"תוך 6 שבועות - מהלך היסטורי לשוויון בשירות הצבאי והאזרחי"

"המהלך יהיה רגיש אבל נחוש", אמר יעקב פרי, שר המדע הטכנולוגיה והחלל, היום בישיבתה הראשונה של ועדת השרים לשוויון בנטל ■ הוועדה התבקשה להשלים את הכנתה של הצעת החוק בתוך 45 ימים

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"כל חברי הממשלה מבינים את גודל ההחלטה ואת צו השעה ותוך 6 שבועות נציג חוק היסטורי לעניין השיוויון בנטל השירות הצבאי, בשירות האזרחי ובשוק העבודה - המהלך יהיה רגיש אבל נחוש", אמר אחר הצהריים שר המדע הטכנולוגיה והחלל, יעקב פרי, בישיבתה הראשונה של ועדת השרים לעניין. הוועדה התבקשה להשלים את הכנתה של הצעת החוק בתוך 45 ימים.

פרי אמר כי "הזמן דוחק בנו, אך יחד עם זאת נקפיד על דיונים מלאים ושקיפות מלאה עד לגיבוש הצעת החוק. מסוף שנות ה-80 עוסקים בכנסת ובממשלה בסוגיה הכל כך מורכבת, והגיע הזמן לקבל החלטה - גם הדו"ח של פלסנר, גם של בן בסט ואחרים, מאיצים בנו למצוא פתרון חדש ומוסכם. נעשה את זה באופן רגיש אבל נחוש".

יעקב פריצילום: מוטי מילרוד

פרי הוסיף כי "צרכי הצבא, בכל הקשור לגיוס, יעמדו בראש סדר העדיפויות. העיתוי, ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, מעלה על נס את ערכי השירות והשוויון בנשיאה בנטל בין כל אזרחי ישראל".

שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, אמרה כי: "יש לנו תפקיד חשוב מאוד ולהחלטות שנקבל עשויות להיות השפעה מכרעת על עיצוב החברה הישראלית. עקרון השוויון בנטל הוא עיקרון ויעד חשוב מאוד של הממשלה. תפקיד הוועדה לגבש מתווה להובלת חובת השירות של כלל אזרחי המדינה למדינתם באופן מאוזן, הדרגתי, צודק והוגן תוך הקפדה שלא לסכסך איש באחיו ומבלי לשסות ציבור בציבור״.

שר השיכון, אורי אריאל, אמר "שמחתי להיווכח כבר בתחילה כי אווירת הדיונים חיובית כפי שהייתה עד כה. שמענו את הנתונים השונים, ואני מתחייב כי נפעל להידברות וחיבור בין הקהלים השונים על מנת להגיע לנוסח חוק המשקף את הערבות ההדדית של עם ישראל. למרות קולות שונים במערכת הפוליטית אין כאן שום שיח של שנאה וחרמות, ואני בטוח שהציבור מבין זאת".

השר לבטחון פנים, איציק אהרונוביץ, הדגיש כי "המהלך הינו הזדמנות מצוינת למשרד ולגופיו, משטרת ישראל, שירות בתי הסוהר ומערך הכבאות וההצלה הארצי, בכל הנוגע לשיפור הביטחון האישי והשירות לאזרחי המדינה. אנו מוכנים לקלוט אלפי משרתים נוספים שיוכלו לתרום לקהילה בה הם חיים בפרט ולחברה הישראלית בכלל. תרומתם תתבצע במגוון תפקידים, המותאמים לייחודיות בני האוכלוסיות המצטרפות למעגל הנשיאה בנטל ובהתחשבות בצרכיהם המיוחדים".

תא"ל גדי אגמון, ראש חטיבת תכנון ומנהל כוח אדם בצה"ל, הדגיש כי הצבא נכון לקלוט עוד מתגייסים חרדים נוכח היקף הצרכים ההולכים וגדלים של הצבא. עם זאת גם הנחת העבודה של צה"ל מבקשת לעשות זאת בהדרגתיות נוכח החשיבות לייצר מסגרות ייעודיות שלא ייפגעו במרקם החברתי של צבא העם ולא באורח חיי המגזרים השונים".

שר ג'רבי שלום, ראש מנהלת השרות אזרחי לאומי, אמר כי נתוני הגיוס לשירות האזרחי, שאמנם הולכים וגדלים, אך פקיעת חוק טל עצרה למעשה את הצמיחה והביאה להקפאה מסוימת. כמו כן, השתתפו נציגי משרדי האוצר, התמ"ת, הבט"פ, המשפטים ומשרד הביטחון".

הוועדה תחל בשבוע הבא לעבור על סעיפי מתווה החוק, ואף תסייר באחד מבסיסי צה"ל שהחל כבר בהתאמת מסלולים למתגייסים החרדים במטרה לעמוד על האתגרים האופרטיבים של צה"ל והשירות האזרחי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה