שלומי פריזט: "עצירת הרפורמה במכון התקנים היא אסון למשק"

לדברי ראש צוות יוקר המחיה בוועדת טרכטנברג, יש לקדם את התחרות בדמי הניהול בגופים מוסדיים, שתחסוך לחוסכים 2.4 מיליארד שקל בשנה

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

"עצירת החקיקה של הרפורמה במכון התקנים היא אסון למשק" - כך אמר אתמול שלומי פריזט, שעמד בראש צוות יוקר המחיה והתחרותיות בוועדת טרכטנברג. את החקיקה עצר חבר הכנסת ‏(העבודה‏) אבישי ברוורמן, יו"ר ועדת הכלכלה.

אחת ההמלצות המרכזיות של הצוות היתה פתיחת השוק לתחרות מיבוא, והרפורמה במכון התקנים היתה מרכיב חשוב במהלך. ההמלצות התקדמו לשלב חקיקה על ידי שר הכלכלה, נפתלי בנט, עד שנבלמו על ידי ברוורמן, שנענה ללחצי העובדים וההסתדרות, שחוששים מפיטורים המוניים, ותעשיינים, שחוששים מיבוא זול.

המכון אמנם אימץ תקינה בינלאומית בהיקף ניכר, אך אינו מעוניין בהכרה במעבדות מתחרות בחו"ל. "עכשיו מכון התקנים רוצה לבדוק מי עומד בתקן, בזמן שנוח לו, במחירים שנוח לו ובלי חשיפה לתחרות בינלאומית, וזה לא מוצדק", אמר פריזט.

שלומי פריזט

לדברי פריזט, "האזרחים זה 'שתיקת הכבשים'. הם לא מתקשרים לברוורמן ואומרים 'תראה מה זה עושה לנו'. רק התעשיינים וההסתדרות מתקשרים, ככה זה עובד".

בנט החליט לא להמתין לברוורמן, ולהעביר את הרפורמה באמצעות צווים עוקפי חקיקה, ככל הנראה בתמיכת משרד ראש הממשלה.

לדברי פריזט, יש נושא מרכזי שחמק מביצוע ושהשפעתו על יוקר המחיה גבוהה במיוחד - רפורמה בדמי ניהול של גופים מוסדיים. "על העודף של דמי ניהול ניתן ללמוד מהשוואה בין העלות הממוצעת של 1% לכלל האזרחים לבין עלות של גופים גדולים כמו התעשייה האווירית, שיכולים ללחוץ על הקרן המנהלת ולשלם 0.6%–0.7%", אמר פריזט. "פער של 0.3% מתוך סכום מנוהל של 800 מיליארד שקל זה 2.4 מיליארד שקל בשנה. זו יכולה להיות משימה מרכזית של המפקח הבא על שוק ההון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר