שטרום: "ההצעה של עפר שלח 
מרוקנת את חוק הריכוזיות מתוכן"

מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, פרופ' בן בסט, והממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר, ד"ר דרור שטרום, מתחו ביקורת חריפה על ההצעה שגיבש שלח, שלפיה גוף פיננסי משמעותי יוכל להחזיק ב-10% מגוף ריאלי משמעותי או מונופוליסטי ■ השניים נטשו בהפגנתיות את ישיבת ועדת הכספים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, פרופ' אבי בן בסט, והממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר, ד"ר דרור שטרום, טוענים שיש לאסור על גוף פיננסי להיות בעל אחזקה בגוף ריאלי בענף מונופוליסטי. בן בסט ושטרום מתחו ביקורת על ההצעה שגיבש ח"כ עפר שלח ‏(יש עתיד), שכוללת הקלות משמעותיות בשורת החלטות. השניים עזבו בהפגנתיות את ישיבת ועדת 
הכספים, לאחר שיו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי ‏(הבית היהודי‏), סירב לאפשר להם לדבר בפני הוועדה.

לפי הצעתו של שלח, גוף פיננסי משמעותי יוכל להחזיק ב-10% בגוף ריאלי משמעותי או מונופוליסטי, ובלבד שאין לו שליטה, ובעל השליטה בגוף הפיננסי יוכל להחזיק עד עוד 5% נוספים. כן המליץ שלח כי לגוף פיננסי יותר לשלוט בגוף ריאלי לא משמעותי. המלצות אלה מחליפות את ההצעה שהתגבשה בוועדה בשבוע שעבר לאסור על גוף ריאלי משמעותי אחזקה בגוף שהוא מונופול או קבוצת ריכוז ‏(קבוצת חברות באותו תחום שאין בו תחרות משמעותית‏). מי שצפוי להרוויח מההמלצות החדשות הן שרי אריסון, המחזיקה בבנק הפועלים ובתעשיות מלח, וקרן אייפקס, המחזיקה בפסגות ובתנובה.

מקורב לדיוני הוועדה אמר כי ההצעות שיביא שלח לישיבה הן חמורות, ויש להילחם בהן אם רוצים לקדם את המשק כדי שיהיה חופשי מאינטרסים צולבים ויוכל לצמוח בקלות יחסית.

דרור שטרוםצילום: חגי פריד

שלח גיבש את הצעתו לאחר פגישה שקיים בסוף השבוע עם מוריס דורפמן, סגן יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה ולחברה במשרד ראש הממשלה, ועם אבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. בין השאר, מציע שלח שגוף ריאלי משמעותי יוכל להחזיק בעד 5% מגוף פיננסי. כמו כן, מציע שלח לאסור על הצלבת דירקטורים בין גוף ריאלי משמעותי לגוף פיננסי משמעותי, ולאסור על מוסד פיננסי שאינו בנק לשלוט בבנק. שלח סירב אתמול לפרט את הצעתו כל עוד היא נמצאת בדיון.

לדברי בן בסט, "על פי מתווה ברודט, אסור כיום לבנק לשלוט בתאגיד ריאלי כלשהו, ולכן ההמלצה החדשה לאפשר שליטה בתאגיד ריאלי לא משמעותי היא סטייה מהותית מהמתווה הקיים. ההצעה לאפשר לגוף פיננסי כלשהו להחזיק בגוף ריאלי משמעותי, אפילו אם הוא מונופוליסטי, היא בעייתית, מאחר שבשוק הפיננסי התחרות היא מועטה".

שטרום הוסיף כי "ברגע שבנק מחזיק במישרין או בעקיפין 15% מגוף מונופוליסטי ריאלי, הסיכוי שהוא ייתן אשראי למתחרה באותו גוף הוא קלוש, אם בכלל. כלומר - אין אשראי לכניסת מתחרים למונופולים. המטרה הבסיסית היתה לפתוח את קשרי גילוי העריות בין הבנקים הגדולים לבין הגופים והמונופוליסטים במשק".

עוד אמר בן בסט כי "בעייה שנייה היא שמוצע להתיר לתאגיד פיננסי משמעותי וגם לתאגיד פיננסי לא משמעותי לשלוט בתאגידים ריאליים לא משמעותיים. זה חמור, כי ועדת הריכוזיות הגדירה תאגיד ריאלי לא משמעותי ככזה שהיקף המחזור שלו קטן מ-6 מיליארד שקל בשנה. רק ל-13 תאגידים ריאליים במשק יש היקף מכירות של יותר מ-6 מיליארד שקל".

לדברי שטרום, הצעתו של שלח "מהווה פרצה בחוק. עוד בטרם מחוקקים את חוק הריכוזיות, באים לרוקן אותו מתוכן. התוצאה היא שהבנקים הגדולים יוכלו לשלוט בכל שדרת התאגידים הגדולים והבינוניים במשק, ובכך אנחנו חוזרים לעידן שלפני המלצות ועדת ברודט".

בן בסט ושטרום מתנגדים גם להצעת שלח שלפיה לא תותר הצלבת דירקטורים בגופים ריאליים ופיננסיים משמעותיים. לדבריהם, יש לאסור כליל על דירקטורים צולבים, בלא כל קשר לגודל הגוף.

"הקרב רק התחיל"

בישיבת ועדת הכספים אתמול הוחלפו דברים קשים בין שלח לבין ח"כ אראל מרגלית ‏(העבודה‏), סביב ההמלצות החדשות של שלח. מרגלית אמר כי "ברגע האחרון נראה שיש עתיד לריכוזיות. הם חזרו בהם, ונותנים לבעלי הבנקים להמשיך לשלוט בכל חברה ריאלית אם המחזור שלה הוא פחות מ-6 מיליארד שקל. כל העבודה שעשינו לפרק את הריכוזיות ולהפריד את החברות הריאליות המשמעותיות ובין בעלי הבנקים, חוץ מכמה חברות, ירדה לטמיון. השאלה היא מה קרה לעפר שלח? מי לחץ עליו?"

שלח נכנס לישיבה יותר משעתיים לאחר פתיחתה, מאחר שניהל ישיבה של ועדת משנה של ועדת חוץ וביטחון. הוא טען כי שלח את הצעתו במייל רק למרגלית, והאשים אותו בהדלפתה. מרגלית טען כי ההצעה לא נשלחה רק אליו. שלח קרא לעבר מרגלית: "בדל של הצעה מקורית לא היה לך בחיים". מרגלית השיב: "אני מאחל לך שתעשה דברים מקוריים כמוני. לא יצרת מקום עבודה אחד".

לאחר הישיבה התייחס מרגלית לעימות בעמוד הפייסבוק שלו, וכתב "הקרב רק התחיל. אנחנו, חברי קואליציה ואופוזיציה, לא ניתן ללחצים להשפיע עלינו. אנחנו הולכים על המתווה המקורי שיזמנו, הפרדה בין ריאלי לפיננסי, שתעזור באמת למדינת ישראל. בלי ספינים, בלי מכות מתחת לחגורה". מרגלית קרא למי שרוצה הסבר יותר מעמיק על ההבדלים בין ההצעות להגיב לפוסט שכתב או לשלוח לו הודעה.

אבי בן בסטצילום: אמיל סלמן

"עדיף להשאיר 
את המצב הקיים"

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה בתגובה להצעת שלח כי "לא לזה התכוון המחוקק כשהציע להפריד אחזקות פיננסיות מריאליות. אם אכן זו הצעת הפשרה, זו כניעה ללחצים של בעלי האינטרסים הגדולים. ההצעה משרתת את הטייקונים, את הבנקים הגדולים וחברות ענק כמו פרטנר ושטראוס, שימשיכו לשלוט במשק בגלל רפיסות והנפת דגל לבן של הממשלה והקואליציה. עדיף להשאיר את המצב הקיים על כנו מאשר להצביע על מתווה שמשמר את שליטת תאגידי הענק". גלאון תבעה שהנוסחים שיועלו להצבעה יונחו על שולחן הוועדה 24 שעות לפני ההצבעה.

סלומינסקי אמר בישיבה אתמול כי "יש לחצים לא פשוטים - ישירים ועקיפים - שחוק הריכוזיות לא יעבור. יש הרבה גופים במשק, ואולי גם בממשלה, שיהיה להם מאוד נוח שהחוק הזה לא יעבור. לתחושתי, אם לא נאשר את החוק השבוע, האישור יידחה עד למושב החורף, ובעצם החוק לא יעבור. אני איתן בכך שהחוק צריך לעבור".

חלק גדול מחברי הכנסת שישתתפו בהצבעה על הסעיף האוסר על איסור אחזקות צולבות פיננסיות וריאליות לא השתתפו במרבית הדיונים בשבוע האחרון על הסעיף. כמה מהח"כים שיגוייסו להשתתף בהצבעה לא נכחו עד כה בישיבות הוועדה בפרק זה.

ליש עתיד יש ארבעה מושבים בוועדת הכספים, אך שלח מיועד לצאת לחו"ל ולא להשתתף בהצבעה, וחברת הוועדה ח"כ קארין אלהרר מהסיעה ילדה בשבוע שעבר. שלח ואלהרר יוחלפו בוועדה על ידי ח"כים אחרים. מושב נוסף של הסיעה מאויש על ידי ח"כ בועז טופורובסקי, והמושב הרביעי אינו מאויש. בתחילת הקדנציה כיהנה בוועדה ח"כ עדי קול, שעברה לוועדה אחרת.

בדיון אתמול נעדרו כמה מחברי הוועדה, בהם הח"כים רוברט אילטוב וחמד עמר מישראל ביתנו, ח"כ אחמד טיבי ‏(תע"ל‏), וח"כ סתיו שפיר - ששוהה בחו"ל ותוחלף בהצבעה על ידי אחד מחברי סיעתה, ח"כ מרב מיכאלי או ח"כ מיקי רוזנטל המשתתפים באופן פעיל בדיוני הוועדה.

בפני הוועדה יוצגו שתי הצעות: הצעה משותפת של עפר שלח ויו"ר הוועדה סלומינסקי, והצעה של אראל מרגלית. הקואליציה תפעל לגייס רוב בעד הצעת שלח וסלומינסקי. מרכזת הקואליציה בוועדה, ח"כ גילה גמליאל ‏(ליכוד‏), תומכת עקרונית בהצעת מרגלית, אך לא ברור אם תתמוך בה בהצבעה.

ח"כ רובי ריבלין ‏(ליכוד‏) אמר כי "אסור להגיע למצב שבו נמיר ריכוזיות בעייתית אחת באחרת. לא אוכל לתמוך בחלופה שמסרסת את מטרת חוק הריכוזיות ועושה פלסתר את כל הדיון שקיימנו בו. אתמוך בחלופה שמשתלבת במתווה בן בסט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו