ראש העיר רעננה: "צעדת תמיכה של ראשי רשויות בנוחי דנקנר - צעד אחד מוזר מדי"

מרכז השלטון המקומי יקיים מסיבת עיתונאים, שבה יביעו ראשי רשויות את תמיכתם בבעלי אי.די.בי ■ דנקנר ביקש מיו"ר המרכז, שלמה בוחבוט, לבטל את הצעדה, בשל "גורמים העלולים לתת לרצונכם הטוב פרשנות צינית" ■ ח"כ גלאון: "תרומות של אי.די.בי בערים השונות לא יצאו מכיסו הפרטי, אלא מכספי החברות הציבוריות" ■ אי.די.בי: "בניגוד לפרסומים, רוב התרומות משויך לנוחי דנקנר, למשפחתו ולשותפיו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

על רקע הביקורת הציבורית, ביטל מרכז השלטון המקומי, המייצג את כל ראשי הרשויות המקומיות בישראל, את צעדת התמיכה באיש העסקים נוחי דנקנר, שתוכננה להיום. במקום צעדה, צפוי המרכז לקיים מסיבת עיתונאים בבית סוקולוב בתל אביב, שבה ראשי הרשויות יביעו את תמיכתם בדנקנר. במרכז השלטון המקומי הסבירו כי הצעדה בוטלה בשל תנאי מזג האוויר.

דנקנר פנה אתמול במכתב ליו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, ולראש העיר שדרות, דוד בוסקילה, וביקש לבטל את הצעדה. דנקנר כתב כי "אני מודה לכם מקרב לב ומעריך מאוד את יוזמתכם לקיים מפגן תמיכה והזדהות עמי ועם קבוצת אי.די.בי בתקופה המאתגרת שבה אנו נמצאים, אבל ברצוני לבקש מכם לוותר על הפעילות המתוכננת. הסיבה לכך היא שישנם גורמים העלולים לתת לרצון הטוב והאותנטי שלכם פרשנות צינית ולא נכונה".

עוד כתב דנקנר כי "אנו ממשיכים כאן, בהנהלת אי.די.בי, לעשות לילות כימים על מנת לשרת את התחייבויותינו כלפי בעלי החוב ולהחזיר את הקבוצה למסלול של שגשוג וצמיחה. ההזדהות שלכם עמנו, והחיבור רב השנים בינינו לבין הציבור שאתם מייצגים מהצפון ועד לדרום, מחממים את לבנו ומחזקים את ידינו. אני משוכנע כי נצליח במשימה במהרה".

בוחבוט בכיכר רבין בתל אביב, אתמול. "הקיצוץ לא יעבור בשקט"צילום: מוטי מילרוד

ראשי הרשויות התומכים בדנקנר טוענים כי קבוצת אי.די.בי שבבעלותו תרמה בעשור האחרון כחצי מיליארד שקל לרשויות המקומיות. התרומות הועברו על ידי קרן אי.די.בי למען הקהילה, שהקפיאה את פעילותה ב–2012. עם זאת, כספי התרומות אינם מגיעים מכיסו האישי של דנקנר, שכן התרומות נעשו דרך קבוצת החברות הציבוריות שלו - שבהן הציבור הוא בעל מניות מרכזי. לכן, גם התרומות שניתנו באמצעות קרן אי.די.בי למען הקהילה הגיעו מכספי ציבור.

לפי הערכות, הרשויות המקומיות בישראל מכניסות כמיליארד שקל משנה מתרומות מגופים עסקיים. לצד קבוצת אי.די.בי, הרשויות המקומיות בישראל נהנו מתרומות של חברות נוספות, כמו קבוצת עזריאלי והחברה לישראל של האחים עופר. ב–2012 הוציא משרד היועץ המשפטי לממשלה הנחייה המגבילה תרומות של תאגידים עסקיים לרשויות מקומיות, בטענה כי קיים חשש לניגוד עניינים. ברשויות המקומיות זעמו על ההחלטה ונאבקו נגדה, והיא נמצאת כיום בבדיקת משרד הפנים.

מקבוצת אי.די.בי נמסר כי "בניגוד לפרסומים בתקשורת, הרוב המכריע של תרומות קבוצת אי.די.בי לקהילה, ובמיוחד ליישובי קו העימות בצפון ובדרום, משויך לנוחי דנקנר, למשפחתו ולשותפיו".

"המדינה מעודדת את תפישת השנור"

נוחי דנקנר

כוונת ראשי הרשויות לצאת לצעדת תמיכה בדנקנר עוררה ביקורת ציבורית נרחבת, וקבוצת פעילים חברתיים הודיעו כי יפגינו נגד המהלך, ויימנעו מלהצביע לראשי הרשויות שישתתפו בצעדה בבחירות לרשויות המקומיות, שיתקיימו השנה.

בוחבוט ובוסקילה טענו כי הם יוצאים לעזרת נוחי דנקנר האדם, ולא איש העסקים. בראיון ל"קול ישראל" הגדיר בוחבוט את דנקנר "צדיק", וטען שאסור להפקיר אותו לבד. "כשרוצים לשחוט בן אדם, לזכור לו גם את הדברים הטובים. גם כשרצו להחריב את סדום, אמרו אולי יש צדיקים. פה כולם עלו עליו ואנחנו כראשי ערים לעולם לא נשכח את העשייה הנהדרת שלו", אמר.

מנגד, רבים ראו בכך צעד לא ראוי, וטענו כי אין זה מתפקידם של ראשי ערים לעמוד לצדם של אנשי עסקים במשבר, גם אם תרמו כספים. ראש העיר רעננה, נחום חופרי, אמר כי "אני לא חושב שיש לקיים צעדה לתמיכה בנוחי דנקנר. עם כל הכבוד, ויש כבוד. יש פה תהליך לגיטימי של חיפוש אחרי פתרון, ואנחנו רואים שהבנקים לקראת הסדר. אני לא חושב שראשי הערים צריכים להתערב בעניין הזה. מכיוון שמדובר בראשי ערים שאני מכבד, אני לא רוצה להביע עמדה לכאן ולכאן, אבל אני לא חותם על ההודעה שהם הוציאו. יכול להיות שהם חשים צורך להכיר תודה על העזרה שלו".

חופרי כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "שמעתי הבוקר על הצעדה שמתכננים חברי ראשי הרשויות למען נוחי דנקנר. אני מאוד מעריך את האיש, ובלי ציניות - את תרומתו לכלכלה הישראלית. אני גם תומך בהסדרים עם הבנקים. עם זאת, אני סבור שהצעדה היא צעד אחד מוזר מדי, וכאיש עשייה אני מעדיף להביע את תמיכתי בשיתופי פעולה ובתרומה לכלכלת מדינת ישראל בכלל ולטובת תושבי עירנו רעננה בפרט".

ראשי ערים נוספים, בהם ראש העיר מודיעין, חיים ביבס, וראש העיר תל אביב־יפו, רון חולדאי, כלל לא ידעו על הצעדה ולא התכוונו להגיע אליה. גם ראש העיר בת ים, שלומי לחיאני, לא ידע על היוזמה, אך דווקא הביע בה תמיכה בשיחה עם TheMarker.

לדבריו, "ראש עיר יכול לומר אמירה ציבורית. הכרת הטוב זה ערך מאוד חשוב ביהדות. אם אני בעל אג"ח וצריך לבחור בין נוחי דנקנר, שהוא קצין בצה"ל וציוני, לבין קרן עלומה שאין לי מושג מי ומה היא, אין לי ספק שלאחר השיקול הכלכלי שהוא מוביל, אני בוחר בנוחי דנקנר".

עו"ד מיקה קונר קרטן מהתנועה לאיכות השלטון אמרה כי "תפקידם של ראשי הערים הוא לדאוג לתושבים שלהם ולא להביע תמיכה באיש עסקים כזה או אחר, בייחוד כשמדובר בנוחי דנקנר, שמייצג את הריכוזיות הפוגעת בתושבים ובפנסיות שלהם", אמרה. קונר תהתה "מדוע אני לא רואה את ראשי הרשויות יוצאים לצעדת מחאה בגלל הגזירות שמוטלות על הציבור או על כך שמחירי שופרסל בפריפריה יקרים יותר מבתל אביב?".

נחום חופרי, ראש עיריית רעננה

ד"ר אסף מצקין, מומחה במדע המדינה וחוקר שחיתות פוליטית ואתיקה מהמכללה האקדמית בית ברל, מתייחס לפרשה במלים חריפות יותר. לדבריו, "אני לא מכיר ביטוי אחר להון־שלטון. זה כמו לבוא ולומר קבל עם ועדה: 'אנחנו מוקירים אדם כי הוא תורם לנו כסף'. הם מציגים אותו כחסיד אומות העולם שנותן כסף, והם נציגי ציבור שמגנים עליו. על כזה דבר לא שמעתי, ואני חוקר שחיתות".

עם זאת, מצקין מטיל אחריות גם על המדינה, על כך שאיפשרה לאנשי עסקים למלא את הוואקום שהותירה אחריה - במיוחד בעתות מצוקה. "האם אנחנו מפריטים גם את השלטון המקומי עכשיו? זו חובתה של המדינה לדאוג לרשויות מקומיות, ולא להגיע למצב שמציגים ראשי הרשויות, שלפיו ראש רשות שהצליח להשיג לעצמו תורמים כאלה אז אשרי וטוב לו, ואחר לא. המדינה מעודדת את מה שמכונה פילנתרופיה, את תפישת השנור, כאילו לא עברנו את ימי מונטיפיורי", אמר.

"ריח רע של הון־שלטון"

יו"ר מרצ, זהבה גלאון אמרה כי "מפגן התמיכה של ראשי הרשויות בדנקנר מדיף ריח רע של הון־שלטון. הרחמים שמגלים ראשי הרשויות כלפי דנקנר הם לא מוצדקים ומביכים. המפולת של דנקנר היא לא תוצאה של מזל רע שנפל מהשמיים על אדם חסר אונים, אלא של התנהלות מופקרת וחסרת אחריות, על חשבון כספי ציבור".

לדברי גלאון, "התרומות של אי.די.בי בערים השונות הן מזעריות לעומת הרווחים שדנקנר עשה על גב הציבור, והן לא יצאו מכיסו הפרטי, אלא מכספי החברות הציבוריות. גם הטענה שדנקנר תרם לצמיחה וליצירת מקומות עבודה היא מופרכת ואינה מצדיקה את העמידה התמוהה של ראשי הרשויות לצדו".

ח"כ רובי ריבלין ‏(ליכוד‏) אמר כי "אני מציע לפוליטיקאים שהם שליחי ציבור לא לערבב מין שאינו במינו. אל להם להתערב כאשר מדובר בשאלות המחייבות בדיקה".

מרכזת הקואליציה בוועדת הכספים, ח"כ גילה גמליאל ‏(ליכוד‏), אמרה כי "הפגנת התמיכה בנוחי דנקנר של יו"ר השלטון המקומי ושל כמה ראשי רשויות היא מקוממת. במקום למחות על התקציבים שאינם מגיעים לפריפריה, למעמד הביניים, לצעירים ולצעירות ולעסקים הקטנים, הם עומדים כמו קבצנים בפתח לנזיד העדשים שניתן להם כביכול מדנקנר. הם רק שכחו שזה ניתן להם מכספי הציבור הרחב".

ח"כ עדי קול ‏(יש עתיד‏) אמרה: "תמוה בעיני שדווקא בשבוע שבו פורסמה רשימת ראשי הרשויות המקומיות המואשמים בפלילים, בוחרים ראשי הרשויות לצאת במפגן. אני מצפה מנבחרי ציבור להשקיע את זמנם בהבראת הרשויות ושיפור השירותים לאזרחים, ולא בקמפיינים תקשורתיים למי שמעסיקים יועצי תקשורת בשכר".

לדברי ח"כ סתיו שפיר ‏(עבודה‏), "עצוב לראות כיצד ההזנחה והקיצוצים בהוצאות התקציב של הממשלה הובילו את ראשי הרשויות למצב כזה שבו הם נאלצים להתרפס מול 'התורם' נוחי דנקנר, שהעביר שבריר מכספי הפנסיה של הציבור שגזל אל הרשויות. לא מדובר באמא תרזה או באיזה פילנטרופ גדול, אלא בסך הכל בתעלול של יחסי ציבור. עדיף לממשלה שתשוב ותיקח אחריות על אזרחיה, כדי שלא להביא את ראשי הרשויות המקומיות לפשוט יד".

ד"ר אסף מצקין, חוקר שחיתות

הנוהל שיגביל תרומות של אנשי עסקים לרשויות עדיין לא נכנס לתוקף

עברו יותר משנתיים מאז שגובשה במשרד המשפטים טיוטת נוהל שמטרתה להגביל את התרומות לרשויות המקומיות מאנשי עסקים - והנוהל עדיין לא נכנס לתוקף. הנוהל עבר לפני כחצי שנה ממשרד המשפטים למשרד הפנים, שאמור לתרגם אותו לחוזר מנכ"ל מחייב, אך מסיבות בלתי ברורות הליך זה מתעכב.

הנוהל החדש קובע כי רשות מקומית לא תגייס תרומות מיזמי נדל"ן ומגופים אחרים שניגשו למכרז שפירסמה, ניהלו עמה משא ומתן או קשורות בהליך משפטי הנוגע לה. עם זאת, בטיוטה שנחשפה ב"הארץ" חלו שינויים רבים לפני העברת הנוהל למשרד הפנים, בין השאר בעקבות לחצים של מרכז השלטון המקומי, שהתנגד לו ואף איים לפתוח בשביתה.

כך, בטיוטת הנוהל נקבע כי לא תתקבל תרומה מאדם שהגיש בקשה כלשהי לרשות, אלא רק כעבור 18 חודשים ממועד קבלת ההחלטה בעניינו. סעיף זה שונה בנוהל הסופי לשיקול דעת פרטני לגופה של תרומה. על פי הנוהל, כל תרומה שתתקבל תיבחן על ידי ועדת תרומות בעירייה, וכל תורם פוטנציאלי יתבקש למלא שאלון שאותו ייבחן היועץ המשפטי ברשות המקומית. זאת, "כדי למנוע אפשרות של פגיעה בטוהר המידות", כפי שנכתב בטיוטת הנוהל.

הבדל נוסף בין הגרסאות מתייחס לגובה התרומה שתהיה פטורה מביורוקרטיה. על פי טיוטת הנוהל, תרומות בסכומים נמוכים מ–5,000 שקל לא תהיינה מחויבות בהליך של בחינה בוועדת תרומות. סכום זה גדל ל–20 אלף שקל בנוהל הסופי.

הנוהל גובש בעקבות פרשת הולילנד, שבה חשוד ראש העיר ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי, בקבלת שוחד באמצעות תרומות שהגיעו לגוף שעמד בראשו, יד שרה. חברות עסקיות, בהן בז"ן, חששו להמשיך לתרום בעקבות הגשת כתב האישום.

מאז פרסום טיוטת הנוהל, חברות כמו אי.די.בי והחברה לישראל, הודיעו כי יפסיקו לתרום בשל חוסר הבהירות. ראשי רשויות האשימו את משרד המשפטים ואת העומד מאחורי גיבוש הנוהל, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דאז, מייק בלאס, בפגיעה בהכנסותיהן.

גורמים משפטיים העריכו אתמול כי משרד הפנים אינו ממהר לאמץ את הנוהל בשל החשש לפגיעה ברשויות. במשרד המשפטים הדגישו כי הנוהל נועד ליצור שקיפות, שכאשר מתקבלת תרומה מגוף מסוים, יעמדו על הכף גם הליכי הרגולציה שעומדים כנגד אותו גוף, שלעתים הציבור אינו מודע אליהם.

אחד הפונים למשרד המשפטים כדי להסביר את חשיבות התרומות לרשויות היה ראש העיר חיפה, יונה יהב, שקיבל תרומה של עשרות מיליוני שקלים ממשפחת עופר כדי לבנות את איצטדיון הספורט על שם סמי עופר בכניסה הדרומית לעיר. משפחת עופר היא גם בעלת השליטה בבתי הזיקוק בעיר, שתוכנית להרחבת שטח המפעלים בהם עומדת לפתחה של העירייה.

במשרד הפנים סירבו להגיב מדוע הנוהל מתעכב והאם מופעלים עליהם לחצים שלא לאשרו. בתגובה רשמית נמסר מהמשרד כי "הנוהל טרם אושר והוא נמצא עדיין בדיונים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש