משחקי המחבואים של המוסד והשב"כ יימשכו גם בתקציב 2014-2013

תקציב השירותים החשאיים מוסתר בסעיף "הרזרבה הכללית" בתקציב החדש, כמו בתקציבים קודמים ■ לפי הנוהל רב־השנים, במהלך השנה יועבר רוב הסכום לתקנה עלומה בתקציב הביטחון, המכונה "תקציב הביטחון שונות"

אלוף בן
אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלוף בן
אלוף בן

תקציב השירותים החשאיים, השב"כ והמוסד, מוחבא בסעיף "הרזרבה הכללית" - גם בהצעת התקציב ל-2013-2014 שפירסם שלשום משרד האוצר.

על פי הנוהל רב־השנים, מרבית הסכום שמוקצה לרזרבה הכללית בתקציב המדינה מיועד למעשה למימון הוצאות השב"כ והמוסד. במהלך שנת התקציב, משרד האוצר פונה לוועדת החוץ והביטחון ומבקש להעביר את תקציב השירותים החשאיים מהרזרבה הכללית ‏(סעיף 47‏) לתקנה עלומה בתקציב הביטחון, המכונה "משרד הביטחון שונות" ‏(תקנה 15010290‏).

כך נעשית הסתרה כפולה: בחוק התקציב שמוגש לכנסת, תקציב השירותים מוחבא ברזרבה הכללית, ובדו"חות על ביצוע התקציב בפועל, הסכום נראה כהגדלה שנתית של תקציב הביטחון במיליארדי שקלים. זאת, על אף שהשב"כ והמוסד כפופים לראש הממשלה. לשר הביטחון ולמשרדו אין שום שליטה על פעולותיהם או על תקציביהם.

תמיר פרדו ויורם כהן ב-2011צילום: אמיל סלמן

התקציב המפורט של השב"כ והמוסד מוצג רק לוועדת 
המשנה לשירותים חשאיים של ועדת החוץ והביטחון, ולא לוועדת הכספים.

משרד האוצר לא מקפיד להעביר את התקציב מהרזרבה הכללית ל"משרד הביטחון שונות" מיד בתחילת שנת התקציב, ולעתים יש עיכובים ממושכים. ב-2012, ועדת הכספים אישרה את העברת הכסף מסעיף הרזרבה רק ב-25 בדצמבר - שישה ימים לפני סוף השנה. כך עולה ממסמכי התקציב, שהאוצר פרסם באתר "ממשל זמין". השירותים התנהלו לאורך השנה כולה מבלי שההליכים הפורמליים להעברת תקציביהם אושרו בכנסת.

גם בשנים קודמות אושר התקציב לשירותים החשאיים באיחור, אם כי פחות ממושך. ב-2011 הפנייה הועברה מהאוצר לכנסת ב-6 באפריל; ב-2010 ב-3 במאי; ב-2009 ב-6 בספטמבר וב-2008 ב-1 ביולי.

בשבוע שעבר פורסמו ב"הארץ" נתוני התקציב של השב"כ והמוסד, שגדל בעשרות אחוזים בתקופת כהונתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. לפי מסמכי האוצר, ב-2012 התקציב המאושר נטו של השירותים היה 5.9 מיליארד שקל, ועוד 269 מיליון שקל הוצאה מותנית בהכנסה ו-1.75 מיליארד שקל בהרשאה להתחייב על חשבון השנים הבאות. בהצעת התקציב ל-2012-2011 שהוגשה לכנסת, הסכום הזה הוסתר בסעיף "הרזרבה הכללית", שתוקצב ב-7.87 מיליארד שקל ב-2012.

הביצוע בפועל, לפי מסמכי האוצר, הסתכם ב-6.04 מיליארד שקל, שסווגו תחת התקנה "משרד הביטחון שונות" והוצגו לציבור כתוספת פיקטיווית לתקציב משרד הביטחון.

בהצעת התקציב ל-2013-2014 תוקצבה "הרזרבה הכללית" ב-7.076 מיליארד שקל לשנה הנוכחית, וב-7.4 מיליארד שקל בשנה הבאה. לא ידוע אם השב"כ והמוסד יקבלו גם בתקציב הנוכחי תוספות מעבר לסכום שהוציאו בשנה שעברה.

פרט להסתרת תקציבי המוסד והשב"כ, הרזרבה הכללית משמשת את אגף התקציבים באוצר כערוץ להעברות תקציביות בין המשרדים ולחלוקת תוספות במהלך השנה. האוצר "ממלא" את הרזרבה בעודפי תקציב מהשנה הקודמת, או בסכומים שמקוצצים מתקציבי המשרדים, ומשתמש בכסף לניהול השוטף של התקציב.

ממשרד האוצר נמסר: "לא נוכל להתייחס".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה