פרשנות |

חייל חרדי עולה לצבא 9,500 שקל בחודש - חייל רגיל רק 4,000 שקל

חייל חרדי שמתגייס בגיל 22 לאחר לימודים בישיבה ומקבל תשלומי משפחה עולה לצה"ל כפול מחייל רגיל ■ גיוס של אלפי חרדים בגיל מבוגר יגדיל את המעמסה הכלכלית על הקופה הציבורית

סמי פרץ
סמי פרץ
סמי פרץ
סמי פרץ

>> הדיון על השוויון בנטל, שאמור להביא לגיוסם של חרדים לצה"ל, נמצא בעיצומו. להחלטות שיתקבלו יהיו בסופו של דבר השלכות כלכליות גדולות, שבשלב זה אינן נמצאות בלב הדיון - ובראשן השאלה כמה זה יעלה לנו. נתונים שהגיעו ל-TheMarker מגלים את העלות הגבוהה של גיוס חרדים לצה"ל - הרבה יותר מעלות הגיוס של חיילים רגילים.

לפי מקורות שמעורים בנושא, העלות הממוצעת של חייל סדיר היא כ-4,000 שקל בחודש. מדובר בעלות ישירה ועקיפה, הכוללת מזון, תחבורה, תקורה של לינה ושכר. העלות של חיילי הנח"ל החרדי (נצ"ח יהודה) - מסלול השירות לחרדים בני 18 - גבוהה קצת יותר, ומסתכמת בכ-4,670 שקל בחודש. התוספת של 670 שקל, מיוחסת למזון בהשגחה מיוחדת ולשירותי דת, כמו בית כנסת נייד שמגיע לגדודי הנח"ל החרדי בשטח.

עלות עודפת גבוהה בהרבה נמצאת במסלול השירות העורפי הקרוי שח"ר (שירות חרדים), המיועד לבני 22-26 שמתגייסים לאחר שהשלימו את לימודיהם בישיבות. העלות של חייל במסלול שח"ר מוערכת בכ-9,500 שקל בחודש. כאן, העלות הנוספת מסתכמת בכ-5,500 שקל.

העלות מזנקת, בהשוואה לנח"ל החרדי, משום שמדובר בבעלי משפחות, שמקבלים מהצבא תשלומי משפחה, תלושים לרכישת מזון ושכר בהתאם למספר הילדים. ההערכה היא כי למשרתי שח"ר יש שניים עד שלושה ילדים, ובמקרים מסוימים אף יותר. הצבא נוהג לשלם לחיילים מבוגרים ונשואים עם ילדים תשלומי משפחה, בלי קשר לשאלה אם הם חרדים. הסידור הזה מקובל בעיקר בקרב עולים חדשים, שמתגייסים לצבא בגיל מבוגר.

מספר המתגייסים החרדים מצוי בקו עלייה רציף מאז שנחנכו המסלולים הללו בסוף שנות ה-90, והגיע לשיא ב-2012 - שבה התגייסו כ-1,500 חיילים חרדים. בשלב זה תוספת העלות לצבא אינה דרמטית, אך ההערכה היא כי אם יחול שינוי משמעותי שיביא לגיוס של בחורי ישיבות רבים, תוספת העלות תהיה משמעותית.

הצבא לא נוקט עמדה בדיון הזה, שהוא במהותו פוליטי, אך יגיש מן הסתם את החשבון לממשלה כשהדיון יושלם. מה שברור הוא שמבחינת הצבא והקופה הציבורית, המעמסה הכלכלית גדלה ככל שהחרדים מתגייסים בגיל מבוגר יותר, ולכן רצוי שחלוקת נטל שוויונית יותר תתבצע באמצעות גיוס החרדים בגיל 18 - בדומה לשאר האוכלוסיות המשרתות בצבא.

בשנתון גיוס יש כיום כ-7,000 חרדים, שרובם אינם מתגייסים בשל דחיית שירות שהם משיגים עקב לימודיהם בישיבות. על פי ועדת פלסנר, שבחנה את דרכי הטיפול להגדלת השוויון בנטל, המספר הכולל של דוחי השירות מקרב החרדים הוא כ-52 אלף (לאחר שגיל הפטור ירד מ-35 ל-28).

במפלגת יש עתיד בראשות ח"כ יאיר לפיד קיימת מחלוקת מסוימת באשר לגיל הגיוס של חרדים. בעוד שהמתווה של לפיד מבוסס על גיוס החרדים בגיל 18, הביע ח"כ שי פירון, הממוקם שני ברשימת יש עתיד, הסכמה לגיוסם בגיל 20-21. הפער הכספי בין שתי האופציות יכול להגיע למאות מיליוני שקלים בשנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?