פרסום ראשון |

הביטוח הלאומי נגד הגזירות: "משפחה ממוצעת תאבד מאות שקלים מדי חודש"

"ניתוח של שלושת הצעדים המרכזיים - קיצוץ בקצבת הילדים, העלאת מס ההכנסה והמע"מ ב-1% כל אחד - יביאו לפגיעה בממדי העוני ובפרט בחומרת העוני, דהיינו במשפחות החלשות ביותר", נכתב במסמך רשמי של המוסד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הביטוח הלאומי תוקף בחריפות את התוכנית הכלכלית של הממשלה וטוען כי היא תעמיק את אי השוויון והעוני בישראל: במסמך רשמי שהגיע לידי TheMarker ומציג את עמדת המוסד לביטוח לאומי לגבי חוק ההסדרים, נקבע כי תוכנית הקיצוצים שהציג שר האוצר, יאיר לפיד, ואושרה בממשלה, תפגע פגיעה מתמשכת בציבור - בעיקר במעמד הנמוך ומעמד הביניים - ותגדיל באופן חד את שיעורי העוני, בעיקר בקרב ילדים, ואת אי השוויון בחברה.

המסמך הוגש לחברי מועצת הביטוח הלאומי והופץ היום למשרדי ממשלה שונים על רקע הדיונים בחוק ההסדרים. "הסימולציות שנעשו במינהל המחקר של הביטוח הלאומי מראות כי משפחה ממוצעת בגיל העבודה תאבד במצטבר מאות שקלים מדי חודש, בין אם מדובר במשפחה עובדת ובין אם לא", קובע הדו"ח.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

ועדת הכספים אישרה: הפירמידות יירדו ל-2 שכבות בלבד

כך תשנו את ממשק האנדרואיד

הביטוח הלאומי: "שיעור הילדים העניים יגדל ב-6%"

עוד לפני יישום התוכנית הכלכלית ישראל מוגדרת כמדינה בה מספר העניים הוא הגבוה ביותר בקרב המדינות המפותחות, כמדינה בה שיעור הילדים העניים הוא הגבוה ביותר במערב, וכמובילה בפערים החברתיים. לאחרונה פירסם הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) דו"ח לפיו שיעור העוני בישראל הוא הגבוה ביותר בין 34 הכלכלות המפותחות. הצעדים המתוכננים במגרת התקציב, קובע המוסד לביטוח לאומי, רק יחריפו מצב זה.

"בתוכנית הכלכלית שאושרה בממשלה יש מספר הצעות, שצפויות לפגוע במשפחות עם ילדים, ובאופן מיוחד במשפחות ברוכות ילדים, ששיעורי העוני בקרבם כידוע גבוהים", נכתב במסמך. "הפגיעות אינן מוגבלות בזמן, דהיינו פגיעתן פרמננטית וזאת למרות שלפחות חלק ניכר של החריגה בתקציב עשויה להתגלות כפגיעה זמנית". המוסד דורש כי אם אכן יאושר הקיצוץ בקצבאות, הדבר ייעשה באופן זמני כהוראת שעה קצובה.

דירוג מדינות, לפי רמת קצבאות הילדים

לפי הביטוח הלאומי, בעקבות יישום הקיצוצים, מספר העניים יגדל בכ-4.8%, לכ-29.6%, מספר המשפחות העניות יגדל מ-19.5% ב-4.4% לכ-23.9%ף מספר הילדים העניים יגדל בכ-5.2% מ-35.6% מהילדים כיום לכ-40.8%, ואי השוויון בחברה יתרחב.

לפי הניתוח, הקיצוצים יפגעו פי חמישה בציבור העני ביותר, מאשר בעשירון העליון, שהכנסתם הפנויה כמעט ולא תיפגע מהקיצוצים. הפגיעה בהכנסות גדלה יותר ככל שיורדים בעשירונים. הכנסת המעמד הבינוני תפגע גם כן בשיעור של 1.5%-2.5%.

לפי הביטוח הלאומי, קיצוץ בקצבאות ילדים לקצבה אחידה של 140 שקל לילד, העלאת מס ההכנסה והמע"מ "יביאו לפגיעה בממדי העוני ובפרט בחומרת העוני, דהיינו במשפחות החלשות ביותר. גם העשירונים האחרים יפגעו - הפגיעה הקטנה ביותר תהיה בהכנסה נטו בעשירון העליון - ירידה של 1.4%. הפגיעה גדלה ככל שיורדים בעשירונים. הפגיעה הגדולה ביותר היא בעשירון התחתון - של 6.5%. בקרב הנפגעים מצעדים אלו כ-45 אלף עניים.

השפעה מצטברת על ההכנסה הפנויה

לפי הבדיקה, הקיצוץ המתוכנן בקצבאות ילדים, שצפוי לחסוך כ-2.7 מיליארד שקל בתקציב המדינה "מהווה צעד מנוגד לצורך של הפחתת ממדי העוני ואי השוויון בקרב ילדים". רק מהקיצוץ בקצבאות ילדים, שהוא לפי הביטוח הגורם המשמעותי ביותר שיביא לזינוק בממדי העוני, מספר הילדים העניים יזנק בכ-4% מ-35.6% מהילדים כיום. זאת, עוד לפני חישוב שאר הסעיפים בותוכנית כמו העלאת המ"עמ ומס ההכנסה. המשמעות היא תוספת של כ-35 אלף ילדים למעגל העוני.

עוד עולה מבדיקת הביטוח הלאומי כי בעקבות הקיצוצים שיעור המשפחות העניות יגדל מ-19.9% משפחות עניות כיום ל-20.4% (גידול של 2.2%). עומק העוני - שהוא הפער הממוצע בין ההכנסות של משקי הבית העניים לקו העוני - יגדל ב-5%, וחומרת העוני - נגזרת של המשפחות העניות ביותר - תגדל בכ-11%.

הקיצוץ הזה ישפיע בעיקר על העשירון התחתון, אך לפי הביטוח הלאומי הוא יפגע גם בשכבת מעמד הביניים הנמוכה (עשירונים 5-3), שהכנתסם תרד בין 0.8%-1.5% כתוצאה מהקיצוץ בקצבאות ילדים בלבד. הקיצוץ בקצבאות ילדים צפוי להגדיל גם את אי השוויון בחברה ב-1.3%. כיום ישראל נחשבת לאחת המדינות המובילות באי השוויון מבין המדינות המערביות.

כיום קצבת הילדים בישראל נמוכה במיוחד בהשוואה לרמת הקצבאות במדינות המערב. לאחר הקיצוץ, ישראל תהפוך לרביעית מבחינת המדינות שרמת קצבאות הילדים בהן נמוכה במיוחד, אחרי צ'כיה, סלובקיה ופולין. קצבאות ילדים גבוהות במיוחד ניתנות בלוקסמבורג, אירלד, בלגיה וגרמניה.

הביטוח הלאומי מציע בנוסף להגדיל את מנגנון מענק מס הכנסה שלילי על ידי העלאת גובה המענק והגדלת שיעור העובדים שיוכלו למצות אותו, או באמצעות פיצוי אחר למשפחות. במקרה כזה, הפגיעה במשפחות העניות תצומצם אך עדיין תפגע משמעותית בחלקן.

ערן וינטרוב, מנכ"ל ארגון לתת: "מעבר להצטרפות של משפחות וילדים נוספים לעוני, הגזירות ובראשן קיצוץ הקצבאות יביאו להחמרה והעמקה של העוני ולהתגברות החסמים ליציאה ממנו. בקרוב יהיו לנו יותר עניים מקרב העניים העובדים וסיכויי ההיחלצות שלהם עקב אובדן הכנסה, גובה שכר המינימום, העלאת המע"מ והעלייה ביוקר המחיה יהיו אפסיים.

"אנו מקווים שבמסגרת תהליכי אישור התקציב תמצא הממשלה פתרונות לכיסוי הגרעון בתקציב המדינה שלא יטילו משקולת נוספת על השכבות המוחלשות וכי ההתחייבות להקצות 200 מיליון שקל לאי ביטחון תזונתי תיכנס לבסיס התקציב ותיושם באופן מיידי".

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' אמרה בתגובה: "הולכת ומתבהרת תמונה של ממשלה שכל מהלכיה הם רשעות ואטימות אינסופית לקשייהם של אנשים רגילים ולסבלם של החלשים ביותר. נוכח תקציב הגזירות מתחדדת השאלה הנוקבת, האם נתניהו ושר האוצר שלו התפנו לרגע לבדיקה יסודית של השפעות המדיניות הכלכלית שלהם והשלכותיה המרות והקשות על גורלה של החברה הישראלית. האם בחנו אלטרנטיבות כלכליות והוגנות יותר לגביית המס, שלא נשענות כולן על החלשים ועל מעמד הביניים?

"נתוני ביטוח לאומי מעניקים הצצה לגיהינום החברתי שצפוי לנו בעקבות גזירות לפיד וקובעים חד משמעית שהעניים לא יוכלו להתמודד עם המכות שמנחיתה עליהם הממשלה. הדו"ח צורם במיוחד נוכח היעדרם המוחלט של צעדים כלשהם המטילים ולו בדל של השתתפות בנטל על המאיון העליון של החברות והיחידים. על שר האוצר, שהבטיח מפורשות כי לא יישלח ידו אל כיסיו של האדם העובד להימנע מהצעדים השגויים שהוא מתכנן, להודיע בדחיפות כי לא יביא לכנסת את הצו להעלאת המע"מ שחתם עליו, אחרי שהתברר שהעלאה זו היא אחד הגורמים המרכזיים לעליה הצפויה בשיעורי העוני".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו