מספר המהגרים הישראלים ירד בשנים האחרונות ב-30%

מתברר שהפזורה הישראלית בחו"ל אינה גדולה כמו שהיינו רוצים לחשוב: הישראלים מהגרים בעיקר לארה"ב (כ-70% מהמהגרים) וב-2006 חיו בה כ-142 אלף ישראלים בלבד

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

מספר המהגרים הישראלים ירד בשנים האחרונות ב-30%, ושיעור המהגרים מישראל נמוך במיוחד ביחס למדינות המערביות, כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה וה-OECD.

לפי נתוני הלשכה, מספר המהגרים מישראל הגיע לשפל ב-2010 - השנה האחרונה שלגביה קיימים נתונים זמינים על מספר המהגרים מישראל שחיים בחו"ל יותר משנה. לפי הערכות, מאז לא נרשם שינוי במגמה. ב-2010 היגרו 15.6 אלף ישראלים לחו"ל - מספר המהגרים הנמוך ביותר בשנים האחרונות. ב-2006 היגרו מישראל 22.4 אלף איש. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שניים מתוך 1,000 ישראלים היגרו לחו"ל ב-2010 - שיעור נמוך במיוחד בהשוואה למדינות המערב. ב-2006 עמד שיעור ההגירה על 3.2 מתוך אלף איש.

סטודנטים ישראלים בוגרי MBA בארה"בצילום: עודד הירש

מיכל סבח, דוקטורנטית לדמוגרפיה מהאוניברסיטה העברית ומהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה החוקרת הגירה מישראל, מסבירה כי בהשוואה למדינות אחרות בעולם, הגירת הישראלים היא תופעה בעלת מספרים קטנים. "היקפי ההגירה מישראל בשנים האחרונות קטנים יחסית. בדרך כלל חוקרי הגירה בעולם מדברים על מסות שלעתים משנות את מאזן האוכלוסיה".

לדבריה, הסבר אפשרי לירידה בשיעור המהגרים מישראל קשור לחוסר היציבות בשווקים בחו"ל בשנים האחרונות. "האנשים שמבקשים לעזוב את ישראל עושים זאת לאחר שבחנו את האפשרויות מעבר לים, בדרך כלל ארה"ב, המהווה יעד לכ-70% מהמהגרים, ואפשר להניח שהידיעות החוזרות ונשנות על חוסר יציבות בשווקים בחו"ל בשנים האחרונות לעומת יציבות יחסית בישראל משפיעות על אנשים שבסך הכל מבקשים לשפר עמדות מבחינה כלכלית/מקצועית וכן הלאה. כך נמצא גם בקרב מדינות אחרות".

ישראל נחשבת ליצואנית של מוחות לחו"ל –של צעירים ומשכילים שמעדיפים לעבוד ולחיות בחו"ל. כ-14% מהישראלים בעלי תואר שלישי עברו לחיות בחו"ל לתקופה ממושכת (יותר משלוש שנים) על פי נתוני הלמ"ס ל-2011. בסך הכל, 5% מכלל האקדמאים בישראל, שקיבלו תואר כלשהו ב-2005-1985 חיים בחו"ל ו-10.5% מישראלים בעלי התואר השלישי שוהים לתקופה ממושכת בחו"ל.

ישראל, כמו מדינות רבות, מתמודדת עם הגירה של משכילים והבעיה כאן נתפשת חמורה במיוחד. עם זאת, על פי הנתונים, המצב בישראל טוב יותר מאשר ברוב המדינות המפותחות - בהן הגירת המשכילים היא חמורה יותר, ובחלקן דומה לזאת שבישראל.

על פי סקר מקיף שערך ה-OECD ב-2006, שיעור המהגרים המשכילים הישראלים עומד על 5.9 ל-1,000 איש. המצב טוב במיוחד מזה שבאירלנד (18.1 לאלף איש), וגם מאשר בבריטניה ובשווייץ שבהן שיעור של יותר מ-11 מהגרים ל-1,000 איש. בהשוואה שערכנו מול 21 מדינות מצבה של ישראל טוב באופן יחסי לשאר המדינות שנבדקו. בהולנד, בגרמניה ובאיטליה שיעור המהגרים גבוה מ-7 ל-1,000 איש. המצב בישראל דומה למצב בפינלנד (שיעור של 5.9). שיעורי ההגירה הנמוכים ביותר של המשכילים היו בארה"ב – רק 0.7 לאלף איש.

הפזורה הישראלית בחו"ל אינה גדולה כמו שהיינו רוצים לחשוב. הישראלים מהגרים בעיקר לארה"ב (כ-70% מהמהגרים), ב-2006 חיו בה כ-142 אלף ישראלים בלבד - שיעור מזערי בהשוואה לכלל אוכלוסיית ארה"ב באותה שנה שכללה 259 מיליון איש.

על פי סקר שפורסם בדצמבר ב"הארץ" כ-37% מהישראלים מצהירים שהם שוקלים מעבר לארץ אחרת בעתיד. לפי נתונים שאסף של יוסי הרפז, דוקטורנט במחלקה לסוציולוגיה של אוניברסיטת פרינסטון, שפורסמו ב-TheMarker, ב-2010 החזיקו 150 אלף ישראלים בדרכון נוסף של מדינות כמו גרמניה, אוסטריה, יוון, פולין, צ'כיה, בולגריה ורומניה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית