סקר השחיתות העולמי |

73% מהישראלים: גופי השלטון מקדמים אינטרסים זרים

סקר של ארגון השקיפות העולמי מגלה כי 89% מהישראלים מאמינים כי לקשרים אישיים חשיבות רבה להנעת תהליכים במגזר הציבורי ■ הגופים שנתפשים כמושחתים ביותר - המפלגות והרבנות

ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל

בישראל שיעור גבוה ביותר של אזרחים התופש את גופי השלטון כמושחתים ומונעים על ידי לחצים חיצוניים - כך עולה מסקר של ארגון השקיפות העולמי. משבר האמון החמור בגופי השלטון בישראל מתגלה בנתון שלפיו 73% מהציבור טוענים שגופי השלטון מנוהלים במידה רבה, או לחלוטין, על ידי קומץ בעלי עניין שמנסים לקדם אינטרסים זרים - לעומת 64% בארה"ב, 62% במקסיקו, 28% בפינלנד ו-5% בלבד בנורווגיה. רק ביוון היה השיעור גבוה יותר - 83%.

לפי הסקר, 96% מהציבור בישראל סבורים כי יש חשיבות להפעלת כוח או קשרים אישיים כדי לקדם הליכים מול המגזר הציבורי - מהם 89% טענו שקשרים אישיים חשובים מאוד להתנעת הליכים במגזר הציבורי, ו-7% טענו שזה חשוב במידה מסוימת. זהו השיעור הגבוה ביותר של אזרחים הסבורים כך לגבי המגזר הציבורי במדינתם, מבין כל מדינות מערב אירופה. בממוצע עולמי, 47% בלבד סבורים כי קשרים אישיים חשובים בהנעת תהליכים במגזר הציבורי.

כתבות נוספות ב-TheMarker

בג"ץ ידון היום: האם מחיר המים ייקבע
 על ידי חברי הכנסת?

עם תקציב של 52 מ' ש' - האם משרד התקשורת ינסה לעורר תחרות בשוק של עשרות מיליארדים?

63% מהישראלים שהשתתפו בסקר טענו שרמת השחיתות בישראל גברה בשנתיים האחרונות, ו-38% טענו שהיא נותרה באותה רמה - שנחשבת גבוהה יחסית לעולם המערבי.

הפגנה נגד ייצוא הגז הטבעיצילום: מוטי מילרוד

הסקר בוצע בקרב מדגם מייצג של 1,004 נשאלים, באמצעות ראיון מקוון בין ספטמבר 2012 למארס 2013. בסקר העולמי השתתפו 114 אלף משיבים מ-107 מדינות. הסקר מפורסם בישראל על ידי עמותת שקיפות בינלאומית ישראל, השלוחה הישראלית של הארגון.

המשתתפים בסקר גילו גם חוסר אמון ברצון הממשלה להיאבק בשחיתות. 71% מהישראלים טענו כי מאמצי הממשלה להילחם בשחיתות אינם יעילים, לעומת 11% שטענו כי המאמצים יישאו פרי. זאת, לעומת 54% מהמשתתפים בסקר ברחבי העולם שטענו כי המאבק בשחיתות אינו יעיל, ו-22% שחשבו כי הוא יעיל. 67% מהישראלים סבורים שהאזרחים יכולים להשפיע במלחמה בשחיתות, ו-60% טענו שיסכימו לקנות מוצרים במחיר גבוה יותר מחברות מסחריות נקיות משחיתות.

"בדו"ח יש ממצאים קשים באשר לאמון הציבור במערכת הפוליטית והציבורית. הציבור לא מאמין ביכולתו לקבל שירות ראוי מהמגזר הציבורי ללא שימוש בקשרים אישיים ובשוחד", אומרת מנכ"לית שקיפות בינלאומית ישראל, עו"ד גליה שגיא. לדבריה, "הדרך הטובה ביותר למנוע מקרים כאלה היא שקיפות מלאה של גופי השלטון והפקידות הציבורית".

הצבא יוצא נקי

מוסדות השלטון שנתפשים כמושחתים ביותר בקרב הישראלים הם המפלגות הפוליטיות והרבנות. השחיתות במפלגות דורגה על ידי המשתתפים בסקר בציון ממוצע של 4.2 מתוך 5 (כאשר 5 היא דרגת השחיתות הגבוהה ביותר), והשחיתות במוסדות הדת השלטוניים קבילה ציון של 4.1. בעמותה מציינים שברחבי העולם מוסדות הדת נתפשים כמושחתים הרבה פחות, וזכו לציון 2.6 בממוצע עולמי.

עובדי השירות הציבורי בישראל דורגו במקום השלישי מבחינת דרגת השחיתות, בציון 3.7. אנשי ארגון שקיפות בינלאומית ציינו כי גם ברחבי העולם, המפלגות והשירות הציבורי נתפשים כמושחתים.

על פי הסקר, דרגת השחיתות במגזר העסקי, התקשורת, הכנסת והמשטרה זהה - והציון הממוצע הסופי שהוענק לכל אחד מהגופים הוא 3.5. מערכת המשפט והצבא נתפשים כמושחתים פחות - מערכת המשפט הישראלית זכתה לציון 2.9, והצבא לציון 2.6.

12% מהישראלים שילמו שוחד בשנה שעברה

על פי הסקר, 12% מהציבור בישראל שילמו שוחד לגוף מסוים בשנה שעברה. 9% מהישראלים דיווחו כי שילמו שוחד כדי לקדם עסקות נדל"ן. לעומת זאת, היקפי השוחד בעולם גבוהים מאשר בישראל, וכ-27% מהנשאלים במדינות שהשתתפו בסקר דיווחו על תשלום שוחד במהלך השנה האחרונה.

שיעור משלמי השוחד בישראל הוא מהגבוהים במדינות המפותחות, ודומה לשיעור בג'מייקה, רואנדה, הפיליפינים, ארגנטינה ואל סלבדור. לעומת זאת באיטליה, בריטניה וארה"ב, פחות מ-9% מהציבור הודו ששילמו שוחד, ובאוסטרליה, בלגיה, קנדה ופינלנד הודו בכך פחות מ-5%.

הארגון מציע כמה דרכי פעולה במאבק בשחיתות, ובהן חיוב פוליטיקאים לחשוף הצהרות הון שלהם ושל משפחתם ואת כל ניגודי העניינים הפוטנציאליים שבהם הם עלולים להיתקל, לצד חשיפת מקורות המימון המלאים של מפלגות ומועמדים במפלגות. בישראל, הצהרות ההון של חברי הכנסת אינן חשופות לציבור.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"