משחקי המחבואים של המוסד והשב"כ יימשכו גם בתקציב 2014-2013

תקציב השירותים החשאיים מוסתר בסעיף "הרזרבה הכללית" בתקציב החדש, כמו בתקציבים קודמים ■ לפי הנוהל רב־השנים, במהלך השנה יועבר רוב הסכום לתקנה עלומה בתקציב הביטחון, המכונה "תקציב הביטחון שונות"

אלוף בן
אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלוף בן
אלוף בן

תקציב השירותים החשאיים, השב"כ והמוסד, מוחבא בסעיף "הרזרבה הכללית" - גם בהצעת התקציב ל-2013-2014 שפירסם שלשום משרד האוצר.

על פי הנוהל רב־השנים, מרבית הסכום שמוקצה לרזרבה הכללית בתקציב המדינה מיועד למעשה למימון הוצאות השב"כ והמוסד. במהלך שנת התקציב, משרד האוצר פונה לוועדת החוץ והביטחון ומבקש להעביר את תקציב השירותים החשאיים מהרזרבה הכללית ‏(סעיף 47‏) לתקנה עלומה בתקציב הביטחון, המכונה "משרד הביטחון שונות" ‏(תקנה 15010290‏).

כך נעשית הסתרה כפולה: בחוק התקציב שמוגש לכנסת, תקציב השירותים מוחבא ברזרבה הכללית, ובדו"חות על ביצוע התקציב בפועל, הסכום נראה כהגדלה שנתית של תקציב הביטחון במיליארדי שקלים. זאת, על אף שהשב"כ והמוסד כפופים לראש הממשלה. לשר הביטחון ולמשרדו אין שום שליטה על פעולותיהם או על תקציביהם.

תמיר פרדו ויורם כהן ב-2011צילום: אמיל סלמן

התקציב המפורט של השב"כ והמוסד מוצג רק לוועדת 
המשנה לשירותים חשאיים של ועדת החוץ והביטחון, ולא לוועדת הכספים.

משרד האוצר לא מקפיד להעביר את התקציב מהרזרבה הכללית ל"משרד הביטחון שונות" מיד בתחילת שנת התקציב, ולעתים יש עיכובים ממושכים. ב-2012, ועדת הכספים אישרה את העברת הכסף מסעיף הרזרבה רק ב-25 בדצמבר - שישה ימים לפני סוף השנה. כך עולה ממסמכי התקציב, שהאוצר פרסם באתר "ממשל זמין". השירותים התנהלו לאורך השנה כולה מבלי שההליכים הפורמליים להעברת תקציביהם אושרו בכנסת.

גם בשנים קודמות אושר התקציב לשירותים החשאיים באיחור, אם כי פחות ממושך. ב-2011 הפנייה הועברה מהאוצר לכנסת ב-6 באפריל; ב-2010 ב-3 במאי; ב-2009 ב-6 בספטמבר וב-2008 ב-1 ביולי.

בשבוע שעבר פורסמו ב"הארץ" נתוני התקציב של השב"כ והמוסד, שגדל בעשרות אחוזים בתקופת כהונתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. לפי מסמכי האוצר, ב-2012 התקציב המאושר נטו של השירותים היה 5.9 מיליארד שקל, ועוד 269 מיליון שקל הוצאה מותנית בהכנסה ו-1.75 מיליארד שקל בהרשאה להתחייב על חשבון השנים הבאות. בהצעת התקציב ל-2012-2011 שהוגשה לכנסת, הסכום הזה הוסתר בסעיף "הרזרבה הכללית", שתוקצב ב-7.87 מיליארד שקל ב-2012.

הביצוע בפועל, לפי מסמכי האוצר, הסתכם ב-6.04 מיליארד שקל, שסווגו תחת התקנה "משרד הביטחון שונות" והוצגו לציבור כתוספת פיקטיווית לתקציב משרד הביטחון.

בהצעת התקציב ל-2013-2014 תוקצבה "הרזרבה הכללית" ב-7.076 מיליארד שקל לשנה הנוכחית, וב-7.4 מיליארד שקל בשנה הבאה. לא ידוע אם השב"כ והמוסד יקבלו גם בתקציב הנוכחי תוספות מעבר לסכום שהוציאו בשנה שעברה.

פרט להסתרת תקציבי המוסד והשב"כ, הרזרבה הכללית משמשת את אגף התקציבים באוצר כערוץ להעברות תקציביות בין המשרדים ולחלוקת תוספות במהלך השנה. האוצר "ממלא" את הרזרבה בעודפי תקציב מהשנה הקודמת, או בסכומים שמקוצצים מתקציבי המשרדים, ומשתמש בכסף לניהול השוטף של התקציב.

ממשרד האוצר נמסר: "לא נוכל להתייחס".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"