ועדת הכספים: להגביל אחזקות צולבות של גופים ריאליים ופיננסיים

עם זאת, מתגבשת הסכמה רחבה להותיר את הרף שנקבע בבחוק הריכוזיות לקביעת גוף פיננסי וריאלי משמעותי שעליהם יחולו הגבלות: 40 מיליארד שקל נכסים או תיקים המנוהלים לגוף הפיננסי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בוועדת הכספים מתגבשת הסכמה רחבה להותיר את הרף שנקבע בבחוק הריכוזיות לקביעת גוף פיננסי וריאלי משמעותי שעליהם יחולו הגבלות: 40 מיליארד שקל נכסים או תיקים המנוהלים לגוף פיננסי, וכן מחזור מכירות שנתי או אשראי של 6 מיליארד שקל לגוף ריאלי.עם זאת, מוצע להטיל הגבלות על אחזקות צולבות של גופים ריאלים ופיננסיים לעומת הצעת הממשלה ב"חוק הריכוזיות".

לפי ההצעה, ההגדרות הקיימות בחוק הנוכחי ביחס ל"גוף פיננסי" ו"גוף ריאלי משמעותי ישארו בעינן גוף פיננסי משמעותי לא יורשה להחזיר בגוף ריאלי בענף שיש בו ריכוזיות, על פי רשימת 120 הענפים שהגדירה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, והקריטריונים של הממונה על ההגבלים העסקים לענף שיש בו מונופול או קבוצת ריכוז.

לגוף פיננסי משמעותי תותר אחזקה בגוף ריאלי שאינו משמעותי עד 20% (בדומה ל"חוק ברודט") אך ללא שליטה, ועם מספר דירקטורים המשקף את חלקו בהון. לגוף ריאלי משמעותי תורשה אחזקה של פחות מ-5% בגוף פיננסי הקטן ממשמעותי וזאת אך ורק אם הגוף הריאלי פועל בענף תחרותי שאין בו ריכוזיות, כהגדרתה על ידי הממונה על ההגבלים העיסקיים.

ניסן סלומינסקי

כמו כן, לא תהיה אבחנה בין גופים קיימים לחדשים, ולא יהיו סכומים אחרים לגופים קיימים הצומחים צמיחה אורגנית. גוף פיננסי משמעותי לא יוכל לשלוט בגוף פיננסי משמעותי אחר, ולהחזיק בו יותר מ-5% מההון.

דירקטור בגוף פיננסי משמעותי לא יוכל לכהן כדירקטור בגוף ריאלי משמעותי, או בגוף ריאלי הנמצא בענף שיש בו ריכוזיות.

ח"כ עופר שלח (יש עתיד) גיבש בימים האחרונים את ההצעה יחד עם מנכ"ל משרד האוצר לשעבר פרופ' אבי בן בסט. ההצעהזוכה לתמיכת חלק מחברי הועדה ובהם: ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), ראובן ריבלין (ליכוד), יצחק כהן (ש"ס), בועז טופורובסקי (יש עתיד), אראל מרגלית (עבודה), גילה גמיליאל (ליכוד) ואלעזר שטרן (התנועה).

ההערכה היא שהצעה תזכה לתמיכה של ח"כים נוספים בועדה ותתגבש לרוב. הוועדה צפויה להצביע על ההצעה ככל הנראה בשבוע הבא לאחר שתתקבל הסכמת הממשלה.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) אמר כי הוועדה תחמיר את הצעת הממשלה בנושא האחזקות הצולבות ותתייחס לנושא הגבלת גופים פיננסיים משמעותיים להחזיר בגוף ריאלי בענף שיש בו ריכוזיותאתמול החלה הועדה בהקראת הסעיפים בפרק האוסר על אחזקות צולבות. אולם, מאחר שטרם הושגה הסכמה בדבר האחזקות הצולבות ההקראה החלה לגבי סעיפים המתייחסים לכך שגופים פיננסים יוכלו לפעול בלא גרעין שליטה, בדומה לחוק המאפשר לבנקים לפעול בלא גרעין שליטה.

הח"כיות גמליאל ומרב מיכאלי (עבודה) מחו על כך שהוועדה החלה בהקראת הסעיפים הללו, מבלי שקיבלה הכרעות בעניין האחזקות הצולבות ונטשו בזעם את הישיבה. לקראת סוף הישיבה שבה מיכאלי לאולם הדיונים ואמרה כי התנגדותה היתה מהותית לכך שיש לסיים את הדיון וההצבעות בסעיפים העוסקים בהגבלות על אחזקות צולבות פיננסיות וריאליות בטרם מתחילה הועדה בפרוצדורה הרגילה של הקראת הסעיפים האחרים בפרק. במהלך ההקראה עזבו חלק מחברי הועדה את אולם הישיבות ולקראת סוף הישיבה נותרו באולם סלומינסקי ומיכאלי בלבד. מחר (ג') תמשיך הוועדה בהקראת הסעיפים בחוק.

טעויות בנוסח

מקורבים לעבודת ועדת הכספים אמרו, כי בנוסח שהועבר אתמול לחברי הוועדה נפלו טעויות משמעותיות. לדבריהם, בכל מקום בו מופיעות המילים "תאגיד ריאלי משמעותי" או "תאגיד פיננסי משמעותי" צריך לצרף את המילים "או השולט בו".

"זו מהות עבודת ועדת הרכוזיות, הדיון בשולטים בתאגידים, לא בתאגידים עצמם", אמר אחד המקורבים לעבודת הוועדה.

בהנחה שמדובר בטעות, והנוסח יתוקן, יכללו ההמלצות למעשה את הצעתו של גל הרשקוביץ שהציג עמדת מיעוט בנושא, ואת המלצתו הדומה של פרופסור אבי בן בסט, שהציג עמדה דומה כשהופיע בשבוע שעבר בפני חברי הועדה.

ההמלצות נועדו להוסיף את מימד התחרותיות להפרדה ולהבהיר, כי בענפים לא תחרותיים ההפרדה תהיה נוקשה בהרבה. עם זאת, הועדה לא ציינה מהם ענפים לא תחרותיים, והותירה זאת להגדרת הממונה על ההגבלים העסקיים.

מקורב אחר להמלצות אמר, כי כדי לקבוע מהו גוף ריכוזי יש לקבוע לגוף ריאלי נתח שוק, של 30%-35% כרף שמעליו הוא לא יוכל להחזיק גם בגוף פיננסי משמעותי.

לדוגמה, כיום על פי הקריטריונים של ועדת הרכוזיות נדרש צדיק בינו למכור אחזקותיו בבז"ן אשדוד, או בבנק הבינלאומי. גם אם ימכור את בז"ן אשדוד, על פי ההצעה של ועדת הכספים, הוא עשוי להידרש למכור את פז, אם יתקבל הרף של 30%-35%. זאת, כיוון שפז מחזיקה ככל הנראה 37% משוק הגפ"מ. לעומת זאת, אם ייקבע רף נתח שוק של 40%, הוא לא יצטרך למכור אותה, אלא אם תגיע לרף.

כנראה שגם שרי אריסון, המחזיקה במונופול המלח ובבנק הפועלים תצורך לבחור בין השניים. אחזקותיה של אריסון הטרידו חברים בועדת הרכוזיות דוקא בהקשר של שיכון ובינוי, חברה דומיננטית בתחום הנדל"ן. אלה טענו בועדה, כי לא הגיוני לאשר לאריסון להחזיק בבנק כה גדול שיכול להשפיע יכולת המתחרים בה בענף הבנייה לקבל אשראי.

על פי הנוסח הנוכחי, אייפאקס לא תוכל להחזיק בפסגות ובתנובה, שמוגדרת מונופול בשוק החלב והגבינה הקשה. עד כה לא היה ברור לועדה מה היקף המכירות של תנובה, ואם היא הגיעה לרף של גוף ריאלי משמעותי שמכירותיו, או האשראי שלו, מעל 7.5 מיליארד שקלים.

שינוי נוסף שנשקל בועדה ועשוי להשתלב בניסות המלצותיה הוא רף שונה להפרדה בין גוף ריאלי משמעותי לגוף פיננסי שאין לו הון עצמי גדול, דוגמת קופות גמל. ההנחה היא, שאלה אינן מסכנות את כספן, אלא רק את כספי המשקיעים. לכן הפיתוי להשתמש בהן להגבלת מתחרים ולהשקעות שטובות לבעל השליטה, אך לא לחוסכים, גדול יותר.

על פי ההערכות, הועדה עשויה לאמץ הצעה, לפיה בעל אחזקה ריאלית משמעותית לא יוכל להחזיק בגוף פיננסי עם הון עצמי נמוך אלא בשיעור נמוך ביותר, שיהיה בזיקה להון המנוהל שלו. המלצה ברוח זו הציגו בועדת הרכוזיות הרשקוביץ ויועץ הועדה, לוסיאן בבצ'וק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב