פרנקל: "קשה לעמוד בפני ראש ממשלה נחוש שלא מקבל תשובה אחרת"

נתניהו במסיבת עיתונאים: "החלטנו יחד על פרנקל מהסיבה פשוטה שהוא מועמד מעולה, הטוב שבין הטובים והמצוין שבין המצוינים" ■ לפיד: "פרנקל הוא שכן שלי והמפגינים יוכלו לתפוס שני סרטים בכרטיס אחד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"אני נרגש. אני רוצה להודות על האמון הרב שמתבטא בהמלצה זו למינוי. זה לא סוד שהיססתי רבות אבל גם לא סוד שכשישנו ראש ממשלה שהוא נחוש ולא מקבל שום תשובה אחרת מזו שהוא חותר להשיג - קשה לעמוד בפניו" - כך אמר בצהריים נגיד בנק ישראל המיועד, פרופ' יעקב פרנקל, במסיבת עיתונאים בכנסת בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יאיר לפיד ונגיד בנק ישראל היוצא, סטנלי פישר.

פרנקל הוסיף כי "יש לנו משק חזק שצלח משברים רבים ולא מפני שהיינו בצד הטוב של האוקיינוס אלא כי נעשתה פה מדיניות כלכלית אחראית שגרמה לסופות להיעצר. המעצור הזה של הסופה שיקף גם מדיניות אחראית בתקציב, פיננסית ומדיניות אחראית של בנק ישראל. אני גאה להיכנס שוב למוסד המכובד שאני מכיר מבפנים עם גאוות יחידה אדירה ולהוביל אותו. כאשר ישנו מרוץ שליחים, החלום של כל משתתף בו הוא שזה שרץ לפניו כל כך מהר ויצר פער. התמזל מזלנו שהאצן יצר לי 'פור' כזה גדול שיהיה לי זמן ללמוד את המערכת ואולי גם לישון בשעתיים הקרובות כדי שאוכל להמשיך באותו מירוץ שליחים. התקווה שלי היא שבסבב הבא, אותם אנשים יוכלו לומר את אותו דבר".

עוד אמר פרנקל כי "יש לנו משק שהפוטנציאל בו הוא אדיר, ניתן לקדם יותר ולפיכך המחוייבות. יש הרבה דברים מרהיבים שנשמרו כסוד כמוס והעולם לא יודע עד כמה דברים מופלאים קיימים כאן. גם יצירת מציאות חזקה וגם פרסום מתן ידע לעולם על מה שקורה כאן הם תפקידים ששזורים זה בזה".

פרנקל הדגיש כי "זהו כבוד גדול ומעמסה גדולה ואני מחוייב במאת האחוזים ואביא את כל 7 העשורים שמאחורי עם הניסיון לצורך השגת אותה מטרה. אנו יושבים פה כקבוצה והיא לא תצליח אלא אם כן תהיה הרמונית והיא לא תתבצע אלא אם יהיה שיתוף פעולה והבנה הדדית. אני בטוח שיש ביננו הבנה לגבי היעדים שזה יהיה עוול היסטורי אם לא נשיג בצורה מושלמת. והפוטנציאל בין התזמורת למנצח קיימת".

סטנלי פישר, יאיר לפיד, בנימין נתניהו ויעקב פרנקל - היום, במסיבת עיתונאים בכנסתצילום: קובי גדעון/לע"מ

ראש הממשלה אמר במסיבת העיתונאים כי "החלטנו יחד על מינויו של פרנקל כנגיד הבא. זו היתה התלבטות קשה בין מועמדים מצויינים. זה לא היה קל למצוא מחליף כי סטנלי פישר עשה עבודה יוצאת מהכלל. החלטנו יחד על פרנקל מהסיבה פשוטה שהוא מועמד מעולה, הטוב שבין הטובים והמצויין שבין המצויינים. חתן פרס ישראל לכלכלה נגיד מוערך, פרופסור לכלכלה עם ידע אקדמי מעמיק ורחב ואיש שהתנסה בשווקים בין השאר לא רק יו"ר בנק הבינלאומי הגדול ביותר בעולם ג'יי פי מורגן אלא גם עומד בראש ה-30G, אנשים שעוסקים בנושאים הללו, מובילי דעת קהל".

נתניהו הוסיף כי "פרנקל יוכל להמשיך את המסורת החשובה של יציבות מוניטרית, הצגת ישראל מול שווקי העולם מול כלכלות העולם, יעוץ כלכלי. הוא יוכל לעשות את זה בצורה הטובה ביותר. הוא המועמד הטוב ביותר בכפוף להשלמת הבדיקה המחייבת של ועדת טירקל. נביא את מועמדותו בפני הממשלה בהקדם האפשרי על מנת שיהיה לנו עוד נגיד מצויין לבנק ישראל".

נתניהו הוסיף כי "אנו במציאות כלכלית הולכת ומשתנה ואנו צריכים להבין זאת. היינו במציאות כזו בפעם הראשונה שהייתי ראש הממשלה וקיבלנו החלטה שפרנקל תמך בה למרות שהיו לה הרבה מתנגדים והיא לפתוח את שוקי המטבע. דמיינו אם הייתם יכולים לצאת עם חופן דולרים עם בירוקרטיה שלא מאפשרת למט"ח להיכנס החוצה ופנימה. ההחלטה הזו על ליברליזציה במט"ח שהתקבלה אז היתה היסטורית ובלעדיה אי אפשר לדמיין את הצמיחה המהירה של כלכלת ישראל. גם היום אנו נמצאים במציאות מאוד נזילה ודינמית, לא לתמיד לטובה. נצטרך את השינויים המבניים במשק ואת היציבות המוניטרית. אלה דברים חיוניים להבטחת העתיד שלנו. ביקשתי מפרנקל שהיה המועמד הראשון. נצטרך לעשות את כל הדברים הללו לא חושב שיכול להיות לנו שותף בעת הזו שימשיך את המסורת המפוארת של פישר לכלכלת ישראל מיעקב פרנקל".

שר האוצר יאיר לפיד אמר במסיבת העיתונאים כי "עשיתי סדרה שלמה של התייעצויות עם מי שאני חושב שהם הכי חכמים בכלכלה הישראלית. פרנקל נכנס לביתי, הסתכל עלי ואמר בכעס: 'אתה נראה עייף, 'אתה צריך לישון כמו שצריך'. אז עכשיו אתה (פרנקל) תישן כמו שצריך כי תצטרך לעשות את העבודה שלך, להיות המבוגר האחראי של המשק הישראלי. אנו צריכים לדאוג לכך שהמשק יהיה בידיים טובות. הוא היה 8 שנים בידיו האמונות של פישר שאין מספיק מילים לראש הממשלה ולי בשביל להביע בפניך את תודתה של אומה. פרנקל הוא בחירה טובה, הוא שכן שלי והמפגינים יוכלו לתפוס שני סרטים בכרטיס אחד".

הנגיד היוצא סנטלי פישר אמר כי "אני שמח על בחירתו של פרנקל כנגיד השביעי והתשיעי של המדינה. אני מכיר אותו מאז היה סטודנט באוניברסיטת שיקגו. אנו חברים וידידים כבר 43 שנה והתייעצנו על כל מיני נושאים. אין לי ספק לגבי הכישורים והיכולת להיות מנהיג בתחום הכלכלה ובתחומים אחרים. הוא היה נגיד יוצא מהכלל, ששינה את המבנה של השווקים הפיננסיים המדיניות המוניטרית ואיפשר לנו שהיינו נגידים אחריו לנהל את המערכת באופן יותר מקובל בעולם ויותר יעיל.

"יש לנו מזל שפרנקל קיבל על עצמו את התפקיד הזה.הוא יעשה את זה בכבוד. יכבד את המדינה בכל מיני פגישות וכנסים בינלאומיים, אנשי עסקים ואנשי העולם, דיפלומטים, פוליטיקאים ולא פחות חשוב כלכלנים. יש לנו בן אדם שהוכיח את עצמו כמה פעמים ביותר מתפקיד אחד ואני בטוח שהוא ימשיך כך לשרת את המדינה ולשמור על המשק הישראלי".

"האדם הנכון להמשיך בייצוב המשק"

בנוסף, גם נשיא המדינה, שמעון פרס, בירך היום את נגיד בנק ישראל המיועד, פרופסור יעקב פרנקל על בחירתו לתפקיד. השניים שוחחו על האתגרים הכלכליים העומדים על סדר יומו של הנגיד המיועד ובכלל זה המשך הצמיחה הכלכלית, הגברת התעסוקה והמשך ייצוב המשק.

הנשיא אמר לפרנקל: "אני מכיר אותך עשורים רבים בעשייתך ובהצלחותיך. אני מודע היטב ליכולותיך המקצועיות ולהישגיך. ניסיונך ייתן המשך תנופה לייצוב המשק. אין לי ספק כי אתה האדם הנכון להמשך את ייצוב המשק בשעה זו. אני מברך אותך על כך שנענית לאתגר העצום שעומד בפני מדינת ישראל בעת זו ועל החלטתך לשוב הביתה. אין סיבה לנדוד למרחקים כלכליים רחוקים מישראל כשלפתחנו עומדים אתגרים כבדי משקל. אני שמח מאוד על בחירתך ומאחל לך בהצלחה".

פרופסור פרנקל הודה לנשיא: "העובדה כי הענקת רוח גבית בהמלצתך כי אקח את התפקיד, סייעה בהחלטתי לקבל את התפקיד".

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש