תוכנית נתניהו: הקיצוץ בתקציב - 27 מיליארד שקל; יבוטל פטור ממס על קרנות השתלמות

בכיר במשרד האוצר: יוטל איסור על שביתה בשירותים החיוניים ובית הדין לעבודה יבוטל ■ בראיון לרויטרס אמר שר האוצר כי בשביל להגיע ליעד הגירעון הנוכחי אין צורך בעוד העלאות מסים

מוטי בסוק
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
רויטרס

הקיצוץ בתקציב המדינה הבא, לשנים 2014-2013, יהיה בהיקף של 27 מיליארד שקל - קיצוץ של 9 מיליארד שקל ב-2013 וקיצוץ של 18 מיליארד שקל ב-2014. נוסף על כך יהיה צורך להגדיל את הכנסות המדינה ממסים, בהיקף של לפחות 5 מיליארד שקל כבר השנה. הדבר ייעשה על ידי ביטול פטורים ולא באמצעות העלאת מסים או הטלת מסים חדשים. ייתכן שיהיה צורך בביטול פטורים בהיקף של 5 מיליארד שקל נוספים גם ב-2014. כך קובע צוות בכיר במשרד האוצר, שעסק בשלושת החודשים האחרונים בתכנון תקציב המדינה ל-2013 ו-2014.

המלצות הצוות יונחו על שולחן רה"מ והממשלה החדשה עם השבעתם. הצוות בראשות מנכ"ל משרד רה"מ, הראל לוקר, ובהשתתפות ראש אגף תקציבים באוצר, גל הרשקוביץ, ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד רה"מ, יוג'ין קנדל, וראש אגף תקציבים לשעבר באוצר, אורי יוגב, יצא מתוך הנחה כי תקציב המדינה הקרוב יהיה דו-שנתי, בשל אילוצים של לוחות זמנים.

שר האוצר שטייניץ ראש הממשלה נתניהוצילום: פלאש 90

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

הצוות החליט על קיצוץ של 3-2 מיליארד שקל בתקציב הביטחון ב-2013, ועל קיצוץ גדול יותר של 4-3 מיליארד שקל בתקציב הביטחון ב-2014. הנחת העבודה של הצוות היתה כי מצרים וסוריה חדלו להיות איום בטחוני מידי על ישראל, וכי האיום המדינתי היחיד על ישראל הוא מצד איראן. בנושא איראן, אמר אחד מחברי הצוות, כי בהסתמך על דברי רה"מ לשעבר, אהוד אולמרט, הממשלה כבר השקיעה בנושא זה, ב-2012, 11 מיליארד שקל.

הצוות המליץ על קיצוץ נרחב, של כ-3 מיליארד שקל בכל אחת מהשנים 2013 ו-2014 בהוצאות השכר ובהטבות של עובד המגזר הציבורי, וכן על קיצוץ של כ-3 מיליארד שקל לפחות בכול אחת מהשנים 2013 ו-2014 בקצבאות הילדים ובקצבאות אחרות של הביטוח הלאומי. במידה שיהיה צורך בקיצוץ נוסף ייעשה קיצוץ שווה (פלאט) בתקציבי כול המשרדים.

לפי החלטת צוות לוקר, ובהנחיית ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא יועלו מסים ב-2013 וב-2014. מצוקת הכספים בקופת רשות המסים תיפתר על ידי ביטול פטורים קיימים ממס, עתירי כספים. מדובר בביטול הטבות המס על קרנות השתלמות, 4 מיליארד שקל בשנה, הטבות מס לשוק ההון, גם כן 4 מיליארד שקל בשנה, ביטול הפטור ממע"מ על ירקות ופירות 2 מיליארד שקל, ביטול הפטור ממע"מ לאילת. הצוות מעריך כי יהיה קל יותר לנהל מאבק על ביטול הפטורים, נגד גופים ציבורים שונים הנהנים מהם, עם הקמת הממשלה החדשה, שרוב מרכיביה צפויים לתמוך במהלך.

חלק חשוב בעבודת הצוות התמקד בשינויים מבניים ורפורמות במשק. שנים משינויים אלו יעוררו רעידת אדמה, איסור על שביתה בשירותים החיוניים תוך הסדרת מנגנון לבוררות מוסכמת, וביטול בית הדין לעבודה. ההסתדרות צפויה להתנגד למהלכים אלו בכול הכוח הארגוני שעומד לרשותה.

שטייניץ: "קיצוץ משמעותי בתקציב הביטחון"

שר האוצר יובל שטייניץ אמר אתמול כי איזון תקציב הממשלה ידרוש קיצוצים "מתונים אך משמעותיים" בתקציב הביטחון. בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס אמר שטייניץ כי אין תוכניות נוספות להעלאות מסים כדי להגיע ליעד הגירעון שעומד על 3% מהתמ"ג.

תחום אחד בו "נהיה חייבים לבצע קיצוצים מתונים אך משמעותיים הוא תקציב הביטחון. זה לא קל אבל עשינו זאת בעבר", אמר שטייניץ בראיון שנערך בעת שהותו בארה"ב. כ-20% מהתקציב הממשלה מוענק לביטחון.

שטייניץ דיבר בבוקה ראטון בפלורידה ביום ראשון במסגרת ארוחת ערב לגיוס הון לישראל. האוצר הצליח לגייס 230 מיליון דולר, אמר שטייניץ. ביום שני מכרה ישראל אג"ח ממשלתיות ל-10 ול-30 שנה בסכום של 2 מיליארד דולר.

שטייניץ אמר בראיון כי הוא מצפה לשחק תפקיד בממשלה הבאה, "יש סבירות גבוהה למדי כי אשמור על תפקידי הנוכחי, אבל ייתכן גם שאכהן בתפקיד אחר", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב