חשיפת TheMarker |

מנהלי עמותת לחופש נולד ניסו לעצור הבדיקה

דו"ח ועדת הבדיקה טוען כי יו"ר העמותה אליעד שרגא ניסה למנוע את עבודתה, וכי הנהלת העמותה סירבה להופיע בפניה; לחופש נולד תוקפת: "המסקנות הוזמנו מראש"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

>> יו"ר עמותת לחופש נולד, עו"ד אליעד שרגא, ניסה למנוע את עבודת ועדת הבדיקה שמינה משרד הביטחון לעמותה. אתמול פורסם ב-TheMarker בראשונה הדו"ח הסודי של ועדת הבדיקה, שהוגש למשרד הביטחון בינואר 2011 - והוביל להפסקת תקצוב העמותה שקיבלה מהמדינה 100 מיליון שקל במשך שבע שנות פעולתה.

חברי הוועדה היו היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מיכאל בן יאיר, ראש המוסד לשעבר, שבתאי שביט, והאלוף במיל' אורי אור. הדו"ח הגיע ל-TheMarker כשחלקים ממנו מושחרים ובלי נספחיו הרבים, לאחר חודשים ארוכים של ניסיונות להשיגו - ורק לאחר שהתנועה לחופש המידע הגישה עתירה באמצעות עו"ד עופר דורון.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

אליעד שרגא, יו"ר לחופש נולד

העמותה הוקמה כדי לשמש אלטרנטיבה לכישלון להחזיר את הנווט השבוי רון ארד, וכדי לקדם את הרעיון של פרס כספי בסך 10 מיליון דולר למי שיביא מידע חדש על גורל השבויים והנעדרים.

בכירים לשעבר בעמותה העידו כי אף שלמשימה גויסו והוכשרו 60 מתשאלים, כבר לאחר שנתיים חלה צניחה בכמות המידע הנכנס; בני משפחות, כולל אחיו של ארד, העידו שהעמותה לא שימשה להם "בית חם" ומתחו עליה ביקורת; וראשי מערכת הביטחון העידו שרעיון הפרס לא מוצה, אך קידומו יכול להיעשות על ידי מערכת הביטחון עצמה.

בדו"ח מוקדש פרק להתנהלות ראשי העמותה, ובראשם היו"ר, עו"ד שרגא. מהדו"ח עולה ששרגא, שמוכר לציבור בכובעו כיו"ר התנועה לאיכות השלטון, לא רק שלא שיתף פעולה עם הוועדה - אלא התנגד לה בחריפות למן הרגע הראשון להקמתה, ונקט צעדים בניסיון לטרפד את פעילותה.

שרגא, שהיה עורך הדין של משפחת ארד בהתנדבות, ייסד את העמותה וכיהן בה בתחילה כסגן יו"ר. לאחר פרישתו של היו"ר הראשון של העמותה, אביהו בן נון, החליף אותו בתפקיד, וכיהן בו עד לסגירת העמותה בראשית 2012.

בנובמבר 2011 כתב שרגא ליועץ המשפטי למערכת הביטחון, עו"ד אחז בן ארי, מכתב שחברי הוועדה מגדירים "מתריס", שלדבריהם "מערער על סמכות המינוי של הוועדה, על סמכויותיה ועל הרכבה האישי". במכתב ביקש שרגא שבין חברי הוועדה ייכללו שניים מחברי הוועד המנהל לשעבר של העמותה. "לאמור - שבגוף הבודק ייכללו חברים לשעבר של הגוף הנבדק", הם מציינים את מה שהם רואים כדרישה לכך שהחתול ישמור על השמנת. בנוסף דרש שרגא שהוועדה תבדוק גם את גופי המודיעין - וכי ראש הממשלה יהיה זה שימנה את הוועדה. טענות ודרישות אלה נדחו על ידי בן ארי.

במקביל פנה שרגא גם לראש הממשלה, בנימין נתניהו. היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, עו"ד שלומית ברנע פרגו, דחתה גם היא את הטענות, בטענה כי תשובותיו של בן ארי מקובלות עליה. התוכן המדויק של הפניות והתשובות אינו מצוי בידי TheMarker, משום שמשרד הביטחון לא העביר את הנספחים של הדו"ח לתנועה לחופש המידע.

שרגא לא הסתפק בכך, ושיגר באותו חודש מכתב גם לחברי הוועדה, שבו ביקש מהם להימנע מלזמן עובדים של העמותה - ולא להתחיל בעבודתה. "במצב שבו יש מחלוקת יסודית בנוגע למתכונת פעילות הוועדה ולסמכויותיה, נראה שנכון יהיה להימנע מתחילת פעילותכם", כתב שרגא.

חברי הוועדה השיבו בשלילה, והוסיפו כי "יהיה זה מצער מאוד אם עובדי העמותה ואנשיה לא יאמרו את דברם בפני הוועדה" - אך ללא הועיל: בעמותה החליטו שלא לשתף פעולה עם הוועדה. פניות של הוועדה למנכ"ל העמותה, אלוף במיל' איל בן ראובן, להופיע בפניה נענו בסירוב. בן ראובן הסביר כי הוועד המנהל של העמותה החליט שלא לשתף פעולה עם הוועדה - בנימוק "שנפלה החלטה להפסיק את התמיכה הכספית בעמותה, ולמעשה ‘עושים שימוש' בוועדה למטרה זו".

בדו"ח, חברי הוועדה "מביעים פליאה" על גישה זו. "אם דעתה (של העמותה, רל"ג) היא שיש אפקטיביות בהמשך פעילותה - הדעת נותנת שהיא תבקש להציג את עמדתה בשקיפות מלאה בפני הוועדה כדי לשכנעה שכך הדבר", נכתב. "הימנעות העמותה מהצגת עניינה מעלה שגם היא מפקפקת באפקטיביות שבהמשך פעילותה".

היום יתקיים הדיון הראשון בעתירת התנועה לחופש המידע בדרישה לחשיפת הדו"ח. לדברי מנכ"לית התנועה, עו"ד אלונה וינוגרד, התנועה תדרוש לקבל לידיה את כלל הדו"ח, ותדרוש לבחון "אם ההשחרות בדו"ח היו ‘במתחם הסבירות' ואם הן נבעו מהרצון לשמור על ביטחון המדינה - ולא משיקולים אחרים".

"ועדת בדיקה מוזמנת מבית מדרשו של ברק"

מהעמותה נמסר כי "הניסיון לשייך את עמדת העמותה ופעולותיה ליו"ר שרגא, הוא ניסיון נואל, שאינו תואם את העובדות והמציאות, כפי שהיתה בהתנהלות העמותה מול משרד הביטחון.

"ההחלטה שלא לשתף פעולה עם הוועדה נתקבלה פה אחד על ידי חברי הוועד המנהל של העמותה - האלוף במיל' איל בן-ראובן, האלוף במיל' הרצל בודינגר, תא"ל במיל' דורון תמיר, פרופ' עופר שפילברג, מר אבירם ורטהיים, מר מודי בן-שך ועו"ד שרגא. הוועד המנהל החליט פה אחד שלא לשתף פעולה עם הוועדה המוזמנת, מבית מדרשו של שר הביטחון אהוד ברק, מהטעמים הבאים: הוועד המנהל הבהיר לשר, עוד קודם להקמת הוועדה, שהיה וכך יחליט, מוכנה העמותה להפסיק את פעילותה מיידית, מבלי צורך בוועדת בדיקה, שכל תכליתה לשמש עלה תאנה להחלטה לא הגיונית של השר.

"מאחר שהעמותה הוקמה על פי בקשתו ובאישורו של ראש הממשלה דאז אריאל שרון - הסמכות להחליט על סגירתה מצויה בידיו של ראש הממשלה בלבד. לכן, הקמת ועדת הבדיקה נתקבלה בחוסר סמכות. מסקנותיה הוגדרו מראש, שעה ששר הביטחון ניסח את כתב המינוי שלה ומינה מקורבים לו לחברים בוועדה - ובכך ירה את החץ ולאחר מכן אץ רץ לסמן את המטרה סביב מקום פגיעתו.

"העמותה השתמשה ב-62 מיליון שקל בלבד בשנות פעילותה. כספים אלה לא "בוזבזו". כל אגורה שהוצאה על ידי העמותה, שהוצאותיה אושרו על ידי היועץ הכספי לרמטכ"ל, משרד הביטחון, מבקר משרד הביטחון, מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, הושקעה בקידום ביטחון המדינה. בעקבות פעילות העמותה, הגיע מידע שלא יסולא בפז למערכת הביטחון. לצערנו הרב, הנפגעות העיקריות מהחלטתו האומללה של שר הביטחון הן משפחות הנעדרים והשבויים, שעבורן ועבור בניהן פעלה, בשליחות הממשלה.

"חברי הוועד גאים ששירתו שנים ארוכות, בהתנדבות, את המטרה הקדושה של החזרת שבויים ונעדרים לביתם. ניסיונות להכפיש ולהטיל רבב בעשייתה הציונית לעילא של העמותה לעולם לא ירפו את ידי חברי הוועד המנהל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות