ראשון לציון, הרצליה ורמת גן - הרשויות בעלות היציבות הפיננסית הגבוהה בישראל

מחקר שערכה חברת המידע העסקי BDI-CODE מגלה תמונה מדאיגה של הוצאות הרשויות על שכר הנבחרים כשיעור מהכנסות העירייה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מחקר שערכה חברת המידע העסקי BDI-CODE, הבוחן את היציבות הפיננסית של הרשויות המקומיות בישראל, מגלה תמונה מדאיגה של הוצאות הרשויות על שכר הנבחרים כשיעור מהכנסות העירייה. זאת בצד הצלחה של כמה מהרשויות שמצבם הסוציו-אקונומי של תושביהן אינו גבוה לככב בראש טבלת היציבות הפיננסית של הרשויות.

ראשון לציוןצילום: עופר וקנין

יציבות פיננסית של רשות מקומית הינה תוצאה, בין השאר, של הכנסות הרשות, המצב הסוציו אקונומי של התושבים והיכולת לגבות מהם את מסי העירייה אך גם מהתנהלות יעילה של העירייה, הן מבחינה תפעולית והן מבחינה פיננסית.

דוגמה לרשות שמצליחה להגיע לראש טבלת היציבות הפיננסית היא ראשון לציון שנמצאת במקום הראשון (מבין הערים הגדולות) זה 3 שנים ברציפות ומאכלסת כ-249 אלף תושבים. לראשון לציון שיעורי גביית מיסים של 88% בעוד שהדירוג הסוציו אקונומי של תושביה הוא 7 (סולם: 1 עד 10 , כאשר 10 הוא הדירוג הכי טוב). בראשון לציון עלות שכר הנבחרים מהווה רק כ-0.2% מסך כל הכנסות העירייה לעומת ממוצע של 0.37% בעיריות הגדולות.

במקום השני זה שנתיים ברציפות נמצאת הרצליה עם כ-99 אלף תושבים. שיעור הגבייה בהרצליה עומד על 91% והדירוג הסוציו-אקונומי של העיר הוא 8. שכר הנבחרים בהרצלייה מהווה כ-0.27% מסך כל הכנסות העירייה - נמוך מממוצע העיריות הגדולות, 0.37%.

במקום השלישי נמצאת עיריית רמת גן עם זינוק מרשים מהמקום השביעי אשתקד. שיעור גביית המסים בעיר הוא 90%, מספר התושבים הוא 155 אלף והדירוג הסוציו אקונומי הוא 8. בעוד שראש העיר, צבי בר, מתמודד עם אישומים בדבר שורה של עבירות. מבחינת שכר הנבחרים רמת גן היא בין 10 הערים בהן שכר הנבחרים ביחס להכנסות הרשות הוא הנמוך ביותר, 0.18%.

רחוב המתמיד ברמת גןצילום: ניר קידר

במקום הרביעי נמצאת עיריית אשדוד, שירדה מהמקום השלישי אשתקד, עם שיעור גביית מסים של 92%, 237 אלף תושבים, ודירוג סוציו-אקונומי - 5. שכר הנבחרים באשדוד מהווה רק 0.31% מסך כל ההכנסות של העירייה.

במקום החמישי מדורגת עיריית חולון, ששמרה על מיקומה עם שיעור גביית מסים של 94%, 201 אלף תושבים ודירוג סוציו-אקונומי של 6. בחמישייה השנייה מדורגות פתח תקווה ששמרה על מיקומה, מקום 6; כרמיאל שקפצה מהמקום ה-9 ל-7; רמת השרון שבמקום ה-8; תל אביב-יפו במקום ה-9. עיריית אשקלון חותמת את העשירייה הראשונה לאחר שנפלה 6 מקומות בדירוג.

כמה עולים לנו בכירי העיריות

כלכלני BDI בחנו את יחס שכר נבחרי העיריות להכנסות בעוד שהממוצע בעיריות הגדולות הוא 0.37% מסך תקבולי העירייה מופנה לשכר הנבחרים, קיימות עיריות בהן שיעור זה יותר מכפול אצלן. בראש הרשימה כרמיאל (0.82%), אחריה נצרת (0.71%), עכו (0.66%), נהריה (0.63%), וגבעתיים (0.59%). עם זאת, מציינים ב-BDI שמיעוט תושבים ובשל כך מיעוט הכנסות מכתיב לעתים שיעור עלויות שכר גבוהות יחסית לסך ההכנסות.

הרצליה

שיעורי גבייה שנתיים נמוכים במיוחד של מסים נרשמו בעיריות נצרת (69%), חיפה (78%), וירושלים (81%). לעומתן, בראש טבלת שיעורי הגבייה השנתיים עומדות מודיעין-מכבים-רעות (96%), רעננה (95%), רמת השרון (95%) וכפר סבא (94%)

דירוג יציבות פיננסית במועצות

במקום הראשון בדירוג המועצות נמצאת באופן לא מפתיע מועצת כפר שמריהו, עם כ-2,300 תושבים בלבד ודירוג סוציו-אקונומי של 10 (דירוג הכי טוב). במקום השני, מועצת סביון שעלתה מקום אחד, עם אותו דירוג סוציו אקונומי ככפר שמריהו ו-4,300 תושבים. במקום השלישי הר אדר, שאף היא עלתה מקום אחד, למקום השלישי עם כ-3,900 תושבים ודירוג סוציו אקונומי של 9. מועצת רמת הנגב עם דירוג סוציו אקונומי של 6 ו-5,400 תושבים ירדה מהמקום ה-2 ל-4. עומר חותמת את החמישייה הראשונה עם 8,100 תושבים ודירוג סוציו אקונומי 10.

מרוויחים יותר בעיריות שמכניסות פחות

כמה עולים לנו נבחרי המועצות

מבחינת יחס שכר נבחרי המועצות להכנסות במועצות המקומיות, הממוצע הוא 1.32%, אך ישנן, כאמור רשויות החורגות מממוצע זה בהרבה. בראש הרשימה ג'ש - גוש חלב (4.94%), אחריה מטולה (4.69%), מגדל העמק (3.97%), אלונה (3.59%), ומועצת מגילות ים המלח (3.13%).

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט