"דרעי שיקר ועשה עלינו סיבוב - לא נשתף אתו פעולה יותר"

בעמוד הפייסבוק שלו הסביר שר האוצר כי לא היתה ברירה אלא לבטל את הקיצוץ לאל המעיין ■ "זה תקציב קשה, הכולל העלאת מיסים ואת הקיצוץ הגדול ביותר בתולדות המדינה, אבל תוך שנה וחצי הוא ישפר משמעותי. את מצבו של מעמד הביניים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בעקבות הפרסום אתמול (ב') כי שר החינוך שי פירון סיכם עם יו"ר ש"ס אריה דרעי על דחיית ישום הפחתת התקציב של רשתות מעין החינוך התורני של ש"ס והחינוך העצמאי של יהדות התורה לפחות לכמה חודשים, כתב הבוקר שר האוצר יאיר לפיד בעמוד הפייסבוק שלו כי דרעי ניצל את ההזדמנות והציג זאת כאילו פירון ולפיד נכנעו לדתיים, בעוד שלמעשה היתה בעיה בביטול התקנה שהעניקה תקצוב מלא לאל המעיין.

יצוין כי ההודעה לתקשורת הועברה ב-22:50 בלילה על ידי אנשיו של לפיד עצמם, ולא על ידי דרעי, ושם היה מקור הטעות לדברי לפיד. בהודעה הקצרה מאוד שהועברה לא נכתב שההקפאת התקציב של רשתות החינוך ש"ס ויהדות התורה תחול רק לחצי שנה כפי שטוען היום לפיד, אלא שהיא תבחן מחדש "לאחר שמשרד החינוך יקים במהלך שנת הלימודים הקרובה מערכת חינוך ממלכתית חרדית".

לפיד. "אוהב שירה מהטובים שיש"צילום: מיכל פתאל

לכתבות נוספות באתר:

זוכרים אותנו? נחשו מה אנחנו חושבים היום על נתניהו

תלונה: משפילים את בעלי בנתב"ג

זו לשון ההודעה: "בשיחה שהתקיימה בין שר החינוך, שי פירון, לבין יו"ר ש"ס, אריה דרעי, סוכם על דחיית יישום הפחתת התקציב של רשתות מעין החינוך התורני והחינוך העצמאי.

ההחלטה תדון מחדש לאחר שמשרד החינוך יקים במהלך שנת הלימודים הקרובה מערכת חינוך ממלכתית חרדית. החלטה זו מצטרפת לשורה של החלטות היסטורית וביניהם חיוב לימודי ליבה לתלמידים, ביטול חוק נהרי ועוד. שר החינוך הוסמך להגיש חוק ליבה מקיף תוך שישה חודשים. ההסכם עם יו"ר ש"ס אינו פוגע בתוכנית להפעלת לימודי ליבה בכלל מערכת החינוך".

וכך כתב לפיד בפייסבוק: "באחת בלילה יצאתי לרגע מחדר הממשלה, הצצתי בטלפון שלי וגיליתי שהבעיה החדשה איתי היא שאני רך מדי כלפי החרדים. זה התחיל שעתיים קודם. שר החינוך, שי פירון, ניגש אלי ואמר שיש בעיה בביטול של תקנה 3-9-א', שהעניקה תקצוב מלא לאל המעיין, רשת החינוך של ש"ס. שאלתי מה הבעיה, ושי הסביר שעד שלא נקים באופן רשמי רשת חינוך ממלכתית-חרדית, אנחנו בעצם מבטלים להם את התקציב בלי להציע שום אלטרנטיבה. קיימנו דיון קצר, ובסוף סיכמנו שנדחה בחצי שנה את ביטול התקנה עד להקמת הרשת החדשה.

"לפני שחזרתי לחדר אמרתי לשי, 'אתה יודע מה, אם כבר דוחים, צלצל לדרעי ותספר לו. אין סיבה שהוא ישמע על זה ממישהו אחר'. שכחתי עם מי יש לי עסק. בשעתיים שחלפו עד תום הישיבה הבאה, דרעי עשה עלינו סיבוב מסביב לעולם ומכר לתקשורת שנכנענו לו והחלטנו לבטל את הקיצוץ לאל המעיין. האמת, אני לא מבין אותו. לא רק שזה שקר גלוי, הוא גם מנע את האפשרות שננסה אי פעם לשתף איתו פעולה בנושאים החשובים לציבור שלו.

"אז נכון שספגנו נזק תקשורתי (בוחרי יש עתיד התרגזו מאוד, מבחינתם בצדק), אבל הרי אי אפשר יהיה להסתיר את האמת ברגע ש-3-9-א' תבוטל – ואל תטעו, היא תבוטל כמובן והתקציב של אל המעיין יירד - אז מה יצא לו מזה חוץ מההזדמנות להביך אותנו?

"הסיפור הזה אולי תפס יותר כותרות, אבל הוא אופייני לליל-התקציב. ככה זה עובד. חדר הממשלה הוא המוקד, אבל החלקים המעניינים קורים בחדרים הקטנים שמסביב ובמרפסת הירושלמית הקרירה של משרד ראש הממשלה (הידועה גם כפינת העישון של מאיר כהן ויענקל'ה פרי).

"כל כמה דקות ניגש אליך מישהו, שר, עוזר, מנכ"ל, מחזיק דף, מנופף בו לעברך. אתם תופסים פינה, מתווכחים, עוד מישהו מגיע, הויכוח מתעצם, מישהו מציע פשרה, תיקון לחוק, ביטול תקנה, שינוי מיבני, הצעה לרפורמה. לפעמים הטונים עולים, לפעמים זה ענייני, אבל החלק היפה הוא שכולם מחוייבים. הם יודעים שהלילה הזה יקבע איך המדינה תיראה בשנה וחצי הקרובות".

לפיד ציין בעמוד הפייסבוק כי "הדרמה הגדולה היתה דווקא אתמול בצהריים, בדיון על תקציב הביטחון.כבר לפני חודש וחצי, כשהחל דיון התקציב, בוגי יעלון ואני קבענו שהפעם הוא יתנהל אחרת. בלי השמצות, בלי הדלפות, בלי לנסות להשפיע על התהליך בעזרת שמועות. בדיון פנימי שערכנו על כך באוצר אמרתי לאנשי אגף התקציבים: "סביב מדינת ישראל יש מספיק צבאות אויב, צה"ל אינו אחד מהם."

"אני חושב שבוגי ואני עמדנו בסיכום בינינו, אבל בסוף הגיע הרגע שאין מנוס ממנו, שבו הרמנו יד והצבענו על הקיצוץ. זה סוג הרגעים שאתה שומע עליהם, אבל אינך יודע איך תרגיש עד שהוא לא קורה. אתה יושב מול אנשים שאתה מעריך ואפילו אוהב, שהקדישו את חייהם לבטחון ישראל, ששומרים על חייך ועל חיי ילדיך, וצריך להצביע על קיצוץ בתקציבם.

"זה קל לעמוד בחוץ ולהגיד 'חייבים לקצץ בבטחון!' אבל זו אחריות כבדה לעשות זאת באופן מעשי. מאז שנבחרתי לכנסת זה היה הרגע הקשה ביותר שלי".

בהמשך הפליג שר האוצר בתיאורי הליך אישור התקציב המתיש: "אחר כך היה הלילה. הוא נמשך עד 5 בבוקר, כל חמש דקות נדמה היה שהכל קורס, כל רבע שעה מישהו מודיע לך שהוא כנראה יצביע נגד, כל שעה עגולה לפחות חמישה אנשים מחפשים בו זמנית את גלעד ארדן. בסופו של דבר מצאנו אותו והצבענו. 21 שרים בעד, שר אחד (עמיר פרץ) נגד.

"זה תקציב קשה, הכולל העלאת מיסים ואת הקיצוץ הגדול ביותר בתולדות המדינה, אבל הוא גם תקציב של תקווה שבתוך שנה וחצי ישפר באופן משמעותי את מצבו של מעמד הביניים הישראלי. הוא מכיל את מהפיכת לימודי הליב"ה לחרדים, וסדרה של פעולות שנועדו להבטיח שהם ייצאו לעבודה; הוא יבטיח ירידה ביוקר המחיה; הוא יאפשר לנו להוביל מאבק בריכוזיות ולהגביר את התחרותיות; הוא מכריז מלחמה על ההון השחור כמו שלא נלחמו בו מעולם; הוא נסב – כמעט כולו – סביב האדם העובד. הוא הצעד הראשון במסע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו