רייכמן: "לא לקחנו שקל מהמדינה כי לא רצינו שפקיד בירושלים יכתיב לנו מדיניות"

פרופ' אוריאל רייכמן, מייסד המרכז הבינתחומי בהרצליה: "המל"ג מאשרת היום תוכניות לימודים שהיו נכונות ללפני 10-5 שנים ויוצרת שמרנות. האקדמיה צריכה לחשוב היום אחרת"

"הדור הבא צפוי לחיות בעולם בו אי השוויון הולך וגדל " אמר פרופ' אוריאל רייכמן, מייסד המרכז הבינתחומי בפתיחת כנס לידרשיפ אג'נדה הבוקר (ב').

"הטכנולוגיה המואצת יוצרת כבר היום מצב בו אלה שיהיו מחוברים לשינויים המהירים יהיו בעלי הכח, ההשפעה, וההצלחה החברתית - כלכלית, לעומת מספרם ההולך וגדל של אנשי השוליים", אמר רייכמן.

לכתבות נוספות ב-TheMarker

רוצים להוציא ספר? דלגו ישר לאינטרנט

אוריאל רייכמן

הפתרון לרעב העולמי: אכילת חרקים

הוא הוסיף כי "כבר היום ניצבות דילמות גדולות הן ברמת המדינה, והן ברמת החינוך האקדמי. מבחינה חברתית פנים ישראלית מתקיימת היום, מטפורית, תפיסת העולם של ירושלים מול תל אביב: האם נדחוף יותר לתפיסה המסורתית שתאפשר לאנשים לשמור על מצבם הנכחי ולא להיכנס לשוק העבודה, או נעשה את ההיפך ונכשיר אנשים".

רייכמן אמר כי האקדמיה היא כלי מרכזי בהכשרת אנשים וכבר שני עשורים יש לו ויכוח עם הקולגות. "אנחנו בחרנו בדרך הקשה. לפני 19 שנה הקמנו את המרכז הבינתחומי ומאז ועד היום לא ביקשנו ולא קיבלנו אגורה שחוקה ממדינת ישראל, לא מהות"ת ולא מהמל"ג, לא מהממשלה ולא מרשות מקומית. עשינו הכל במו ידינו, יחד עם התעשיה ואנשים פרטיים שעזרו לנו לרוץ קדימה, כי אנחנו לא רוצים שאיזה פקידים בירושלים יכתיבו לנו מדיניות.

המרכז הבינתחומי שמלמד היום יותר מ-6,000 סטודנטים אכן לא קיבל אגורה ממדינת ישראל, אך נסמך על שלל טייקונים: משפחת אריסון, משפחת לאודר, משפחת עופר, והבניין הנוסף שיקום כבר בשנה הבאה יהיה בית הספר ליזמות על שם שלדון אדלסון, היזם שהרוויח את כספו מהימורים, ויש מי שיגיד, אחד האחראיים הראשים להרס העיתונות העצמאית בישראל.

לדברי רייכמן, "יזמות היא היום האלמנט המרכזי. אנחנו לא מוכרים מידע אלא חשיבה מקורית, מכשירים את האנשים למעמד הפסיכולוגי שיאפשר להם לרוץ קדימה". האם זה קורה מספיק בישראל? כנראה שלא.

"המל"ג מאשרת היום תוכניות לימודים שהיו נכונות ללפני 10-5 שנים ויוצרת שמרנות" הוא אומר "האקדמיה צריכה לחשוב היום אחרת. אקדמיית העתיד צריכה למשל להשתחרר מהמגבלה של חינוך לתארים אקדמיים, לתת תאר ראשון שני ושלישי כמובן, אבל גם לאפשר לקבוצה מעולה של אנשים שלא צריכים תארים אקדמיים נולדג' יוניברסיטי, אוניברסיטה של ידע, שתהיה גם בינלאומית.

"ברור לגמרי שאי אפשר לתת היום חינוך שאינו בינתחומי, לא יכול להיות איש מקצוע שלא מסוגל לדבר עם בעלי מקצוע אחרים. האופק הבינלאומי חיוני - אנחנו רוצים אנשים שיחיו בארץ, אבל יעשו עסקים בעולם. גם סוג המנהיגות השתנה - המורכבות הגדולה של שוק העבודה דורשת עבודת צוות ויכולת לעבוד בשיתוף פעולה, בזה יש לנשים יתרון גדול. אנחנו שואלים את עצמנו לא מעט שאלות קשות היום: איך עושים לימוד מרחוק, אילו טכנולוגיות חדשות יכנסו לאולם ההרצאות , איזה קוריקולום נדרש בעידן העתיד, איך ליצור מחקר בינלאומי. האתגר הגדול של האוניברסיטאות בטווח הקרוב הוא לבדוק מה משמעות הקמפוס האקדמי: האם הוא מת (בגלל הלימוד מרחוק) או שיוצקים משמעויות וצורת חיים אחרת לגמרי כדי להגיע לתוצאות חדשות".

לסיום הצהיר רייכמן כי המרכז הבינתחומי ימשיך ויחזק את הרוח שמשרתת ומחבקת את הסטודנטים ועובדת איתם ביחד כדי לעודד חשיבה עצמאית ויזמות. "אנחנו נשארים נאמנים לאחריות ולעצמאות שציינו אותנו מתחילת הדרך, ומחנכים את הסטודנטים לא להיכנע לשלטון או בירוקרטיה, ולא לפחד מבעיות. באותה שעה.חשוב לזכור שככל שאתה מצליח יותר יש לך אחריות יותר גדולה למי שלא יכול לעזור לעצמו".

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, מסר בתגובה: "המרכז הבינתחומי הוא תופעה נקודתית שהיא חלק מבעיה נרחבת. המרכז לא לקח אגורה ממדינת ישראל כיוון שקיבל מיליונים ממדינת הצללים שהקימו כאן בעלי ההון. אין ספק שמדובר במוסד מרשים שפרופ' אוריאל רייכמן עשה עבודה יוצאת מן הכלל בפיתוחו, אך אין להציגו כמוסד חופשי ומאושר.

"בתחומים רבים מדובר במוסד צר אופקים אפילו יותר ממוסדות אחרים כיוון שהוא נתמך על ידי בעלי הון שלהם תפיסת עולם מוצקה ואינטרסים. כל גוף הנתמך כספית על ידי בעלי הון יודע היטב על מה אני מדבר. אני גם חולק על קביעתו של פרופ' אוריאל רייכמן בנוגע לדור הבא שלנו. הדור הבא יחיה בעולם בו פערי המעמדות ילכו ויצטמצמו במהירות, להערכתי ולצערי יהיה זה כנראה תוך מהמורות פוליטיות קשות".

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"