עוד פגיעה במעמד הביניים: רשויות ילוו למדינה - הארנונה תתייקר

משרד האוצר מבקש מהרשויות המקומיות להלוות לאוצר המדינה סכום של 450 מיליון שקלים, ובתמורה יקבלו הרשויות תוספת של 0.4% לארנונה מדי שנה למשך 10 שנים, מעבר להעלאת הארנונה הקבועה בשיעור עליית המדד

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

משרד האוצר מבקש מהרשויות המקומיות להלוות לאוצר המדינה סכום של 450 מיליון שקלים, ובתמורה יקבלו הרשויות תוספת של 0.4% לארנונה מדי שנה למשך 10 שנים, מעבר להעלאת הארנונה הקבועה בשיעור עליית המדד. תוספת השיעור בעליית הארנונה תפצה את הרשויות בגין ההלוואה שיתנו למדינה, במקום שהמדינה תחזיר את הכספים לרשויות. יוצא איפוא שתושבי הרשויות המבוססות הם שיממנו את ההלוואה למדינה.

הרשויות שיתנו את ההלוואה לאוצר הן הרשויות האיתנות, אלו שאינן נתמכות מהמדינה ולא מקבלות מענק איזון, והן יצטרכו לקחת הלוואה מהבנק כדי להעביר את הסכום לאוצר המדינה. למעשה, תושבי הערים האיתנות, כמו תל אביב, מודיעין, ראשון לציון ועוד, הם שיממנו את ההלוואה שתועבר למדינה.

כיום, כל שנה נדרשות הרשויות לקבל את אישורם של שרי האוצר והפנים להעלאת שיעור הארנונה מעבר לשיעור עליית המדד. כעת, הרשויות מקבלות בעצם אישור להעלאה אוטומטית למשך 10 שנים.

יאיר לפיד

"פורום הערים העצמאיות", שמאגד את הערים שלא נזקקות לקבל מענק איזון מהמדינה, אישר אתמול את ההסכם, שקודם בין היתר על ידי ראש עיריית מודיעין, חיים ביבס, וראש עיריית תל אביב, רון חולדאי. ראש עיריית רחובות, רחמים מלול, היה היחיד שהתנגד להצעה.

גורמים כלכליים טענו כי הענקת הלוואה של הרשויות המקומיות למדינה, בתמורה להעלאת שיעור הארנונה, הינה תקדים, והוסיפו כי הממשלה עלולה להפוך את ההסדר הזה להסדר קבע, כך שהשלטון המקומי יהפוך ספק מזומנים לשלטון המרכזי. "אלו אמנם ערים איתנות, אך הסדר כזה פוגע במעמד הביניים", אמרו גורמים אלה.

יו"ר השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, אמר הבוקר בגלי צה"ל כי הוא "לא יתנגד להסכם, אך זאת בושה שהמדינה מבקשת הלוואות מהרשויות המקומיות".

ממשרד האוצר נמסר כי "משרדי הפנים, האוצר והשלטון מקומי נמצאים בימים אלו בדיונים בנוגע לתקציב לשנת 2013-2014".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?