פירון: 2 ימי חופשה בל"ג בעומר זה לא צודק; משרד החינוך בוחן קייטנה בביה"ס

שר החינוך נענה ללחץ ההורים והודיע כי הוא מתחייב לצמצם את חוסר ההתאמה בין החופשות במערכת החינוך לחופשות ההורים

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

משרד החינוך יתאם מחדש את ימי חופשות התלמידים בשנת הלימודים הבאה, במטרה להתאימם ככל הניתן לימי החופשה של ההורים העובדים, כך מסר שר החינוך, שי פירון, להורים שפנו אליו בדף הפייסבוק שלו. הצוות שיגובש במשרד יכלול, על פי פירון, את נציגי ארגוני המורים, הרשויות המקומיות, ההורים, ויהיה באחריות מנכ"לית המשרד, דלית שטאובר.

למרות זאת, סיכויי משרד החינוך ליצור שינוי משמעותי במספר ימי החופשות נמוך במיוחד, בשל ההסכמים הקיבוציים עליהם חתומים המורים מול המדינה ומעגנים את מספר ימי החופשות השנתיים להם הם זכאים.

עבור פתיחת ההסכמים וצמצום מספר החופשות, יידרש משרד החינוך לפצות את המורים בפיצוי כספי בשכרם עבור כל יום נוסף בו יילמדו. הסיכוי ליישם מהלך שכזה נמוך לאור הקיצוצים הצפויים בתקציב המדינה, ובזה הצפוי בתקציב משרד החינוך.

ארגוני המורים התנגדו בעבר לקיצור ימי החופשה גם מכיוון שמורים רבים נוהגים לקיים במהלך החופשות השתלמויות מקצועיות, הנדרשות מהן במסגרת הסכמי העבודה עמם.
אחת האפשרויות שמשרד החינוך מתכנן לבחון היא להפעיל את בתי הספר מספר פעמים בשנה במתכונת מיוחדת ומצומצמת בבתי הספר היסודיים והגנים. במקרה שכזה, הלימודים בימים אלו לא יתקיימו כסדרם, אלא במתכונת מצומצמת על ידי מספר מורים תורנים שיקבלו תוספת שכר לשם כך. במקרה שכזה, בבית הספר יתקיימו פעילויות ושיעורי העשרה והוא ישמש למעשה כמעין קייטנה לתלמידים.

על פי הערכת משרד החינוך והסתדרות המורים מ-2012, עבור תוספת של חמישה ימי עבודה בשנה, תאלץ המדינה לפצות את המורים בכ-350-500 מיליון שקל כתוספת לשכרם בשנה.

לאחרונה פנו הורים רבים לפירון, כחלק מקמפיין ציבורי שמטרתו לצמצם את מספר החופשות בישראל ולהתאימם לימי העבודה במשק שיזמה קבוצת הורים עובדים לשינוי - שזו אחת ממטרותיהם העיקריות. המאבק התחדש השנה בעקבות החופשה בת היומיים שקיבלו התלמידים בל"ג בעומר. קבוצת הורים עובדים לשינוי הפיצה בפייסבוק כרזות בהן נכתב "ל"ג בעומד שורף לי עוד שני ימי חופש". לאחרונה פנתה לפירון בנושא גם יו"ר הוועדה למעמד האישה, ח"כ עליזה לביא.

פירון ענה להורים בפייסבוק וכתב: "אתם צודקים יומיים חופש לילדים, ככה סתם, זה לא צודק ולא ראוי. לוח החופשות צריך להתאים - במידת האפשר - לימי העבודה של ההורים. צריך לפתח מסגרות תומכות לימים כאלה ולא להותיר את ההורים להתמודד לבדם עם יומיים של חופשה ללא מוצא".

דבריו של פירון עוררו יותר מאלף תגובות של תומכים במהלך לצד מתנגדים רבים. מורים טענו בתגובה שהם אינם "בייביסיטרים", וכי הוא ממעיט בערכם.

ב-2012 קיצר משרד החינוך את החופש הגדול בחמישה ימים ובתמורה האריך את ימי החופשות במהלך שנת הלימודים - בפסח, סוכות וחנוכה ובכך אימץ המלצות ועדה לבחינת הנושא בראשות שמואל סלבין, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר ומנכ"ל משרד הרווחה.

נציגי המורים בוועדה התנגדו אז לקיצור משמעותי של החופש ולהגדלת מספר ימי העבודה שלהם ללא פיצוי סביר. סלבין אמר לאחר מכן כי החופש "עדיין ארוך מדי וזה רע לכולם - גם למשק, גם להורים וגם לתלמידים".

שי פירוןצילום: תומר אפלבאום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"