תקציב נוסח שטייניץ

אין שום הבדל בין תפישת העולם הכלכלית־חברתית של לפיד לזו של קודמיו בתפקיד

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, יאיר לפיד, העבירו ביום שלישי לפנות בוקר, ברוב קולות מרשים - 21 שרים בעד ורק אחד נגד - את תקציב הגזירות הקשה של הממשלה ל-2013-2014.

שר האוצר הבטיח, לפני ואחרי אישור התקציב, כי מ-2015 יהיה טוב. גם בנק ישראל וגם האוצר מטילים ספק גדול בהבטחה, בין השאר מאחר שאין בתקציב החדש שום בשורה - לא בתחום הצמיחה, לא בתחום התעסוקה, לא בתחום התשתיות, החינוך, הבריאות, וגם לא בתחומי הרפורמות והשינויים המבניים מחוללי הצמיחה.

התקציב החדש הוא תקציב מדכא, למשק ולאזרחים. תקציב המדינה ל-2013-2014 הוא התקציב של שר האוצר הקודם, יובל שטייניץ, או באופן מדויק יותר - של אגף התקציבים באוצר. ראש הממשלה ה- של ישראל, נתניהו, סבר בסתיו 2012 כי לא יוכל להעביר את תקציב הגזירות בהרכב הכנסת הקודם. ראש הממשלה ה-33 של ישראל, נתניהו, בטוח כי יצליח להעביר את אותו תקציב גזירות בכנסת הנוכחית.

מבחינת הכלכלה הישראלית, הדחייה ביישום התקציב בשבעה חודשים, מינואר לאוגוסט, היתה הרסנית, וגרמה למשק נזק גדול ומיותר של מיליארדי שקלים, אולי יותר. התקציב החדש מבוסס על הבטחות סרק שעוד לפני שנחתמו ברור היה לראש הממשלה ולאוצר כי לא יבוצעו: לא יהיה קיצוץ בתקציב הביטחון - הוא רק יגדל; המלחמה בהון השחור ובתכנוני המס לא תניב שקל אחד לקופת המדינה - ההון השחור ותכנוני המס רק יתגברו; המסים מהרווחים הכלואים לא יגיעו ל-3 מיליארד שקל; ועקרות בית, ככל הנראה, לא ישלמו בסופו של דבר מס בריאות וביטוח לאומי.

יאיר לפיד

כמו כל התקציבים הקודמים, גם התקציב החדש מיטיב עם העשירים, כי אין שום הבדל בין תפישת העולם הכלכלית־חברתית של לפיד לזו של קודמיו בתפקיד. הם באו מאותו בית ומאותה אסכולה. לא בוצעה שום רפורמה במיסוי על החברות החזקות במשק ‏(טבע, אינטל, צ'ק פוינט ועוד‏), להוציא שורה של הבטחות סרק של שר האוצר, ולא הוטל מס ירושה, הנהוג במדינות המפותחות, או מסים מניבים אחרים על המאיונים העליונים באוכלוסייה ‏(מה עם חברות הארנק?‏), שהיו יכולים להניב הכנסה של לפחות 3 מיליארד שקל בשנה למדינה.

התקציב החדש רוקן מתוכן כמעט לחלוטין את המלצות ועדת טרכטנברג שהממשלה הקודמת אישרה, בעקבות המחאה החברתית של קיץ 2011, והיה אמור לסייע מעט לשכבות הביניים והשכבות החלשות. ההטבה היחידה שנותרה בהמלצות היא חינוך חינם לילדים בני 3-4. כל כוונות והבטחות האוצר לבטל פטורים כמו הפטור ממע"מ על ירקות ופירות והפטור ממע"מ לאילת, והפטור ממס לקרנות ההשתלמות, נותרו חתומים במגירות האוצר.

ההתנהלות באוצר בשלושת השבועות האחרונים היתה, בלשון המעטה, בעייתית. בכירים במשרד מודרו מחלק מההחלטות החשובות של השר ושמעו עליהן רק בתקשורת. בלי שותפות אמת, אין מחויבות אמת. את התוצאה נראה בוודאי בשבועות הקרובים.

לראשונה מזה עשרות שנים האוצר לא ערך מסיבת עיתונאים עם הנחת תקציב המדינה החדש על שולחן השרים, כדי להציג את עמדותיו ואת עקרונותיו בפני הציבור. שר האוצר ומנכ"לית האוצר, יעל אנדורן, כנראה לא אוהבים להשיב לשאלות עיתונאים. לראשונה לא היה דיווח על עמדות השרים בישיבת הממשלה, גם לא על דברי שר האוצר, ולראשונה האוצר לא ערך מסיבת עיתונאים לאחר אישור התקציב, כדי להסביר מה אושר ומה לא מההצעה המקורית של התקציב וחוק ההסדרים. שקיפות נוסח לפיד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה