בלעדי |

משרד הפנים וכיל ממשיכים לקדם תוכנית הכרייה בשדה בריר

משרד הפנים הורה לחברת רותם אמפרט להגיש תוכנית לכריית כמיליון טונות פוספטים במרבץ הממוקם שמונה ק”מ מערד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מינהל התכנון במשרד הפנים ממשיך לקדם את הכרייה הניסיונית ‏(פיילוט‏) בשדה בריר, חרף התנגדות משרד הבריאות. ל-TheMarker נודע כי בפברואר השנה, חודשיים לאחר שמשרד הבריאות שב והבהיר כי הוא מתנגד לפיילוט, התקיימה "ישיבת התנעה" בהשתתפות נציגי משרד הפנים וחברת רותם אמפרט, שכללה סיור בשטח לאיתור מקום לפיילוט בשדה בריר. נציגי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה לא השתתפו בפגישה.

במכתב למנהלת מינהל התכנון במשרד הפנים, בינת שוורץ, דיווח מנהל מחוז דרום במינהל, טל פודים, כי למשתתפים בסיור הוצג שטח של כ–150 דונם לכרייה ניסיונית שמונה ק”מ דרומית־מערבית לערד וכארבעה ק”מ מהיישוב הבדואי כסייפה. השטח הוא חלק מאזור הכרייה בשדה בריר. בתום הסיור הוחלט כי חברת רותם אמפרט תגיש תוכנית מפורטת לכרייה ניסיונית של כמיליון טונות פוספט, שתימשך שנתיים.

בעמותת רוצים לחיות בלי מכרות, המייצגת את תושבי ערד והסביבה, זועמים: “אף שנציגי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה לא הגיעו לפגישה, מנהל מחוז דרום במינהל קיים אותה - ללא כל תיאום עם גורמי הבקרה החשובים ביותר, ש’במקרה’ גם מתנגדים לניסוי”, אומר עו”ד אפי מיכאלי, המייצג את העמותה.

שדה בריר

לדבריו, “שטח הכרייה הניסיונית נבחר בקפידה כך שיהיה מחוץ לשטח עיריית ערד, מאחר שידוע לכל כי העירייה מתנגדת למכרה הניסיוני ולא תאפשר כרייה בשטחה המוניציפלי. מדובר שוב בניסיון להכשיר את הכרייה בכל דרך, גם כאשר כל הגורמים - משרדי הבריאות והגנת הסביבה ועיריית ערד - מתנגדים לכרייה ניסיונית”.

עוד קובל מיכאלי על כך שהניסוי יימשך שנתיים ויכלול כרייה של מיליון טונות פוספט, “שהן בבחינת הפקה מסחרית לכל דבר. פשוט מנסים לקבוע עובדות בשטח מתחת לרדאר של כל המשרדים, והכל בשיתוף פעולה סימביוטי עם רותם אמפרט”.

לטענת תושבי ערד, עצם הרעיון של ביצוע כרייה ניסיונית בעייתי: “הכרייה הניסיונית היא ניסוי אסור בבני אדם”, אומר מיכאלי. “מבחינה מדעית, תוצאות הכרייה לא יראו דבר, שכן אין בנמצא מחקר מדעי שיאפשר להפריך את טענות משרד הבריאות בדבר הסכנה לחיי התושבים. יתרה מזאת, מדובר בניסיון למקצה שיפורים מטעם החברה הפרטית בחסות מינהל התכנון, שכן הנתונים שעליהם נסמך משרד הבריאות בקביעתו כי הכרייה מסוכנת נמסרו על ידי החברה הפרטית עצמה במסגרת תסקיר השפעה על הסביבה שהיא עצמה מימנה, ערכה והגישה לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. כעת, כשהנתונים שהוגשו על ידי החברה הפרטית עצמה אינם נוחים לה, היא מבקשת לערוך מקצה שיפורים בדמות ניסוי כרייה”.

אין זו הפעם הראשונה שבה התושבים חשים כי משרד הפנים מנסה לעקוף את משרד הבריאות ולקדם את הכרייה של כיל בשדה בריר חרף התנגדותו. לפני כחודש פורסם ב–TheMarker כי שוורץ החליטה להיוועץ עם יועצי בריאות חיצוניים, לאחר שהתרשמה כי עמדת משרד הבריאות נגד הכרייה היא חד־משמעית.

ממשרד הבריאות נמסר כי שרת הבריאות, יעל גרמן, תיפגש בקרוב עם שוורץ כדי לדון בנושא. בינתיים, מבהירים במשרד, “אין לקדם את הכרייה ללא אישור של משרד הבריאות. שרת הבריאות ערכה דיונים בעניין ולא שוכנעה כי אין סכנה לבריאות הציבור, ולכן עמדת המשרד לא השתנתה”.

במשרד הפנים התעלמו מהשאלה מדוע המשרד מקדם את הניסוי בשדה בריר חרף עמדת משרד הבריאות, אך התחייבו לא לקבל החלטה סופית ללא שיתוף משרד הבריאות. בתגובה שהעביר משרד הפנים נמסר: “החלטה על עריכת פיילוט תתקבל בשיתוף משרדי הממשלה הנוגעים בדבר לאחר שמנכ”ל משרד הפנים, שהוא יו”ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, יבחן את הנושא”.

בנוגע לקיום הסיור חרף התנגדות משרד הבריאות לכרייה מסר משרד הפנים: “במסגרת הבחינה המקצועית של התוכנית בשדה בריר, שהוגשה על ידי חברת רותם אמפרט לפני יותר משנה, נערך סיור שבו נבחן שטח שנמצא כשמונה ק”מ מדרום לערד. השטח שהוצע הוא בהיקף של 150 דונם בלבד, לעומת 12 אלף דונם של התוכנית המוצעת”.

שדה בריר

מחברת רותם אמפרט נגב נמסר כי “הביקור בשדה בריר הוא ביטוי לרצוננו לקדם את הפרויקט, ומטרתו היתה בדיקה רצינית ומעמיקה בשטח. בנוגע לכמויות הכרייה המתוכננת, לא מדובר בכמויות מסחריות כלל, אלא בתיקוף המודלים הממוחשבים - שהוכיחו כי לא תהיה השפעה על הסביבה. מצער שגורמים שונים מעדיפים לא לבדוק ולהתרשם ממראה עיניים, ומעדיפים להפיץ שמועות המבוססות על אי ידיעת העובדות”.

הטענה המרכזית של כיל כלפי משרד הבריאות והמתנגדים לכרייה היא שאין תחלואה יוצאת דופן בקרב אלפי עובדי החברה, שעובדים במכרות כבר 60 שנה. נוסף על כך, החברה טוענת כי חוות הדעת שעליהן מסתמך משרד הבריאות הן בעייתיות ומוטות, והמשרד בוחר להתעלם מ”חוות דעת רבות, כולל של מומחים ממשרד הבריאות, המוכיחות כי אין בעיה בריאותית בכרייה בשדה בריר וכי יש לבצע בדיקה מעשית בשטח”.

בכיל חוזרים על אזהרתם כי החברה תיסגר אם לא יאושר לה לכרות פוספטים בשדה בריר: “עתודת הפוספט במכרות הפעילים כיום ‏(צין, אורון, רותם‏) תסתיים בשנים הקרובות, ועתיד תעשיית הפוספט תלוי במתן היתר לפעילות במכרה חדש: שדה בריר”, נמסר מהחברה. “על כיל לקבל החלטה היכן לרכז את תעשיית הפוספטים שלה, בישראל או במקום אחר בעולם - החלטה שתשפיע במישרין על פרנסתן של 9,000 משפחות בנגב. כיל תעשה הכל כדי להמשיך ולקיים את התעשייה בישראל ולא בחו”ל, אך הדבר אינו תלוי בה, אלא בממשלת ישראל”.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה