התלמידים בישראל מקבלים 50 ימי חופשה יותר מהוריהם

ישראל נמצאת בצמרת טבלת הפערים בין מספר ימי החופשה שמקבלים תלמידי בתי הספר למספר ימי החופשה שמעניק שוק העבודה ■ האם הפתרון הוא דווקא לצמצם את ימי החופשה - כאשר התלמידים בישראל לומדים מספר שעות שנתי גבוה במיוחד לעומת מדינות OECD?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

החופשה בת היומיים שקיבלו תלמידי בתי הספר בישראל בל"ג בעומר עוררה את זעמם של הורים רבים, שפנו לשר החינוך, שי פירון מיש עתיד, בדרישה לצמצם את מספר ימי החופשות במערכת החינוך ולהתאימם לימי החופשה הניתנים לעובדים. פירון נענה לקריאות, והודיע כי משרדו יתאם מחדש את ימי חופשות התלמידים בשנת הלימודים הבאה.

אך האם התלמידים בישראל באמת נהנים ממספר גדול במיוחד של ימי חופשה לעומת מדינות אחרות? או שאולי מספר ימי החופשה שמקבלים ההורים בשוק העבודה הוא נמוך במיוחד? בפברואר 2012 פירסם מרכז המידע והמחקר של הכנסת סקירה משווה של מדינות OECD שבודקת את הפער בין ימי החופשה שמקבלים התלמידים לעומת מספר ימי החופשה שלהם זכאים הוריהם. מהסקירה עולה כי הפער בישראל הוא מהגבוהים בארגון ומגיע ל-50 ימים - התלמידים מקבלים 79 ימי חופשה בשנה, ואילו ההורים מקבלים 29 ימי חופשה, וגם מספר זה תלוי בהסכמי העבודה, ובפועל הוא לרוב קטן יותר.

צילום: תומר אפלבאום

הפער הגדול ביותר נמצא בליטא, שם מקבלים התלמידים לא פחות מ-91 ימי חופשה שנתיים, ואילו ההורים מקבלים רק 31 ימי חופש - פער של 60 ימים. פערים גדולים נרשמו גם בלטביה, באסטוניה ובאירלנד. בדנמרק, לעומת זאת, נהנים תלמידי בית הספר היסודי מ-55 ימי חופשה בלבד, ואילו העובדים מקבלים 32 ימי חופשה, כך שהפער עומד על 23 ימים בלבד. באוסטריה התלמידים מקבלים 68 ימי חופשה וההורים 44 - כך שהפער עומד על 24 ימים בלבד. במרכז הדירוג נמצאות מדינות כמו צרפת, בריטניה ובלגיה, שבהן הפערים הם כ-40 ימים. ארה"ב אינה מופיעה בדירוג, מכיוון שימי החופשה במערכת החינוך ובשוק העבודה בה משתנים ממדינה למדינה.

סקירה אחרת של OECD מגלה כי מספר שעות הלימוד השנתיות של תלמידים בישראל הוא גבוה במיוחד לעומת רוב החברות בארגון. מהנתונים עולה כי מספר שעות הלימוד השנתיות בתוכנית הלימודים בישראל לתלמידי כיתות ט' ‏(גיל 15‏) ב-2010 הסתכם בכ-1,036, לעומת 902 שעות בממוצע במדינות OECD. רק תלמידי איטליה, מקסיקו וצרפת למדו יותר. בבתי הספר היסודיים ‏(גיל 12-14‏) לומדים תלמידי ישראל 999 שעות שנתיות - כאשר רק תלמידי איטליה והולנד לומדים יותר שעות בשנה.

לעומת זאת, שעות הלימוד של המורים בכיתה בפועל נמוכות במיוחד בישראל לעומת מדינות OECD. על פי מחקר של נחום בלס, כלכלן חינוך בכיר במרכז טאוב, ב–2008 היה מספר שעות ההוראה בכיתות של מורים בתיכונים בישראל נמוך ב-18% מהממוצע ב-OECD; בחטיבות הביניים היה מספר השעות נמוך ב-15%, ובבתי הספר היסודיים היה מספר השעות נמוך ב-4%.

גם מספר השעות שבהן אמורים מורים בישראל לשהות בבתי הספר היה נמוך משל עמיתיהם ב-OECD, וככל ששכבת גיל התלמידים עולה - כך הפער גדל. מהנתונים עולה כי המורים בתיכונים שהו בבתי הספר 39% פחות מהממוצע ב-OECD; בחטיבות הביניים הפער היה 34%; ובבתי הספר היסודיים היה הפער 17%. מנתוני OECD עולה עוד כי שכר המורים בשיראל נמוך בעד 60% משכר המורים הממוצע במדינות הארגון.

נתוני מרכז טאוב מתייחסים ל-2008, שבה החל משרד החינוך ליישם את רפורמת אופק חדש, שהובילה לגידול במספר שעות ההוראה של המורים בבתי הספר היסודיים. המשרד מיישם כיום גם את תוכנית עוז לתמורה בבתי הספר התיכונים, שבמסגרתה עלה מספר שעות הלימוד והשהייה של המורים בבתי הספר - אך היא מיושמת עדיין רק בכשליש מהתיכונים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות