המאבק על שדה בריר: תושבי ערד התעמתו עם עובדי כיל

עובדי רותם אמפרט, מלווים ביועצי תקשורת, נשאו שלטים לפיהם "פוספסט הוא הלחם של הילדים שלנו" ■ תושבי ערד הזהירו מנגד: פיילוט באזור יהפוך אותנו לשפני ניסיונות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

המאבק על הכרייה בשדה בריר מתלהט: עשרות מתושבי ערד שהגיעו להפגין היום (א') מול משרדי כיל בתל אביב במחאה על כוונת החברה הבת, רותם אמפרט, לכרות פוספטים בשדה בריר הסמוך לערד. המוחים הופתעו לגלות שלפניהם הגיע למקום אוטובוס מלא בעובדי רותם אמפרט. העובדים הגיעו מצוידים במגאפונים ובשלטים שנשאו את הכיתוב: "פוספט הוא הלחם של הילדים שלנו". במקום נכחו גם לפחות שלושה יועצי תקשורת של ועד העובדים ושל חברת כיל.

לטענת תושבי ארד, המאוגדים תחת עמותת רוצים לחיות בלי מכרות, "לא ניתן להפוך 50 אלף איש לשפני ניסיונות. האבק הרדיואקטיבי שיוצרת הכרייה יהרוג אותנו. משרד הבריאות קבע כי הכרייה תהיה מלווה בעלייה בתמותה ובמחלות עצבים וסרטן, בעיקר בקרב ילדים וזקנים. קיימות חלופות רחוקות יותר ממרכזי ישוב".

עוד השתתפו בהפגנה פעילי מגמה ירוקה, נציגי ארגוני חברה וסביבה וחברי כנסת. ההתנגדות למכרה נובעת, בין היתר, מהחשש לנזקים הבריאותיים הצפויים מפיזור אבק רדיואקטיבי כתוצאה מפעילותו.

התושבים קראו לבכירי החברה לזנוח את הרעיון לכרות פוספטים בבקעת ערד נוכח עמדתו של משרד הבריאות לפיה אין לאשר את הכרייה שעלולה להוביל לעליית התמותה של 7 אנשים בשנה בערד בלבד, ולגרום לתחלואה עודפת ממחלות עצבים וסרטן, בעיקר בילדים ובזקנים. הם נשאו שלטים בהם נכתב "כמה שווים החיים שלי?", "מכרה ניסיוני יהרוג ילדים" ו"עידן עופר תן לי לנשום".

באחרונה הצהירה שרת הבריאות, יעל גרמן, כי אין בכוונתה לשנות את עמדת המשרד המתנגדת לכריית הפוספטים בשדה בריר וכן לעריכת פיילוט בנושא - אלא אם יוכח כי הפיילוט אינו גורם נזק. ההפגנה יוצאת נגד העובדה שבכיל ובמשרד הפנים מתכוננים לערוך ניסוי (פיילוט) במסגרתו ייכרו בבקעת ערד כמיליון טונות סלעי פוספט.

הפגנה של תושבי ערד

"מדובר בניסוי מסוכן בבני אדם", אומר יעקב לקס, יו"ר רוצים לחיות בלי מכרות. "לא ניתן לאיש לערוך ניסוי בתושבי ערד וסביבתה ולהפוך את תושבי הסביבה ל-50 אלף שפני ניסיונות. יתרה מזו, חברת כיל התחייבה זה מכבר לא לכרות בבקעת ערד אם הדבר יסכן את התושבים. למרות זאת, ממשיכה החברה להתעלם מהמחקרים, להטעות את מקבלי ההחלטות ואת הציבור ולעשות כל שבידה על מנת לקדם את המכרה המסוכן". בעמותה מדגישים כי קיימות חלופות אחרות לכריית פוספטים ברחבי הנגב והערבה, כמו גם לייבא את חומר הגלם המשמש לייצור חומצה זרחתית.

בהפגנה השתתפו גם כמה חברי כנסת ובהם ח"כ סתיו שפיר (עבודה), ח"כ תמר זנדברג (מרצ), ח"כ מיקי רוזנטל (עבודה) וח"כ חיליק בר (עבודה). בר אמר בתום ההפגנה כי הוא "עד לחרדה האמיתית של תושבי ערד והסביבה לבריאותם ולהשלכות החמורות העלולות להווצר בעתיד מהמשך הכרייה של כיל במקום". עם זאת, הוסיף כי "טענותיהם של ועד עובדי כיל ושל הנהלת החברה, כי הנושא הבריאותי אינו רלוונטי לאור בדיקותיהם, צריכה להיבדק לעומק, שכן ברור שאיננו רוצים לפגוע בתעסוקה של מאות עובדים ולא בפיתוח באיזור. לטעמי דרושה ועדת בדיקה אובייקטיבית וממלכתית שתיתן את הדעת על השלכות הכרייה של כיל באיזור, וכן יש לבחון חלופות קרקע לכרייה הרחוקות יותר מערד והאזורים המיושבים".

מרותם אמפרט נגב נמסר בתגובה כי "60 שנות ניסיון של אלפי עובדים בכריית פוספטים ללא כל בעיה רפואית או אחרת, לצד חוות דעת רבות, כולל של פרופסורים ומומחים ממשרד הבריאות, מוכיחים כי אין בעיה בריאותית בכרייה בשדה בריר. בוודאי שלא צפויה כל בעיה בריאות קילומטרים רבים מהמכרה. על פי החלטת כל הדרג המקצועי במשרד הבריאות, צריך היה לקיים בדיקה ניסיונית ומצומצמת בשטח רחוק ומרוחק מכל ישוב כדי לבחון הלכה למעשה את השפעות כריית הפוספט.

"שדה בריר הוא עתודת הפוספט היחידה האפשרית בישראל ואם לא תתאפשר בו כרייה, אזי לא יהיה קיום לתעשיית הפוספט בישראל, על כל המשתמע מכך לגבי פרנסתם של כ-9,000 משפחות בנגב. אם הממשלה חוזרת בה אפילו מההחלטה לקיים בדיקה מעשית מצומצמת, אזי היא מביאה במו ידיה לסוף תעשיית הפוספט בישראל, לפיטורי אלפי עובדים בנגב ולפגיעה אנושה בישובי הנגב".

משה חדד, יו"ר ועד עובדי רותם אמפרט, אמר בתגובה להפגנת תושבי ערד כי "כל מה שאנחנו מבקשים זו בדיקה בפיקוח משרד הבריאות, לבחון את השלכות הכרייה בבריר. אם תוצאות הבדיקה יראו חשש לסכנה בריאותית, נתנגד לכרייה. כתושבי ערד, דימונה וירוחם, אנחנו חרדים לבריאות התושבים לא פחות מהמתנגדים. אנחנו עובדים כבר עשרות שנים במכרות פוספטים והמצב הבריאותי של העובדים מצוין, לכן אנו מאמינים שהבדיקה תוכיח שאין חשש לבריאות. אם לא תתבצע בדיקה, בעלי המפעל יחפשו מכרה בחו"ל, והמפעל בנגב יגסוס. 10,000 עובדים תושבי הנגב, המתפרנסים מהמפעל יזרקו לרחוב".

מעמותת רוצים לחיות בלי מכרות נמסר: "הנהלת כיל נהגה בפחדנות כשבחרה לשלח במפגינים את עובדיה, ולהתבונן בנעשה מצדו השני של הכביש, במקום לבוא ולהאזין לאנשי ערד החפצים בחיים. קיימות חלופות לכריית סלע הפוספט, אך הנהלת החברה לא מהססת לעשות שימוש ציני בגורלם של בני אדם ומאיימת על העובדים שיאבדו את מטה לחמם. כרייה במקומות מרוחקים יותר בהם הפוספטים נמצאים עמוק יותר, תספק דווקא יותר עבודה. מטרת הכרייה בבקעת ערד היא אך ורק עוד ועוד רווחים - על חשבון כלכלת ערד ובריאותה תושביה. ניסיונה של כיל ליצור מצג שווא כאילו מדובר במאבק עובדים ולא בשיפור שורת הרווח לבעלים - לא יצלח".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה