נסיעה ועמיתה שלי הייתה צריכה לשלם עליו. הדבר הסופי הוא שכשהיא באה וסיפרה מה קרה ובמבוכה עצומה הייתי צריך לנחם אותה. הרשויות קיבלו את הגרסא - הדבר סודר כלא היה".

לשאלה האם מישהו ניהל קמפיין נגדו אמר פרנקל: "יותר קל לי לענות על דברים שאני יודע. אין לי מושג". לשאלה האם הוא מצטער שנכנסת לזה מלכתחילה, ענה, "אני לא בא מהמקום הזה - אני מאד מסודר. אני שוכנעתי בשיחות עם שר האוצר שיש בעיות במשק, באי שוויון... אני יודע לטפל בבעיה זו. אני מצר על כך שאני מוותר על תפקיד שבו אני יכול לסייע. אני מקווה שיימצא מישהו לתפקיד שידע לטפל באותן הבעיות".

בתוך כך פירסמו הערב ראש הממשלה ושר האוצר הודעה בה נכתב: "אנו מצרים על הודעתו של פרופסור יעקב פרנקל, שהיא תוצר ישיר של האווירה בה אנו מצויים, לפיה אדם מושמץ מבלי שניתנת לו הזכות לעמוד על טענותיו. פרופסור פרנקל הוא אדם רב זכויות שהיה נגיד בנק ישראל למופת, ויכול היה להביא תועלת גדלה למשק הישראלי מול המשבר הכלכלי העולמי. באווירה הקיימת היום איננו רחוקים מהיום בו איש לא ירצה להתקרב לחיים הציבוריים".

לפיד: "איזה פספוס"

"איזה פספוס", כך הגדיר שר האוצר, יאיר לפיד, בדף הפייסבוק שלו, את החלטתו של פרופסור יעקב פרנקל, לפרוש מהמועמדות לתפקיד נגיד בנק ישראל.

לפיד ציין כי, "פרנקל יכול היה להיות בדיוק מה שאנחנו זקוקים לו, נגיד מנוסה, חכם מבין עניין, שהחליט לוותר על הון תועפות ולבוא ולעשות מילואים. לא שאני מאשים אותו על כך שהוא פרש. איש בן 70, חתן פרס ישראל, אחד הכלכלנים המוערכים בעולם, גילה פתאום שלכול מי שיש לו מקלדת מותר ללכלך, להכפיש ולכתוב עליו דברים איומים שאפילו לא נבדקו. אז בסוף הוא אמר לעצמו, 'בשביל מה אני צריך את זה' ופרש. אז זהו שהוא לא צריך את זה ואנחנו היינו צריכים את זה ואם השיח שלנו ימשיך להיות כול כך אלים וחסר כבוד לא נצליח לשכנע אף אחד לבוא לתרום למדינה. לא חבל?"

חשיפת הפרשה

לפני שבועות אחדים נחשף ב"הארץ" כי ועדת המינויים לתפקידים בכירים בשירות המדינה, בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס יעקב טירקל, ביקשה מפרנקל להציג את גרסתו לתקרית שאירעה בעשור שעבר בנמל התעופה של הונג קונג ושבמהלכה נחשד בגניבה, לכאורה, מחנות לפריטים הפטורים ממס. הוא נדרש לתאר את פרטי האירוע ולנמק גם מדוע העלים אותו מידיעת חברי ועדת טירקל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהציע למנות את פרנקל לנגיד הבנק, לא ידע על התקרית בהונג קונג ושמע אודותיה רק בעקבות פניית "הארץ" לוועדת טירקל. פרנקל נמנע מלהשיב לשאלות "הארץ" על הפרשה ובכל בכלל זה האם בדעתו להסיר את מועמדותו לתפקיד.

פרנקל העביר לוועדה את גירסתו ולפיה "הרשויות המקומיות בהונג קונג הגיעו למסקנה שמדובר באי הבנה מצערת והביעו את משאלתן שיימנע מתביעת פיצויים".

ואולם, הוועדה העבירה את בדיקת הפרשה לידי היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין. המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה שביצעה את הבדיקה, ריכזה את עיקר מאמציה בניסיון לבדוק מה בדיוק התרחש כשפרנקל עוכב בנמל התעופה בהונג קונג כשברשותו תיק מהודר לחליפה שלא שילם בעבורו. ויינשטיין הורה להאיץ את הבדיקה בשאיפה לקבל החלטה תוך כמה ימים, אפילו על סמך מידע חלקי.

על רקע וויתורו של יעקב פרנקל מתפקיד הנגיד המיועד, הוגשה הצעת חוק של ח"כ שמולי (העבודה) המסדירה את תהליך המינוי. שמולי: "אני מכבד את החלטתו של פרנקל, אבל אם הליך בחירת הנגיד בישראל היה מבוסס על הליך שקוף ומקצועי במקום חברי - היתה נמנעת מכולנו המבוכה הזו. לנוכח התקופה הכלכלית המאתגרת, יש לקדם מיד את הצעת החוק שהגשתי שקובעת כי הממשלה תבחר את הנגיד הבא על בסיס המלצותיה של ועדת איתור מקצועית בראשות שופט עליון בדימוס".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר