הציטוטים של פרנקל: מפספוס המשבר ב-2008 ועד הסוס והעגלה של הקפיטליזם

נגיד בנק ישראל המיועד ניפק במהלך השנים שלפני המשבר תחזיות אופטימיות ועקשניות לגבי הכלכלה העולמית ■ "אני מאמין שהשווקים הפיננסיים יכולים לספוג כמעט כל אירוע קשה...", אמר בינואר 2007 ■ ההתבטאויות של פרנקל שגרמו לו ללא מעט מבוכה

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד החליטו למנות את פרופ' יעקב פרנקל לנגיד בנק ישראל. מדובר בכהונה שנייה כנגיד לחתן פרס ישראל לכלכלה, לאחר שגבר במרוץ על המשנה לנגיד, ד"ר קרנית פלוג. פרנקל מכהן כיום כיו"ר בנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן וקודם לכן (בזמן המשבר הפיננסי) כסגן יו"ר ענקית הביטוח העולמית AIG שקרסה.

במהלך השנים שלפני משבר 2008 הופיע פרנקל בכינוסים כלכליים עולמיים והשמיע תחזיות אופטימיות ועיקשות בנוגע לכלכלה העולמית. פרנקל אף התעמת עם כלכלנים בכירים אחרים דוגמת נוריאל רוביני וסטיבן רואץ', שטענו ששוק הנדל"ן בארה"ב נמצא במצב בועתי וצפוי לקרוס.

ההצהרות האופטימיות של פרנקל לפני קריסת ליהמן ברדרס והתפוצצות בועת הנדל"ן האמריקאית, גרמו לו ללא מעט מבוכה עם השנים. הנה ההתבטאויות המרכזיות של הנגיד הנכנס מ-2006 ועד היום.

■ "הצלחנו לבטל את מחזוריות (המשברים - ע"א) בכלכלה..." (ינואר 2006, ועידת דאבוס)

■ "משבר הסאבפריים לא יגרום למיתון בכלכלה העולמית" (ynet, ועידת גלובס, דצמבר 2007).

"אני לא רואה סיבה שמשבר הסאבפריים יהפוך למשבר מקרו-כלכלי. הבנקים מוחקים טריליוני דולרים, אבל הם מספיק חזקים לעמוד בכך ולא לקרוס" (ynet, ועידת גלובס, דצמבר 2007).

"יש האטה ויש מיתון בשוק הדיור, אבל אני לא רואה שהדבר יוביל לקראת מיתון במובן המקרו. כן, נראה האטה, אבל מנועי צמיחה חזקים מאסיה, מסין ומאירופה ימשיכו לספק תמיכה, כך שהכלכלה הגלובלית לא תיכנס למיתון" (ועידת גלובס, דצמבר 2007).

נגיד בנק ישראל לשעבר, יעקב פרנקלצילום: בלומברג

"אני מאמין שהשווקים הפיננסיים יכולים לספוג כמעט כל אירוע קשה... כמעט אפשר להגיד שאנחנו מחוסנים מניהול מדיניות כלכלית כושלת, בגלל החוזק של השווקים הפיננסיים" (ינואר 2007, כנס דאבוס)

"הנתונים של הכלכלה הם הטובים ביותר יותר מעשור, וגם אם יש האטה בתחום הנדל"ן למגורים - השווקים יספגו אותה" (ינואר 2007, כנס דאבוס)

"המציאות היא שאנחנו רואים הרבה דובים מכוערים שמגדלים קרניים ונהפכים לפרים..." (ינואר 2007, כנס דאבוס)

"לא הייתי מעורב בהחלטות שהובילו לכשל ב-AIG. הבעיות שהביאו את החברה להיות על סף קריסה היו מערכתיות והקיפו את המגזר הפיננסי כולו. דירקטוריון AIGלא הבין את הסיכונים שנטלה" (פברואר 2009, כנס דאבוס)

"אין ספק שלי לא היתה אחריות אישית בקריסת AIG" (פברואר 2009, כנס דאבוס)

"על בסיס ההנחה שמדובר באנשים הגונים ביסודם, אז המקום לחפש את שורש הבעיה (המשבר של 2008 – ע"א) אינו בהכרח המבנה הפסיכולוגי או האופי של אנשים בודדים, אלא במערכת ומה השינויים שיש להכניס במערכת" (פברואר 2009, כנס דאבוס)

"כל מי שמאמין שניתן לחזור מהקפיטליזם נוסע בכיוון הלא נכון. נניח שהמצאנו מכונית נהדרת והיא נקלעה לתאונה מכיוון שנסעה מהר מדי. זה אומר שצריך לחזור להשתמש בסוס ועגלה? אולי צריך לשים במעצר את מי שאחראי לזה, אבל לא להרוג את ההמצאה" (פברואר 2009, ל-TheMarker)

"הריביות נמצאות מתחת לשיווי המשקל, בעוד שנה הריביות בעולם יהיו גבוהות יותר" (כנס הרצליה, 2010)

"לא הייתי רוצה להיות נגיד בנק מרכזי כשהריביות בעולם אפסיות" (מארס 2013, כנס הרצליה)

"המסיבה בינתיים נמשכת, כולם אוהבים לראות את ערך הנכסים עולה, ואף אחד לא אוהב לראות את נגיד הבנק המרכזי לוקח את קערת הפונץ' כשהמסיבה עוד נמשכת" (מארס 2013, כנס הרצליה)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"