פירון: לא נקצץ בשעות הוראה ולא נפטר מורים; אקים מועצת חינוך שלא תהיה תלויה בפוליטיקאים

שר החינוך: "תהיינה ככל הנראה הקפאה של תוכניות ארוכות טווח שאמורות להתממש ביעד של שנים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הקיצוץ בתקציב משרד החינוך לא יכלול קיצוץ בשעות הוראה ולא יביא לפיטורי מורים - כך אמר היום שר החינוך, הרב שי פירון, בכנס לחינוך מתקדם שערכו סמינר הקיבוצים ועיריית תל אביב בתיאטרון הקאמרי.

כפי שפורסם ב-TheMarker, משרד האוצר תיכנן לקצץ 1.5 מיליארד שקל מתקציב משרד החינוך בתקציב 2013-2014. הקיצוץ יבוצע, ככל הנראה, מהתוספות התקציביות המיועדות למשרד לצורך המשך יישום תוכניות שהוא מוביל, ויגרום לדחיית יישומן. פירון אמר בכנס כי "אני מתחייב שלא יקוצצו שעות הוראה ולא יפוטרו מורים. תהיינה ככל הנראה הקפאה של תוכניות ארוכות טווח שאמורות להתממש ביעד של שנים. מותר לחברה לומר שבמצב הכלכלי שנוצר מעכבים תוכניות ארוכות טווח. אבל אני מתחייב שמורה אחד ושעת הוראה אחת לא יצומצמו מבתי הספר בשנה הבאה".

פירון אמר את הדברים לאור התנגדות ארגוני המורים, עמותות וארגונים הפועלים בתחום ואנשי חינוך לקיצוץ בתקציב המשרד, ולפגיעה בשעות הוראה ובמורים. קיצוץ בתוספות התקציב עלול לדחות יישום רפורמות רבות המיושמות במערכת כמו התוכנית למחשוב הכיתות או התוכנית לחיזוק החינוך הטכנולוגי.

פרופ' ציפי ליבמן, נשיאת מכללת סמינר הקיבוצים, אמרה בכנס כי "מערכת החינוך בישראל זקוקה לרפורמה משמעותית ונועזת שתשים במרכזה את האדם החושב. לכן אסור לנו בשום פנים ואופן לקצץ בתקציב החינוך. אנו אנשי החינוך כולנו צריכים לשלב ידיים, להתאחד ולמחות נגד החלטה שכזו".

שר החינוך, שי פירון

פירון הקדיש היום את רוב דבריו לתוכניתו להקים מועצת על לחינוך שלא תהיה תלויה בשר החינוך ובשיקולים פוליטיים. לדבריו, "אנחנו חייבים להפריד את החינוך מהפוליטיקה. חייבים לדבר על תוכניות ארוכות טווח שלא לוקחות בחשבון לעולם את אורכה של הקדנציה או הרכבת ממשלה אחרת. גם אם ייאלץ שר חינוך כזה או אחר לא לראות את פירות עבודתו בזמן כהונתו. שר חינוך צריך להוביל את עתיד הילדים שלנו ולא את עתיד הקריירה הפוליטית האישית שלו. הגיעה העת לבחון הקמת מועצה לאומית לחינוך שתנתק בין הדרך שבה שר חינוך עובד לפוליטיקה".

לדברי פירון, על פי תוכניתו, "שר חינוך יהיה ממונה על יישום והובלת דברים אבל האסטרטגיה של מערכת החינוך צריכה להיות מנותקת מהשיח הזמני והאקראי ולהיות מופקת בידי ענקי רוח, נציגי מורים, מנהלים, הורים וראשי רשויות מקומיות. זה צריך להיות צעד עמוק לדורות". פירון מתכנן לקדם את הקמת המועצה כבר בשבועות הקרובים.

פירון זכה למחיאות כפיים כמעט לכל אורכו של הנאום ובקריאות אוהדות בסופו. לדבריו, מועצת העל תפעל במספר תחומים ובהם התאמת הלימודים בבתי הספר ללימודים מונחי חשיבה ולא שינון, בשיפור מעמד המורים והעלאת רמתם ובהחלת לימודי ליבה בכל מערכת החינוך הציבורית.

פירון אמר בכנס כי "הנקודה שהכי מטרידה אותי היא שאנחנו כמעט לא מדברים על חינוך במובנו הטהור. המשימה שלנו היא לבנות פה חברת מופת. מערכת החינוך איבדה את דרכה והיא עוסקת במבנים. היא שכחה לדבר על המהויות, החלום והחזון כשבית הספר הופך להיות מקום שבו מתעסקים בלמידה למבחנים ולא בלמידה לחיים, כשבבית הספר אין חלומות אנחנו כולנו נפגעים".

"המשימה הראשונה היא להחזיר את החלום לבית הספר. להחזיר שפה זכה, שפה גבוהה, להחזיר מחויבות לערכים ולא להתבייש לדבר על ערכים כי הם גורמים למחלוקת. חלק מהחינוך להערכים זה ללמוד איך לחיות בחברה מגונת", אמר פירון.

לדבריו, "המועצה תצטרך לפעול להתאמת הלמידה למאה ה-21: לגעת יותר בלמידת חקר, בלמידה שמאפשרת חשיבה ביקורתית, שמניעה לפעולה, שבבסיסה כל תלמיד יכול לבטא את עצמו ולהיות מציטיין בתחומו. אסור לנו ליפול לבור שבו נחשוב שבכוחם של מחשבים וטאבלטים נפתור אותנו מהתעסקות עמוקה בשאלה של מהות הלמידה. הטכנולוגיה היא מאוד חשובה אבל זה לא בא במקום שאלות עומק.

"נצטרך להמשיך להביא את האנשים הטובים ביותר לבית הספר. שכל צעיר וצעירה יידעו שאם הם רוצים לממש את החזון הציוני והליברלי, בתי הספר הם מרגש הפעולה המרכזי לשינוי חברתי ארוך טווח".

פירון התייחס לחובת החלת לימודי הליבה בציבור החרדי ואמר כי "נצטרך לעשות הכל כדי להכניס את כלל החברה הישראלית למערכת החינוך הציבורית. לנהוג ביד מאוד בהירה שמאפשרת לכל אחד למלא את חזונו ויעדו החינוכי ומצד שני להיות חלק מחינוך ציבורי שמסוגל להכיל גוונים של תלמידים".

פרופ' נמרוד אלוני, ראש המכון לחינוך מתקדם בסמינר הקיבוצים אמר בתום דבריו של פירון כי "בימים אלה בתחום החינוך יש ראיות תומכות לאופטימיות. מונה שר חינוך שהוא איש חינוך, ומבקש לסלק מחיינו את האובסיסיה של הבחינות".

לדברי אלוני, "אנחנו מסרבים לשתף פעולה עם שיח חינוכי שמעקר עשייה חינוכית. מסרבים לדבר על חינוך כאילו שעיקרו הערכה ומדידה, כאילו שעיקרו תפוקות ובגרויות ובחינות מיצ"ב. אנחנו מבקשים לדבר על חינוך במונחים של קידום צעירים לתפארתם כבני אדם. צעירים שמגשימים את היכולות שגלומות בהם ומפיקים מכך צמיחה.

אבי קמינסקי, יו"ר איגוד מנהלי אגפי החינוך ברשויות המקומיות, הודיע היום כי, יעשה כל שבידו לביטול הקיצוץ המתוכנן בתקציב משרד החינוך ל-2013-14 - בסך 1.5 מיליארד שקל. לדברי קמינסקי, "קיצוץ בחינוך הוא למעשה קיצוץ בתקציבי השלטון המקומי המאפשרים את כל הפעולות המשלימות את שעות הלימוד בכתה, בכללן אחזקת המבנים ומחשוב. לא נוכל לאפשר קיצוץ חד שכזה שכן ברור שהפגיעה המסיבית תהיה בשעות ההוראה עצמן. זו חזרה לימים של חשכה במערכת החינוך בישראל ואנו איגוד מנהלי אגפי החינוך לא נאפשר זאת".

בכירים במשרד האוצר הביעו פליאה על דברי שר החינוך, שי פירון, כי לא יקוצצו שעות פרונטאליות מתקציב משרד החינוך בתקציב 2013/14. בכיר באוצר אמר שהצעת התקציב המתגבשת בימים אלה מדברת בפירוש על קיצוץ 1.5 מיליארד שקל בתקציב החינוך בתקציב המדינה החדש, מזה לפחות מחצית בשעות פרונטאליות. לדברי אותו גורם אין מנוס מלקצץ בשעות ההוראה, למרות כול הכאב שבדבר, אם רוצים לעמוד ביעד התקציב.

האלטרנטיבה היחידה האפשרית היא קיצוץ בחוק חינוך חובה לילדים מגיל 3, וקיצוץ כזה לא עומד על הפרק. ניתן לקצץ בסעיפים אחרים בתקציב החינוך, כמו מפעל ההזנה, אבל כדי להגיע ל-1.5 מיליארד שקל חייבים לבצע קיצוץ בשעות הוראה. הבכיר ציין כי אם פירון ירים טלפון למנהיג מפלגתו, יאיר לפיד, שר האוצר, הוא יקבל את הנתונים המדויקים.

ח"כ מירב מיכאלי (העבודה) אמרה בכנס כי "הימין הופך את מערכת החינוך לשדה קרב על התודעה ואת החינוך לשטיפת מוח. במקום חינוך להכרת האחר, ליחסי אנוש, לכישורי חיים, לדאגה, לאומנות, לרוח, בשנים האחרונות הימין הופך יותר ויותר את מערכת החינוך לשדה שבו הוא מנהל את הקרב על התודעה ואת החינוך לשטיפת מוח.

"הימין מצמצם את זכויות הלימוד, מכתיב נרטיב אחד ואוסר על פתיחות. גם הנרטיב החרדי נעדר ממנו, למעשה הוא בכלל לא מוכר ככזה". עוד הוסיפה מיכאלי כי "יאיר לפיד נלחם עכשיו על לימודי 'ליבה', אבל לא נאבק בחינוך להפרדה בין נשים וגברים והדרה של נשים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"