פרנקל טוב לנתניהו

האם פרנקל ישכיל להפנים את השיח החברתי - וליהפך מכלכלן למנהיג כלכלי?

סמי פרץ
סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סמי פרץ
סמי פרץ

מינויו של פרופ' יעקב פרנקל לנגיד בנק ישראל, בפעם השלישית, מפתיע רק מהיבט אחד: איש לא חשב שפרנקל - חבר של כבוד באלפיון העולמי, בעל שכר של מיליוני שקלים בשנה, אורח של קבע בכל כנס בינלאומי נחשב ואדם שצבר יותר שעות טיסה מטייס ממוצע - יסכים לחזור לאותו תפקיד שמילא עד שנת 2000.

משאר הבחינות, אין כאן הפתעה. הוא מתאים לראש הממשלה, בנימין נתניהו, כמו כפפה ליד ‏(פרנקל כיהן כנגיד בזמן כהונתו הראשונה כראש ממשלה בסוף שנות ה-90‏), הוא כבר עשה את התפקיד הזה בהצלחה, ומעמדו הבינלאומי חזק במיוחד ומקל את צער הפרידה מפרופ' סטנלי פישר - החבר באותו מועדון עולמי מצומצם של נגידים ופרופסורים לכלכלה.

שלוש שאלות עולות מהמינוי הזה: כלכלית, פוליטית וחברתית. השאלה הכלכלית היא הפשוטה יחסית. פרנקל ידוע ככלכלן שדוגל בגירעונות תקציביים נמוכים, משמעת פיסקלית, כלכלת שוק ואינפלציה נמוכה. בסיבוב הקודם התרכז בהשגת יציבות מחירים, ולא ברפורמות גדולות כפי שנדרש כעת.

מינויו לנגיד לא אמור להביא לשינוי מהותי במדיניות שהוביל פישר, אם כי הוא יתמודד עם שתי ירושות של פישר בשנים הקרובות, שקשה לדעת כיצד יתפתחו. הראשונה, בשוק הנדל"ן שזינק בחמש השנים האחרונות בכ-60% וניפח את מאזני הבנקים. השנייה, בשוק המט"ח, שבו הפגין פישר אקטיביות רבה כשרכש עשרות מיליארדי דולרים כדי למנוע את התחזקות השקל ופגיעה ביצוא הישראלי.

סטנלי פישר, יאיר לפיד, בנימין נתניהו ויעקב פרנקל, הנגיד הנכנסצילום: קובי גדעון / לע"מ

פרנקל יקבל את שוקי המט"ח והדירות במצב רגיש יחסית, והוא יצטרך למצוא את הדרך להגן על הבנקים מפני התפוצצות בועת הדיור, ולשדר ודאות ליצואנים הישראלים בשוק המט"ח. זה לא יהיה כל כך פשוט משום שהטיפול בדיור מותנה באקטיביות ממשלתית יותר מברגולציה של הבנק המרכזי, ושאלת שער החליפין אמנם נמצאת במגרשו של הבנק המרכזי, אבל פרנקל עצמו הטיל ספק בעבר ביכולת של בנק מרכזי לשלוט בשער החליפין.

השאלה הפוליטית קצת יותר סבוכה. פרנקל הוצג כמועמדם המוסכם של נתניהו ושל מי שהודיע כי יתמודד על ראשות הממשלה בבחירות הבאות, שר האוצר יאיר לפיד. נתניהו מכיר את פרנקל היטב ויש לשניים קילומטרז' משותף והערכה הדדית. לפיד גם מכיר את פרנקל. על פי עדותו של לפיד, פרנקל בא אל ביתו לאחר שנבחר לשר האוצר ואף יעץ לו. לכאורה, גם לפיד מיודד עם פרנקל, וזוהי התחלה טובה. אולם, אם לפיד ירים טלפון לשר האוצר לשעבר, אברהם ‏(בייגה‏) שוחט, הוא יגלה שפרנקל יכול להיות יריב אכזר וקטלני, בעיקר כשהוא נתקל בניהול מדיניות תקציבית לא מספיק אחראית.

מבחינתו של נתניהו המינוי הזה הוא הברקה. פרנקל מוכר לו היטב, עומד בסטנדרטים של נגיד בעל שיעור קומה, ולא פחות חשוב: מצויד במיומנות תקשורתית מעולה, שיכולה, אם צריך, לגמד את לפיד ופועלו הכלכלי. כן, גם זה שיקול מבחינתו של ראש הממשלה.

השאלה החברתית היא הכי מעניינת ורלוונטית לציבור הישראלי. פרנקל מגיע לכאן לאחר עשור של תעסוקה מתגמלת במיוחד במוסדות פיננסיים. קבוצת ההתייחסות שלו היא האלפיון העליון, בנקאים עשירים ופרופסורים לכלכלה. חלקם, אנשים שאחראים במידה רבה למשבר הפיננסי הגלובלי שגובה מחיר בשנים האחרונות בכל העולם המערבי.

בשנתיים האחרונות מתפתח בישראל שיח ציבורי חדש ושונה מבעבר. נתניהו ואנשיו קוראים לו פופוליזם, והם צודקים חלקית. גם בתוך השיח הפופוליסטי יש כמיהה וקריאה ציבורית לתיקון חברתי וכלכלי שיהפוך את החיים בישראל לקצת יותר הוגנים ונעימים: אם בהורדת יוקר המחיה, אם בנגישות של שירותים חברתיים ושירותי דיור, אם בהורדת שיעור העוני ואם בצמצום הפערים הגדולים בין עשירים לעניים שהחלו להיפתח בתחילת שנות ה-90, כשפרנקל מונה לראשונה לנגיד.

אפשר לפטור את הדיון הזה ולהגדירו כפופוליזם, אבל מוטב להתייחס אליו ברצינות, לזקק ממנו את המסרים המשמעותיים, ולדחוק בממשלה להוביל רפורמות ומהלכים שייתנו מענה לשאלות הללו. האם פרנקל מתחבר לדיון הזה? מסוגל להבין אותו ולהזדהות עמו?

אם הוא יתעמק בדברים שקודמו בתפקיד אמר דווקא בשלהי כהונתו, הוא יגלה שפישר עוזב כשהוא מוטרד בדיוק מהבעיות הללו. זה אמנם לא נמצא בליבת תחומי העיסוק של נגיד בנק מרכזי, אבל המשבר הפיננסי הגלובלי הוכיח כי הכלכלות זקוקות יותר מאי־פעם לא רק לכלכלנים, אלא גם למנהיגים כלכליים שיודעים להתמודד עם יותר מאשר קביעת גובה הריבית במשק.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים