אפקט לפיד: הנפגעים העיקריים מגזירות האוצר - העניים ביותר

לפי חישוב של מינהל הכנסות המדינה, העשירון התחתון יאבד 8.4% מההכנסה, העשירון העליון - 1.6% ■ ההפסד הישיר הממוצע למשק בית בעקבות הגזירות העיקריות בתקציב המדינה הוא 333 שקל בחודש ■ וגם: למה טעה יאיר לפיד בחישוב הגזירות על ריקי כהן

מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק

מהו היקף הפגיעה האמיתי של הגזירות החדשות במשקי הבית בישראל? נתונים של מינהל הכנסות המדינה במשרד האוצר מגלים כי ככל שעולים במעלה העשירונים, החל מהעשירון השלישי, משקי בית מפסידים יותר כסף. ואולם כאשר בוחנים את השפעת הגזירות כשיעור מסך ההכנסה, מתגלה שהפגיעה דווקא פוחתת ככל שהעשירון גבוה יותר. כך, העשירון העליון מפסיד הכי הרבה כסף - אך כשיעור מסך ההכנסה הוא מפסיד הכי מעט.

הטבלה של מינהל הכנסות המדינה באוצר בוחנת את היקף הפגיעה של הגזירות המרכזיות בתקציב החדש: העלאת מס הכנסה ומע"מ והקיצוץ בקצבאות הילדים. הטבלה מתייחסת לפגיעה הממוצעת בכל עשירון, על בסיס סקר הוצאות המשפחה של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

כתבות נוספות ב-TheMarker

לפיד מבטיח: "נבנה 150 אלף דירות להשכרה"

15 הבטחות ואי דיוקים בפוסט של לפיד - ואיך זה משפיע על החיים שלכם

ההפסד החודשי הישיר למשפחה בעקבות הגזירות בתקציב יהיה 333 שקל. ההפסד למשפחה מהעשירון התחתון, שהכנסתה החודשית הממוצעת 3,300 שקל ברוטו, יהיה 277 שקל או 8.4% מההכנסה. לעומת זאת, ההפסד למשפחה מהעשירון העליון, עם הכנסה חודשית ממוצעת של 41,989 שקל ברוטו, יהיה 670 שקל, או 1.6% מההכנסה בלבד.

הנפגעים העיקריים: העניים ביותר

כך למשל, הטבלה מתייחסת למספר הילדים הממוצע בגיל קבלת קצבאות ילדים ‏(עד גיל 18‏) בכל עשירון, ולממוצע הוצאות משק בית לתצרוכת בכל עשירון, לפי נתוני הלמ"ס ‏(על בסיס נתון זה חושבה השפעת העלאת המע"מ ב–1%‏).

הטבלה מתייחסת לארבע גזירות: העלאת מס ההכנסה לכל האוכלוסייה ב–1.5%; קיצוץ בקצבאות הילדים ל–140 שקל לילד; העלאת המע"מ מ–17% ל–18%; והעלאת המס על הסיגריות. היא אינה מתייחסת לשינוי בהטבת המס על החיסכון לפנסיה, להעלאת מחירי החשמל ולהעלאות מחירים נוספות. היא גם לא כוללת את הפגיעה בשל הקיצוצים הצפויים בתקציבי החינוך, הבריאות ועוד. ההערכה היא כי מהקיצוץ בתקציב ייפגעו בעיקר העשירונים הנמוכים באוכלוסייה.

לפי הטבלה, משפחה ממוצעת מהעשירון התחתון תפסיד בעקבות הגזירות יותר כסף מהמשפחות הממוצעות בארבעת העשירונים שמעליה - בדומה למשפחה מהעשירון השישי. הסיבה לכך היא שמספר הילדים הממוצע בעשירון התחתון גדול יותר ממספר הילדים במשק בית מעשירון גבוה יותר.

משפחה ממוצעת בעשירון התחתון זכאית כיום לקצבאות ילדים בסך 530 שקל בחודש. בעשירון העליון, שבו מספר הילדים עד גיל 18 הוא הקטן ביותר, ממוצע קצבאות הילדים הוא 101 שקל. משפחה מהעשירון התחתון תאבד כתוצאה מהקיצוץ בקצבאות הילדים 197 שקל בחודש, בעוד שמשפחה מהעשירון העליון תאבד 35 שקל בחודש בלבד.

למה לפיד טעה בחישוב הגזירות על ריקי כהן?

אשה מחפשת בפח אשפה בשוק הכרמל בתל אביבצילום: אלון רון

שר האוצר, יאיר לפיד, טען כי משפחתה של ריקי כהן תפסיד 385 שקל בחודש, בעוד שלפי חישוב שערך TheMarker, היא תפסיד 601 שקל בחודש. הסיבה העיקרית לפער הגדול היא שלפיד נצמד לנתוני העשירונים של אגף הכנסות המדינה.

לפי נתוני האוצר, משפחת כהן בעשירון השמיני, ולכן קיבלה עד כה קצבאות ילדים של 179 שקל בחודש, והיא תקבל מעתה 116 שקל - הפסד של 63 שקל בחודש. למעשה, במשפחת כהן, כפי שתיאר אותה לפיד, יש שלושה ילדים. אם כך, היא קיבלה עד היום קצבאות ילדים בגובה 701 שקל. כשיקוצצו קצבאות הילדים, היא תקבל רק 420 שקל - הפסד של 281 שקל בחודש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה