טרכטנברג: "יש חלק באוכלוסיה שלא מתאים לו להיות בהשכלה הגבוהה"

המל"ג מקדמת הקמת מערך הלוואות למימון הלימודים לסטודנטים ■ על פי התוכנית, המערך החדש ייאפשר לסטודטים לקבל הלוואה של כשני שליש ויותר מעלות התואר

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה, פרופ' מנואל טרכטנברג אמר היום כי "האקדמיה מיצתה את יכולתה לקלוט סטודנטים נוספים ממערכת החינוך. תואר אקדמי אינו חזות הכל - וטוב שכך. יש חלק באוכלוסיה שלא מתאים לו להיות בהשכלה הגבוהה, ללא קשר לפוטנציאל שלו וליכולת שלו לעמוד בקריטריונים לקבלה לאוניברסיטאות".

לדברי טרכטנברג, הות"ת מקדמת הקמת מערך הלוואות כלל ארצי למימון הלימודים עבור הסטודנטים. על פי התוכנית, המערך החדש ייאפשר לסטודטים לקבל הלוואה של כשני שליש ויותר מעלות התואר, ולהחזיר את הקרן שנה לאחר תום הלימודים, בתנאי שיכולת השתכרותם תאפשר זאת.

כתבות נוספות ב-TheMarker

פרשנות // מי מפחד מהגרעין האיראני? האויב החדש של נתניהו ולפיד

"מה יהיה אחרי שפרנקל יסיים את הנגידות בפעם השנייה? אולי יקראו שוב לסטנלי פישר"

טרכטנברג אמר את הדברים בפורום בו השתתפו 40 דיקאני סטודנטים באוניברסיטאות והמכללות שייסדה קרן רוטשילד קיסריה. מטרת המפגש היתה לדון בצמצום נשירת הסטודנטים ממוסדות ההשכלה הגבוהה, ונכחו בו גם נציגי ות"ת.

דו"ח החינוך השנתי של ארגון ה-OECD שפורסם אתמול קבע כי ישראל היא המדינה היחידה שבה שיעור האקדמאים הצעירים נמוך משיעור האקדמאים בכלל האוכלוסיה בגיל העבודה, וכי הגידול במספר האקדמאים בישראל הפסיק בעשור האחרון - אל מול גידול הולך וגדל בשאר מדינות הארגון.

טרכטנברג

בנוסף, הדו"ח קבע כי הנשירה של הסטודנטים בישראל במהלך לימודי התואר גבוהה באפן משמעותי וכי רק 60% מהסטודנטים הישראלים מצליחים לסיים תואר ראשון לפחות.

לדברי טרכטנברג, "האקדמיה ממצה כיום את כל הסטודנטים שמערכת החינוך מייצאת לה". לדבריו זו הסיבה ש"יש לדאוג לכך שקבוצות, בראשן חרדים וערבים, שעדיין לא מיצו את הפוטנציאל שלהן, יעשו זאת".

טרכטנברג אמר בפורום כי "ההשכלה הגבוהה עברה ב-25 השנים האחרונות מהפכה אקדמית, חברתית וכלכלית: חל גידול של פי ארבע במספר הסטודנטים וכמעט פי חמישה במספר המוסדות להשכלה הגבוהה. אחוז הסטודנטים מתוך כל קבוצת גיל שמגיעה להשכלה גבוהה הכפיל עצמו מ-25% ל-50% כיום".

טרכטנברג הוסיף כי "האחוזים הנמוכים של סטודנטים ערבים וחרדים הם לא תוצאה של פוטנציאל נמוך או חוסר כישורים, אלא תולדה של פערים כלכליים, תרבותיים וחברתיים בהשוואה לאוכלוסייה הארצית היהודית. אלה ליקויים שניתן לטפל בהם וזו אינה מטרה רק של ההשכלה הגבוהה אלא של מדינת ישראל".

טרכטנברג ציין כי המל"ג הציבה חזון להקמת מכללות קהילתיות, שיציעו לימודים אקדמאיים במשך שנתיים ויהיו מיועדות לסטודנטים שלא עמדו בתנאי הכניסה לאוניברסיטאות והמכללות. האוניברסיטאות יאפשרו לסטודנטים לרכוש השכלה ולעבור לאחר כשנתיים לאוניברסיטאות או למכללות ושם לסיים את התואר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה