ראשי האוצר: הסיכוי להעלאת מסים - נמוך; שטייניץ: פקידים לא קובעים מדיניות

(עדכון) ראש אגף התקציבים באוצר במסיבת עיתונאים טלפונית: "יעד הצמיחה שקבענו ל-2013 - 3.5% תוצר - עשוי להשתנות אבל לא בצורה מהותית" ■ מוקדם יותר, תקף שר האוצר את פקידי משרדו: "המדיניות הכלכלית במדינת ישראל נקבעת על ידי ראש הממשלה ושר האוצר"

מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק

(עדכון) "לא גיבשנו עדיין את המצרפים והתחזיות לקראת תקציב המדינה ל-2014-2013. נגיש אותם לממשלה החדשה שתקום בסוף פברואר או בתחילת מארס. מה שברור הוא שהגירעון בתקציב בשנה הבאה לא יעלה על 3%. ייתכן שלא נעלה מסים בתקציב הבא. יעד הצמיחה שקבענו ל-2013 - 3.5% תוצר - עשוי להשתנות אבל לא בצורה מהותית" - כך אמר הבוקר ראש אגף התקציבים באוצר, גל הרשקובייץ', במסיבת עיתונאים טלפונית עם כל ראשי האוצר.

שטייניץ ונתניהוצילום: פלאש 90

לדברי הרשקוביץ, עיקר הצעדים בתקציב החדש יהיו בצד ההוצאה, קיצוץ גדול של 15-13 מיליארד שקל. "בצד ההכנסות, ייתכן ויהיו מהלכים, אבל הם יהיו מינימאליים. מסים אינם טובים לצמיחה. הגרעון המובנה בתקציב פוגע יותר".

במסיבת העיתונאים השתתפו כול ראשי האוצר. היא נערכה לנוכח הביקורת הקשה בתקשורת על מהלכי האוצר ב-2012, עם פרסום הגרעון הגדול, 4.2 אחוזי תוצר, בתקציב המדינה לשנה שעברה.

מנכ"ל האוצר, דורון כהן, שפתח את מסיבת העיתונאים והנחה אותה, אמר כי "אנחנו בתקופה רגישה של ערב בחירות. השתדלנו להוריד פרופיל. בד בבד המשכנו בעבודה המקצועית שלנו. אולם לאחרונה אנחנו עדים למתקפה חסרת תקדים עלינו. מיחסים לנו דברים שלא אמרנו, ודברים לא לנו".

לדברי כהן, הגירעון הגבוה בתקציב 2012, 4.2 אחוזי תוצר, לא הפתיע את האוצר, כשם שלא הפתיע את המשק. היה ברור עוד במחצית השנייה של השנה שעברה כי אלו המספרים. יתר על כן, האוצר התאים את המדיניות שלו לנתוני הגירעון הגבוה. לדבריו, "המשק בהאטה החל מהמחצית השנייה של 2011. בתחילת 2012 האוצר עדכן יעדים.

לא הועלו מסים בתחילת 2012 כדי לא לפגוע בצמיחה. רק במחצית 2012 ולקראת 2013 הועלו מסים, בהיקף גבוה של 14.4 מיליארד שקל. אז גם נקבע כי יעד הגרעון ב-2013 יהיה 3% תוצר. מדובר ביעד גירעון ריאלי. נמליץ לממשלה החדשה לא להגדיל את תקרת ההוצאה. רוב צעדי חבילת המסים הגדולה בוצעו, להוציא הצעדים הנדרשים להגברת האכיפה של רשות המסים, שאמור לקבל את אישור הכנסת החדשה. אנחנו לא מתחיבים כי לא נעלה מסים השנה, זו החלטה של הממשלה שתבחר. היעד העיקרי שלנו, כפי שיבוא לידי ביטוי בתקציב החדש, הוא קיצוצים בצד ההוצאות. התקציב יגדל ב-13.5 מיליארד שקל. בד בבד יהיה צורך בקיצוץ קשה של 14 מיליארד שקל".

ראש אגף התקציבים הרשקוביץ הדגיש כי בתקציב המדינה, כפי שהתגלה ב-2012, קיים גרעון מבני קבוע. קיימת הסכמה בין כול הגורמים המקצועיים, וגם בציבור, כי יש לפתור את הבעיה. הדבר יעשה בתקציב החדש, ששוב יהיה דו שנתי, ל-2013 ו-2014, בשל מגבלות הזמנים.

הרשקוביץ ציין כי לנוכח המציאות המשתנה, האוצר כן שינה, בראשית 2012, תחזיות ופעל בהתאם לתחזיות המעודכנות. למרות כול הלחצים האוצר סירב לפרוץ את מסגרת ההוצאה, ובכך שמר על אמינותו מול השווקים הפיננסים. העלאת המסים ביולי 2012, ב-14.4 מיליארד שקל, היתה מהלך אמיץ. מדיניות ומהלכי האוצר שמרו על האמון של כלכלת ישראל בשווקים המקומיים והבינלאומיים, כולל בחברות דרוג האשראי הבינלאומיות, והדבר בא לידי ביטוי בגיוסי מדינת ישראל בשווקים הפיננסים, בניגוד לגיוסים של מדינות אחרות. הרשקוביץ הדגיש, "השווקים מאמינים כי נבצע מדיניות נכונה ב-20013/4, אחרת הם היו מגיבים וכולם היינו מרגישים את התגובה".

הרשקוביץ הוסיף כי תקציב 2013 יהיה גבוה מתקציב 2012. אולם סך ההתחיבויות שהממשלה קיבלה על עצמה גבוה במידה ניכרת, 15-13 מיליארד שקל, מכלל ההוצאה. הממשלה החדשה תצטרך לקבוע סדרי עדיפויות והתאם לבצע קיצוצים בגובה של 15-13 מיליארד שקל. בנוסף, האוצר ימליץ בפניה על שורה של רפורמות ושינויים מבניים התומכים במטרות מרכזיות של המשק, צמיחה, צמצום פערים, תחרותיות, הגדלת התעסוקה וצמצום האבטלה, אפקטיביות המגזר הציבורי ושוק הדיור.

הכלכלן הראשי של האוצר, ד"ר מיכאל שראל, אמר כי התקציב שיוצג בפני הממשלה החדשה, בתחילת מארס, יביא בחשבון התפתחויות בכלכלה העולמית ואת גביית המסיים בישראל בחודשים ינואר ופברואר. הוא יהיה תקציב מפורט שקוף, שיעבור גם את העיניים הבוחנות של בנק ישראל. יש סיכוי שהממשלה החדשה לא תצטרך להגדיל מסים. הוא רמז כי האלטרנטיבה לגביית מסים היא ביטול פטורים ממס.

שטייניץ: הפקידים לא יקבעו מדינות

קודם למסיבת העיתונאים אמר שר האוצר, יובל שטייניץ כי, "המדיניות הכלכלית במדינת ישראל נקבעת על ידי ראש הממשלה ושר האוצר ולא על ידי פקידים שמתדרכים בעילום שם. שיעור הגרעון שהתפרסם (4.2 אחוזי תוצר ב-2012. מ.ב) לא ישפיע על כיסם של האזרחים כיוון שעשינו כבר את הצעדים הנדרשים בתחום המיסוי ואין שום תוכנית לצעדים נוספים."
שר האוצר הוסיף: "על מנת לראות את התמונה הכוללת מן הראוי להדגיש שגם בשנת 2012 שהסתיימה זה עתה, ישראל המשיכה להוביל את כל מדינות המערב בשני הפרמטרים הכלכליים החשובים ביותר של התמודדות עם המשבר הגלובלי: הצמיחה הכללית בשנה שחלפה הייתה הגבוהה ביותר במדינות המערב וייצור מקומות עבודה חדשים ביחס לגודל האוכלוסייה הוא הגבוה ביותר במערב".

מסיבת העיתונאים נערכה על רקע המתקפה באמצעי התקשורת על ביצועי האוצר ב-2012. מוקדם יותר הבוקר, תקף שר האוצר, יובל שטייניץ, בחריפות בכירים במשרדו שמתחו ביקורת על המדיניות הכלכלית של הממשלה בראיונות בעילום שם לכלי התקשורת. "המדיניות הכלכלית במדינת ישראל נקבעת על ידי ראש הממשלה ושר האוצר ולא על ידי פקידים שמתדרכים בעילום שם", אמר שטייניץ. "שיעור הגרעון שהתפרסם לא ישפיע על כיסם של האזרחים כיוון שעשינו כבר את הצעדים הנדרשים בתחום המיסוי ואין שום תוכנית לצעדים נוספים".

לדברי שטייניץ, "על מנת לראות את התמונה הכוללת, מן הראוי להדגיש שגם בשנת 2012 שהסתיימה זה עתה, ישראל המשיכה להוביל את כל מדינות המערב בשני הפרמטרים הכלכליים החשובים ביותר של התמודדות עם המשבר הגלובלי: הצמיחה הכללית בשנה שחלפה הייתה הגבוה ביותר במדינות המערב וייצור מקומות עבודה חדשים ביחס לגודל האוכלוסייה הוא הגבוה ביותר במערב".

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה