משרד החינוך מקצץ רטרואקטיבית עד 30% מתקציב החינוך המיוחד

המשמעות: משרד החינוך מבקש להטיל כ-13 מיליון שקל מתוך התקציב השנתי על כתפי העמותות הפועלות בהתנדבות ומתרומות - זאת באופן רטרואקטיבי בגין הוצאות שכבר הוצאו מתחילת השנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

13 עמותות המפעילות מוסדות לחינוך מיוחד, בהן לומדים אלפי תלמידים הלוקים בלקויות שונות, הגישו אתמול (א') לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים עתירה. בעתירה דורשות העמותות לבטל את ההחלטה שקיבל משרד החינוך, לאחר תחילת שנת הלימודים, לפיה התקציב המיועד לטיפולים פרא-רפואיים יקוצץ בשיעור של בין 15% ל-30%. את הקיצוץ, מבקש המשרד לערוך רטרואקטיבית בגין הוצאות שהוצאו כבר מתחילת שנת הלימודים.

בין הטיפולים שיקוצצו: פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וקלינאות תקשורת - כולם חיוניים לקידומם של התלמידים בחינוך המיוחד. ההחלטה, המביאה לקיצוץ של כ-13 מיליון שקל, צפויה להשפיע על אלפי תלמידים במערכת החינוך שעשויים להישאר ללא מענה לצרכיהם המיוחדים.

הפגנת הורי ילדים אוטיסטים, ארכיוןצילום: דן קינן

מהעתירה שהוגשה היום על ידי עורך הדין בעז פייל, ממשרד עורכי הדין יגאל ארנון ושות', עולה כי בחודש פברואר השנה קיבלו העמותות הודעות לפיהן תקציב שעות שח"מ, המיועד לטיפולים פרא-רפואיים ושמועבר לכיתות ותיקות, יופחת ב-15%, ואילו התקציב המועבר לכיתות חדשות יקוצץ ב-30%, זאת באופן רטרואקטיבי בגין הוצאות שכבר הוצאו מתחילת השנה. העלות הכוללת של סל שירותי השח"מ למוסדות המוכרים עומדת על כ-85 מיליון שקל.

"כיום, מוסדרים רמת וכמות השירותים הניתנים לתלמידי החינוך המיוחד בהוראותיו של חוזר מנכ"ל משרד החינוך בנושא אשר פורסם באפריל 2000", מסביר עו"ד פייל. לדבריו, "לפי החוזר, שכותרתו 'יישום חוק החינוך המיוחד: שירותים פרא-רפואיים לתלמידים במסגרות החינוך המיוחד', תקציב העמותות נקבע על ידי ועדה המורכבת מאנשי מקצוע, בהתאם לסוגי הלקויות והצרכים המאפיינים כל תלמיד ותלמיד". כך, מדגיש עו"ד פייל, "מקבלת כל עמותה תקציב ייעודי עבור כל ילד. מכאן שהודעת המשרד על קיצוץ 'רוחבי' בתקציב עבור שעות שח"מ מתעלמת מחוות דעתם של כלל אנשי המקצוע ופוגעת בילדים באופן 'עיוור' וגורף".

הודעת משרד החינוך תפסה את העמותות, המאוגדות באמצעות "פורום הארגונים לחינוך המיוחד", לא מוכנות. פעילות העמותות מבוססת על מדיניות משרד החינוך בשנים עברו, לפיה עלויות השירותים המתוכננות יכוסו במסגרת תקציבית ידועה מראש. בהתאם למדיניות זו, התקשרו העמותות בהסכמים מחייבים עם מטפלים ונותני שירותים פרא-רפואיים. אולם, לפי הודעתו של משרד החינוך, לא יועבר לעמותות תקצוב עבור אותם שירותים שלגביהם כבר התחייבו ואילו התקציב שכן יועבר, יתבסס על מספר הילדים בכיתה בשנה שעברה, ולא על המספר המעודכן בשנה זו.

המשמעות היא שמשרד החינוך מבקש להטיל כ-13 מיליון שקל מתוך התקציב השנתי על כתפי העמותות הפועלות בהתנדבות ומתרומות. מהעתירה עולה כי העמותות עשו כל שביכולתן כדי הביא לביטול הקיצוץ, אך בלית ברירה נאלצו לפנות לעזרתו של בית המשפט. את המכה הקשה של גזירה זו, כאמור, יספגו תלמידי החינוך המיוחד שלא יקבלו את סל השירותים לו הם זקוקים.

ממשרד החינוך נמסר: "המשרד פעל להשוות את תקציב סל שח"מ (שעות חינוך מיוחד) אשר היה בחינוך המוכר שאינו רשמי לזה הקיים בחינוך הממלכתי (הרשמי), למעט מקרים נקודתיים וחריגים המצויים בשני זרמי החינוך. עוד טרם השינוי תוקצב המוכר שאינו רשמי בנושא סל שח"מ בשיעור של 100% לעומת החינוך הממלכתי שתוקצב בשיעור של 70%".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?