האוצר: חברות קדישא ישלמו הארנונה; חברות קדישא: בדיחה חסרת טעם - הציבור ישלם

משרד האוצר: נבטל את הפטור מארנונה לחברות הקדישא שיזם ח"כ משה גפני ביולי 2010 ■ בתגובה, פורום חברות הקדישא טוען: הקברים שייכים למשפחות המתים - הם ישלמו ארנונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משרד האוצר הכחיש את הפרסום כי במסגרת תקציב 2013-2014 בכוונתו לגבות מהציבור ארנונה עבור חלקות קבר והבהיר כי בכוונתו לבטל את הפטור מארנונה לחברות קדישא ברחבי הארץ.

"אין אמת בפרסום לפיו תידרש ארנונה בגין חלקת קבר", נמסר ממשרד האוצר. "לאורך שנים רבות נדרשו חברות הקדישא לשלם ארנונה בגין שטחי בתי קברות, הנחשבים חוקית כשטח בשימוש מועצה דתית, כפי שמשלם כל גוף, החייב בארנונה, לרבות צה"ל על בסיסיו וכיו"ב".

"עד חודש יולי 2010 נדרשה חברה קדישא לשלם ארנונה על שטחי קבורה המנוהלים על ידה, תשלום שהופסק בעקבות חוק שאושר בכנסת ביולי 2010 ביוזמתו של ח"כ משה גפני, אשר המעניק פטור מתשלום ארנונה לחברה קדישא. כתוצאה מכך, ירדו הכנסות הרשויות בעשרות מיליוני שקלים (כל רשות על פי נתוני הגבייה שלה).

"בהצעת התקציב 2013-2014 מציע משרד האוצר להשיב את המצב לקדמותו ולמנוע מהרשויות אובדן הכנסה. תעריפי הגבייה למי שמעוניין לרכוש חלקת קבר בחיים קבועים בחוק, ולא ניתנים לשינוי, אלא באישור הכנסת".

לאחר דברים אלו נמסר מפורום חברות הקדישא בראשות זאב רוזנברג כי "מדובר בבדיחה חסרת טעם של פקידי האוצר. משנתקלו הבוקר הפקידים בגל זעם ציבורי בעקבות כוונתם המקורית להטיל ארנונה על חלקות הקבר הם מנסים לעשות ספין שנועדלהרדים את הציבור בישראל ולטעון כאילו הארנונה תוטל על חברות הקדישא".

לטנעתם, מעולם חברה קדישא באף מקום בישראל לא שילמה ארנונה עבור בתי הקברות עליהם היא אחראית. "ההיפך הוא הנכון!! מאז קום המדינה בתי העלמין היו פטורים מארנונה על פי סעיף 5(ג) לפקודת מסי עירייה ומסי ממשלה 1938. בשנת 2003 בטול הפטור בטעות ועדיין שום רשות מקומית לא גבתה ארנונה, מתוך הבנה שאין שום הגיון מוסרי לגלגל מס על אזרחים שקוברים את יקיריהם. בשנת 2010 תוקן עיוות זה והוחזר הפטור מארנונה על בתי עלמין בהצעת חוק שקיבלה את תמיכת הממשלה".

מחברות הקדישא נטען כי על פי החוק ועל פי פסיקת בית המשפט העליון מי שחייב בארנונה הוא המחזיק בשטח. "חברת קדישא אינה מחזיקה בשטחי הקבורה ואין לה אפשרות לעשות שימוש כלשהו בשטחים אלו. בידינו חוות דעת המשפטית הקובעת שהקברים הינם קניינה המלא של משפחת ניפטר. חוות דעת זאת קובעת בבירור כי יש לראות בנפטרים או קרוביהם כבעלי הזיקה הקרובים ביותר לצורך קביעת מיהות הנישום".

"ברגע שאדם קונה את חלקת הקבר מאתנו או לחילופין ברגע שהיא הוקצתה לו מתוקף חוק ביטוח לאומי היא שייכת לו. חברה קדישא אינה מתערבת בתחום הקבר (כל עוד הדבר אינו מנוגד לחוק) ולכן ברור שמי שיצטרך לשלם את המס ההזוי הזה הם קרובי משפחת הנפטר".

"לפני שאתם הולכים למתים, נראה אתכם גובים ארנונה מהטייקונים"

ח"כ גפני (יהדות התורה), לשעבר יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, אמר בתגובה כי אכן דאג לבטל בכנסת הקודמת את העוול, ועל פיו המדינה חייבה את חברות הקדישא בארנונה. בפועל התגלגלה הארנונה על משפחות הנפטרים. לדבריו, המשמעות הישירה של ביטול הפטור מארנונה על חברות הקדישא, הוא הטלת התשלום של משפחות הנפטרים, מאחר ולחברות הקדישא אין ולא יהיה מאין לשלם את הארנונה.

מוקדם יותר, בעקבות הפרסומים על "מס הקברים", פירסם ראש העיר חיפה, יונה יהב, הודעה זועמת: "עכשיו הם רוצים לגבות ארנונה בעבור קברים", כתב יונה יהב בעמוד הפייסבוק שלו. "חברים, שתפו איתי את הקריאה הזו לממשלת ישראל; ברחבי הערים פזורים המון ארונות סעף של חברות פרטיות (בזק, HOT ואחרות) אשר לא משלמות בעבורם ארנונה.

אז עוד לפני שאתם הולכים למתים, נראה אתכם גובים ארנונה מהטייקונים. נדמה שהם חיים לא רע - ואפילו מחלקים לעצמם דיבידנדים יפים - מהרווחים שהם עושים משימוש בשטח הציבורי. חברה שעושקת את מתיה, נראה שתהיה לה בעיה עם חייה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"