נתניהו מציע: רבי יהודה הלוי יונצח בסבב השטרות הבא

על רקע טענות לקיפוח עדות המזרח, הציע ראש הממשלה כי תונצח דמותו של המשורר היהודי-ספרדי ■ הממשלה אישרה היום הנפקת שטרות חדשים של 50 ו-200 שקל

מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציע היום בפתח הדיון בממשלה על שטרות הכסף החדשים, ועל רקע הטענות כי כל הדמויות בשטרות הם של יהודים אשכנזים, כי בסבב הבא של שטרות חדשים, תונצח דמותו של המשורר היהודי-ספרדי, רבי יהודה הלוי.

צילום: דוברות בנק ישראל

נתניהו אמר כי "נגיד בנק ישראל יציג היום את השטרות החדשים. הם יפים ונוגעים בנפש שלנו, בשירה. אני מסכים עם אלה שאומרים שהיה מקום ושיש מקום להביא נציגים של משוררי יוצאי קהילות ספרד וגם של יוצאי קהילות אחרות. אני מציע הצעה קונקרטית, שהראשון שנביא בשטרות הבאים יהיה מי שאני חושב שהוא אחד מגדולי משוררי ישראל - רבי יהודה הלוי, שאני מעריך את שירתו כגאונית וכחשובה למורשת עמנו. אבל בוודאי יהיו גם הצעות אחרות. אתם מוזמנים לתת אותם לנגיד בנק ישראל הבא".

הממשלה אישרה היום, לבקשת נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, הנפקת שטרות חדשים של 50 ו-200 שקל לקראת סוף 2013. במהלך 2014 צפויים להופיע שני שטרות כסף חדשים נוספים, של 20 ו-100 שקל. בשלב זה לא מתוכננת, חרף השמועות, הנפקת שטר חדש של 500 שקל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו

לפי המתווה שהציג פישר בפני הממשלה, על השטר החדש של 50 שקל תופיע תמונתו של המשורר שאול טשרניחובסקי ‏(כיום מופיעה עליו תמונתו של הסופר חתן פרס נובל, ש"י עגנון‏). על השטר של 200 שקל תופיע תמונת המשורר נתן אלתרמן ‏(כיום מופיעה עליו תמונת נשיא המדינה לשעבר, זלמן שזר‏). על השטר החדש של 20 שקל תופיע רחל המשוררת ‏(רחל בלובשטיין‏), במקום תמונת ראש הממשלה ושר החוץ לשעבר, משה שרת, בשטר הקיים. על השטר החדש של 100 שקל תופיע המשוררת לאה גולדברג, במקום תמונת נשיא המדינה לשעבר, יצחק בן צבי, על השטר הקיים.

בדברי ההסבר להנפקת השטרות החדשים נאמר כי מדינות מפותחות נוהגות להחליף את שטרי הכסף שלהן אחת ל-15-12 שנה, בכפוף לתנאים פוליטיים, ציבוריים וכלכליים, עקב התיישנות סימני הביטחון נגד זיופים. השטרות שיוחלפו נמצאים במחזור מ-1999. בדברי ההסבר נאמר עוד כי הדמויות שיופיעו על השטרות החדשים נבחרו על ידי ועדה ציבורית, וכי הם "אישים הנמנים על היוצרים הבולטים בתחומי השירה והספרות, אשר סיפור חייהם, יצירתם ופועלם שזור בסיפור תקומתה הלאומית של מדינת ישראל".

צילום: דוברות בנק ישראל

הממשלה אישרה היום גם את בקשת הנגיד להנפקת שני מטבעות זיכרון חדשים - מטבע זיכרון בסדרת גביע העולם בכדורגל, "ברזיל 2014", ומטבע זיכרון "60 שנה לייסוד יד ושם". המטבעות ייצאו לשוק במאי-יוני השנה. החברה הישראלית למדליות ומטבעות עתידה למכור את המטבעות לאספנים במחיר העולה על ערכם הנקוב. בקרוב צפויה הנפקה של מטבע זיכרון נוסף בסדרה "ירושלים של זהב".

"להנפיק שטר של אמיל חביבי"

חבר ועדת הכספים ח"כ עיסאוי פריג׳ (מרצ) תובע להנפיק שטר עם דיוקן של דמות לא יהודית, למשל הסופר הישראלי אמיל חביבי. בעקבות הדיון בממשלה בהנפקת שטרות הכסף החדשים, אמר פריג' כי "במהלך הדיון הציבורי האם לשים דיוקן של מזרחי על השטרות החדשים, לא ראינו צל צילה של כוונה להנציח דמות לא יהודית על שטר כסף. 65 שנה עברו מאז הקמת המדינה, והציבור הערבי עדיין לא נחשב לחלק ממנה, לא בסמלים ולא במהות. אני מברך על הכוונה להנציח אנשי רוח כרחל המשוררת על שטרות, אך גם הסופר הישראלי אמיל חביבי היה יותר מראוי להימצא לצד אנשי רוח כדוגמתה".

השר לענייני גימלאים אורי אורבך (הבית היהודי) בירך על כך שבעקבות הצעת חוק שהגיש לפני 3 שנים ואושרה בקריאה הטרומית, עמד הנגיד פרופ' סטנלי פישר בסיכום עימו והשטרות החדשים מונגשים לכבדי הראייה. לדברי אורבך, "הסרנו מכשול נוסף שעמד בפני העיוורים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?